• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Słomniki - gmina

  Przeczytaj także...
  Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).

  Słomnikigmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie krakowskim.

  Siedziba gminy to miasto Słomniki.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 13 589 osób.

  Gmina Słomniki została laureatem Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2007 w kategorii najlepsza gmina miejska/miejsko-wiejska.

  Pałac Wodzickich w Niedźwiedziu – pałac najprawdopodobniej z XVII wieku, położony we wsi Niedźwiedź, w gminie Słomniki.Polanowice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Słomniki. Wieś należy do Diecezji kieleckiej (parafia Goszcza).

  Miejscowości gminy Słomniki[]

  W skład gminy Słomniki oprócz miasta Słomnik wchodzą również miejscowości: Brończyce, Czechy, Janikowice, Januszowice, Kacice, Kępa, Lipna Wola, Miłocice, Muniakowice, Niedźwiedź, Orłów, Polanowice, Prandocin, Prandocin-Iły, Prandocin-Wysiołek, Ratajów, Smroków, Szczepanowice, Trątnowice, Waganowice, Wesoła, Wężerów, Zaborze, Zagaje Smrokowskie.

  Prandocin-Wysiołek – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Słomniki.Gmina Iwanowice – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Słomniki ma obszar 111,38 km², w tym:

 • użytki rolne: 83%;
 • użytki leśne: 10%.
 • Gmina stanowi 9,06% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Szósta pod względem liczby mieszkańców gmina, na 17 gmin powiatu krakowskiego.

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Słomniki w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Slomniki.png

  Słomniki – miasto w woj. małopolskim, w powiecie krakowskim, położone 24 km na północ od Krakowa, na Wyżynie Miechowskiej, nad rzeką Szreniawą; siedziba gminy miejsko-wiejskiej Słomniki. Jest jednym z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. krakowskiego.Gmina Koniusza – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.

  Religia[]

   Osobny artykuł: Religia w Słomnikach.

  Sąsiednie gminy[]

  Gołcza, Iwanowice, Kocmyrzów-Luborzyca, Koniusza, Miechów, Radziemice.

  Zabytki[]

  Obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.

 • Zespół dworski w Czechach,
 • Kaplica w Kacicach,
 • Zespół dworski w Kacicach,
 • Zespół kościelno-plebański w Niedźwiedziu,
 • Pałac Wodzickich w Niedźwiedziu,
 • Kościół św. Jana Chrzciciela w Prandocinie,
 • Kościół Bożego Ciała w Słomnikach.
 • Przypisy

  Zabytek – w języku potocznym jest to każdy wytwór działalności człowieka, będący świadectwem minionej epoki (pamiątką przeszłości), posiadający wartość historyczną, artystyczną, naukową lub emocjonalną, przy czym kryterium czasu powstania, choć najważniejsze, nie przesądza o zdefiniowaniu zabytku. Nauki humanistyczne, a w szczególności historia sztuki nie stworzyły jednej, uniwersalnej definicji zabytku przydatnej wszystkim naukom.Januszowice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Słomniki. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa krakowskiego. W marcu 2007 wieś liczyła 661 mieszkańców.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Gmina Gołcza (do 1954 gmina Rzerzuśnia) – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie miechowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Gmina Radziemice (do 1954 gmina Łętkowice) – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim. Gmina obejmuje następujące wsie:
  Wężerów – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Słomniki, przy DK7.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Zagaje Smrokowskie – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Słomniki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.