• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Słowacki Teatr Narodowy

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Słowacy (Slováci) – naród słowiański, zamieszkujący głównie Słowację – stanowią 86% jej mieszkańców (4,5 mln); mniejszości słowackie zamieszkują także Czechy , Węgry, Serbię i Polskę (Orawa i Spisz- około 1700 osób). Mówią językiem słowackim. Większość Słowaków jest katolikami, mniejszość stanowią protestanci i grekokatolicy.
  Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.
  budynek historyczny w stylu eklektycznym
  budynek współczesny

  Słowacki Teatr Narodowy (słow. Slovenské národné divadlo) – słowacki teatr narodowy w Bratysławie, jedna z najważniejszych instytucji kultury Słowacji.

  Historia[]

  Początki Słowackiego Teatru Narodowego sięgają roku 1920, a więc niedługo po utworzeniu Pierwszej Republiki Czechosłowackiej. Jego założenie powierzono rok wcześniej Towarzystwu SND (słow. Družstvo SND), które zawarło umowę z Bedřichem Jeřábkem, dyrektorem Východočeskej spoločnosti. Na mocy tej umowy w 1920 roku rozpoczęto działalność teatru.

  Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.Bedřich Smetana, Bedrzich Smetana (ur. 2 marca 1824 w Litomyšlu, zm. 12 maja 1884 w Pradze) – czeski kompozytor okresu romantyzmu.

  Opera Słowackiego Teatru Narodowego zaczęła funkcjonować 3 marca 1920, debiutując inscenizacją Hubička, autorstwa czeskiego kompozytora Bedřicha Smetany. Dzień później po raz pierwszy odegrano dramat – Mariša Aloisa i Viléma Mrštíkovców. Balet zagościł na deskach bratysławskiego teatru 19 maja 1920, kiedy to przedstawiono publiczności spektakl Coppelia Léo Delibesa.

  (Clément Philibert) Léo Delibes (ur. 21 lutego 1836 w Saint-Germain-du-Val, obecnie część La Flèche (w departamencie Sarthe) we Francji - zm. 16 stycznia 1891) - francuski kompozytor baletu, opery oraz innych dzieł scenicznych.Opera, gmach opery, teatr operowy – budynek przeznaczony do wystawiania w nim widowisk muzycznych z towarzyszeniem orkiestry, a w szczególności spektakli operowych i baletowych.

  Na pierwsze przedstawienie w języku słowackim (Hriech a V službe, Jozefa Gregora Tajovskiego) bratysławianie musieli czekać do maja 1920. Mimo to, większość inscenizacji prezentowana była w języku czeskim. Powodem takiej sytuacji była niedostateczna liczba słowackojęzycznych scenariuszy, a także aktorów, tancerzy i śpiewaków. Pierwszymi profesjonalnymi słowackimi aktorami byli: Andrej Bagar, Ján Borodáč, Oľga Borodáčová-Országhová, Jozef Kello oraz Gašpar Arbét. Na przełomie lat 1921–1922 podróżowali oni po kraju, docierając do dużej liczby odbiorców i propagując teatr wśród mieszkańców gmin słowackich.

  Pierwsza Republika Czechosłowacka (cz. první Československá republika, sł. prvá Česko-Slovenská republika - ČSR) – państwo istniejące w latach 1918-1938.Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.

  W roku 1932 odnotowano rozłam Towarzystwa SND na Czeską oraz Słowacką Kompanię Teatralną Słowackiego Teatru Narodowego. Pierwszej przewodniczył V. Šulc, drugiej zaś – J. Borodáč. Obydwie grupy z sukcesami wystawiały swoje inscenizacje zarówno po czesku, jak i słowacku, aż do roku 1938, kiedy to kompania czeska została zmuszona do opuszczenia teatru. Od tej pory wszystkie przedstawienia poddano słowakizacji (sytuacja zmieniła się jednak w ostatnich latach – na deski STN powrócił język czeski i inne oryginalne wersje językowe dramatów).

  Jozef Gregor Tajovský (właściwie Jozef Alojz Gregor) (ur. 18 października 1874 r. w Tajowie, zm. 20 maja 1940 r. w Bratysławie) – słowacki prozaik, dramaturg, pisarz, redaktor, nauczyciel, urzędnik, polityk.Eklektyzm (z greckiego eklektikós - "wybierający") – kierunek polegający na łączeniu w jednej budowli w sposób swobodny, często niezgodnych ze sobą, elementów wybranych z różnych stylów architektonicznych.

  W 1986 roku rozpoczęto budowę nowego budynku teatralnego, jednak braki funduszy i niestabilna sytuacja polityczna Czechosłowacji (a w konsekwencji – jej rozpad) sprawiły, że oddano go do użytku dopiero w 2007 roku. Nowa siedziba teatru jest w stanie pomieścić jednocześnie 1700 osób.

  Instytucja kultury – zakład o charakterze publicznym zajmujący się upowszechnianiem kultury, może być zarówno państwowy jak i samorządowy. Przybiera różne formy organizacji, np. teatr, kino, instytucja filmowa, muzeum, biblioteka, opera, operetka, filharmonia, orkiestra, dom kultury, ognisko artystyczne, galeria sztuki, ośrodek badań i dokumentacji.

  Współczesność[]

  Obecnie Słowacki Teatr Narodowy stanowi jedno z najważniejszych miejsc na kulturowej mapie Słowacji. Funkcję dyrektora generalnego pełni Ondrej Šoth.

  Zobacz też[]

 • Teatr Miejski im. Pavla Országha Hviezdoslava w Bratysławie
 • Linki zewnętrzne[]

 • oficjalna strona Słowackiego Teatru Narodowego (ang. • niem. • słow.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.