• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Słoweński Szlak Górski  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Dom Planika pod Triglavem (słoweń. Dom Planika pod Triglavom) – schronisko turystyczne, które leży na płaskowyżu Ledine pod południową ścianą Triglava. Pierwsze schronisko, zwane „Triglavską światynią” (Triglavski tempelj), zostało wybudowane już 18 września 1871. W 1877 wybudowało na tym miejscu Niemiecko-Austriackie Towarzystwo Górskie (niem. Deutscher und Österreichischer Alpenverein, DÖAV) nowe Schronisko Marii Teresy. 13 sierpnia 1911 został wybudowany obok schroniska Dom Marii Teresy. Po I wojnie światowej dom przejęło Słoweńskie Towarzystwo Górskie (Slovensko planinsko društvo, SPD) i przemianowało go na Dom Aleksandra (Aleksandrov dom). Schronisko zaś zostało zamienione na strażnicę graniczną. W 1945, kiedy przejęło je w zarząd PD (Towarzystwo Górskie) Gorje, dom otrzymał współczesną nazwę. W 1987 zburzono koszary, na ich fundamentach zaś 19 sierpnia 1992 wybudowano większą przybudówkę, którą uroczyście otwarto i poświęcono 19 sierpnia 1992. W 1993 pojawił się zasięg komórkowy.Erjavčeva koča na Vršiču – schronisko turystyczne, które leży na mniejszym wzniesieniu przy drodze na Vršič, trochę pod przełęczą na górnokraińskiej stronie. Nosi imię słoweńskiego przyrodnika i pisarza Frana Erjavca. Pierwszemu schronisku, wybudowanmue 14 lipca 1901 przez Niemiecko-Austriackie Towarzystwo Górskie (niem. Deutscher und Österreichischer Alpenverein, DÖAV) jako Vosshütte, nadano po I wojnie światowej obecną nazwę, powiększono je i otwarto 30 lipca 1922. Współczesne schronisko zostało wybudowane 1 sierpnia 1993. Zarządza nim PD (Towarzystwo Górskie) Jesenice.

  Słoweński Szlak Górski (SPP, słoweń. Slovenska planinska pot lub Transverzala) – szlak górski z Mariboru do Ankaranu. Rozciąga się przez większość słoweńskiego świata górskiego. Słoweński Szlak Górski był pierwszym długodystansowym szlakiem w Alpach. Na jego wzór zaczęto tworzyć podobne także w innych alpejskich regionach.

  Artviže (wł. Artuise, niem. Artvische ) – mała wieś w gminie Hrpelje-Kozina w słoweńskim regionie Przymorze. Znajduje się na wzgórzach Brkini na 786,9 m n.p.m., 10,2 km od stolicy gminy i 14,3 km od granicy włoskiej.Frischaufov dom na Okrešlju – schronisko turystyczne, które leży na skraju kotliny Okrešelj nad Logarską doliną. Otoczony jest szczytami Mrzlej gory, Štajerskiej Rinki, Križa i Turskiej gory. W pobliżu znajduje się 80-metrowej wysokości wodospad Rinka. Nosi imię dra Johannesa Frischaufa, badacza Alp Kamnickich. Pierwotne schronisko, które w 1876 wybudowało Niemiecko-austriackie Towarzystwo Górskie (niem. Deutscher und Österreichischer Alpenverein), w 1907 zniosła lawina. 2. sierpnia 1908 zostało wybudowane nowe. 21. września 1991 otwarto nowe, powiększone i odnowione schronisko. Zarządza nim PD (Towarzystwo Górskie) Celje Matica. Znajduje się na starej trasie Słoweńskiego Szlaku Górskiego.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Przebieg szlaku
 • 2.1 Pohorje i część północnowschodnia
 • 2.2 Alpy Kamińsko-Sawińskie
 • 2.3 Karawanki
 • 2.4 Alpy Julijskie
 • 2.5 Część południowozachodnia
 • 2.6 Stare punkty
 • 3 Bibliografia


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.
  Cojzova koča na Kokrskem sedlu (także Zoisova albo Zoissova koča na Kokrskem sedlu) – schronisko turystyczne w Alpach Kamnickich w Słowenii, które znajduje się na przełęczy o nazwie Kokrske sedlo, zwanej też Velika vrata. Przełęcz na południu ogranicza ściana Kalškiego grebena (Kalškiiej gory), na północy zaś zbocza Grintovca i Jezerskiej Kočny. W stronę wschodnią łagodnie opada do doliny Kamniškiej Bistricy, na zachodzie zaś koło gospodarstwa Suhodolnik do doliny Kokry. Nazwana jest imieniem braci Karla Zoisa (1756-1799), botanika, i Žigi Zoisa (1747-1819), przyrodoznawcy i mentora słoweńskich pisarzy. Znajduje się na trasie Słoweńskiego Szlaku Górskiego.
  Dom na Komnie (słoweń. Dom na Komni) – schronisko turystyczne na wschodnim skraju płaskowyżu Komna, który stromo opada do Doliny Bohinjskiej. Schronisko zostało wybudowane w 1936, a później wielokroć remontowane i unowocześniane, wiedzie do niego także towarowa kolejka linowa. Leży na skrzyżowaniu większych szlaków turystycznych, dlatego należy do najbardziej odwiedzanych schronisk górskich w słoweńskich górach. Zarządza nim PD (Towarzystwo Górskie) Lublana - Matica i jest otwarte cały rok. Schronisko ma przestrzeń dla gości z 760 miejscami i barem. Noclegi oferuje w 21 pokojach z 70 łóżkami i wspólnej noclegowni z 10 miejscami.
  Schronisko na hali Razor (słoweń. Koča na planini Razor) – schronisko turystyczne w Spodnjich Bohinjskich gorach pod Žabiškim Kukiem i Rušnatim vrhem na hali Razor. Dysponuje 110 miejscami noclegowymi i jest otwarte od 20 czerwca do 20 września. W czasie, gdy schronisko jest zamknięte, jest urządzona w budynku w pobliżu schroniska izba zimowa z dziesięcioma miejscami. Schronsiko znajduje się na trasie Słoweńskiego Szlaku Górskiego.
  Hochstuhl (słow. Stol) - najwyższy szczyt w paśmie Karawanki w Alpach. Leży na granicy między Austrią i Słowenią.
  Ribniškie schronisko (słoweń. Ribniška koča) – najwyżej położone schronisko górskie na Pohorju. Leży na małym płaskowyżu pod Malim Črnim vrhem w głównym grzbiecie pohorskim na wysokości 1505 m. Schronisko jest stale otearte. Do schroniska można latem dostać się samochodem lokalna drogą z Ribnicy na Pohorju, oznaczone są też szlaki piesze. Schronisko leży na trasie Słoweńskiego Szlaku Górskiego. Oprócz schroniska są nartostrady z trzema wyciągami.
  Črni Vrh (niem. Schwarzkogel) – najwyższy szczyt w paśmie Pohorje, w Słowenii. Ze szczytu można podziwiać panoramę Alp Kamnckich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.219 sek.