• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Słowiańszczyzna

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Włoszczyzna – zestaw warzyw sprzedawany w sklepach i na straganach, służący jako uniwersalny zbiór składników roślinnych do przygotowania niektórych zup (np. zupa jarzynowa, rosół) w tak zwanych pęczkach (w siatce lub złączone recepturką).

  Słowiańszczyzna – termin mogący oznaczać:

  Słowianie – gałąź ludów indoeuropejskich posługujących się językami słowiańskimi, o wspólnym pochodzeniu, podobnych zwyczajach, obrzędach i wierzeniach. Zamieszkują Europę wschodnią, środkową i południową oraz pas północnej Azji od Uralu po Ocean Spokojny. Stanowią najliczniejszą grupę ludności indoeuropejskiej w Europie.Onomastyka (ang. onomastics, franc. onomastique, niem. Onomastik lub Namenkunde) – dział językoznawstwa zajmujący się badaniem nazw własnych (zwanych też onimami), czyli odnoszących się do konkretnych przedmiotów, a nie ich klasy (por. gr. ónōma, oznaczającego imię). Onomastyka zajmuje się m.in. nazwami miejscowości, imionami, nazwiskami.
  1. Terytorium zamieszkiwane przez Słowian (symboliczny choronim pisany dużą literą, utworzony za pomocą polsko-ruskiego formantu -szczy(z)na/-шчы(з)на/-щи(з)на)
  2. Wszystko, co wiąże się ze Słowianami (np. ogół języków słowiańskich jak angielszczyzna, polszczyzna, czy włoszczyzna – dawniej ogół rzeczy pochodzących z Włoch, chińszczyzna – termin odnoszący się do kuchni lub do rzeczy wytworzonych w Chinach, mający potocznie pejoratywne znaczenie – pisane małą literą).

  Bibliografia[]

 • Zachariasz A. Z., Słowiańszczyzna. Mit czy rzeczywistość? [dostęp: 2010-09-13].
 • Przypisy

  1. wschodniosłowiańskiego
  2. Halina Safarewiczowa, Nazwy miejscowe typu Mroczkowizna, Klimontowszczyzna (fragment), Wrocław 1956 (PAN Komitet Językoznawczy, Prace Onomastyczne 2)
  Kuchnia chińska to zbiorcza nazwa wszystkich zwyczajów kulinarnych ludów mieszkających w Chinach, a często również w innych krajach wschodniej i południowo-wschodniej Azji.Języki słowiańskie – grupa języków w obrębie podrodziny bałtosłowiańskiej rodziny języków indoeuropejskich. Pochodzą od języka prasłowiańskiego, który rozpadł się na dialekty regionalne w wyniku wielkiej ekspansji Słowian w pierwszej połowie I tysiąclecia n.e. Używanie języków słowiańskich jest najwyraźniejszym wyznacznikiem przynależności do ludów słowiańskich, które prócz języków łączy kultura i pochodzenie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zrostek lub formant, afiks (łac. affixum – element przyczepiony) – słowotwórcza część wyrazu, dodana do jego rdzenia (podstawy słowotwórczej).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.