• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rzym  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Jan Sobieski pod Wiedniem (Zwycięstwo pod Wiedniem) – obraz Jana Matejki namalowany w latach 1882-1883, znajduje się obecnie w Muzeach Watykańskich.Klaudiusz, Tiberius Claudius Drusus Nero Germanicus, oficjalna tytulatura cesarska: Tiberius Claudius Caesar Augustus Germanicus (ur. 1 sierpnia 10 p.n.e. w Lugdunum w Galii, zm. 13 października 54 n.e.) – historyk, czwarty cesarz rzymski od 25 stycznia 41 roku do swojej śmierci, syn Druzusa Starszego i Antonii Młodszej; bratanek cesarza Tyberiusza, stryj cesarza Kaliguli, brat Germanika.
  Geografia[]

  Klimat[]

  Rzym znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, z łagodnymi zimami i ciepłymi, miejscami gorącymi latami. Średnia roczna temperatura wynosi 20 °C w dzień i 10 °C w nocy.

  Średnia temperatura miesięcy zimowych – grudnia, stycznia i lutego wynosi wokół 13 °C w dzień i 4 °C w nocy, zima pod względem temperatury i nasłonecznienia przypomina kwiecień i październik w Polsce. Średnia temperatura sześciu miesięcy letnich, od maja do października wynosi około 26 °C w dzień i 15 °C w nocy. Dwa miesiące – kwiecień i listopad mają charakter przejściowy, ze średnią temperaturą około 17 °C w ciągu dnia i 7 °C podczas nocy, pod względem temperatury i nasłonecznienia nieco przypominają maj i wrzesień w Polsce.

  Państwo Kościelne (łac. Patrimonium Sancti Petri - ojcowizna świętego Piotra) – państwo znajdujące się na terenie obecnych środkowych Włoch istniejące w okresie od 755 (lub 754 albo 756) do 1870 (zajęcie Rzymu po zjednoczeniu Italii) i rządzone przez papieży jako świeckich monarchów.Roma Torricola (wł: Stazione di Torricola) – przystanek kolejowy w Rzymie, w regionie Lacjum, we Włoszech. Znajduja się tu cztery tory, z czego tor drugi i trzeci jest wykorzystywany do obsługi pasażerów.

  Rzym ma tylko nieco ponad 70 dni deszczowych rocznie (≥1 mm), ze średnią kilka dni deszczowych w miesiącu, od około 2 dni deszczowych w lipcu do ponad 9 dni w listopadzie. Miasto ma około 2500 godzin czystej słonecznej pogody rocznie, od 112 h (średnio 3.6 godziny dziennie, 3-4 razy więcej niż w Polsce) w grudniu do ponad 330 h (średnio 10.5 godziny czystego słońca na dobę) w lipcu. Średnia roczna wilgotność wynosi 75%, od 72% w lipcu do 77% w listopadzie. Temperatura morza waha się od około 14 °C w okresie styczeń-marzec do 24–25 °C w lipcu i sierpniu.

  Panteon w Rzymie (łac. Pantheon, z greckiego Πάνθειον, pan – wszystko, theoi – bogowie, panteon – miejsce poświęcone wszystkim bogom), to okrągła świątynia na Polu Marsowym, ufundowana przez cesarza Hadriana w roku 125 na miejscu wcześniejszej z 27 r. p.n.e., zniszczonej w pożarze w 80 r. n.e.Lukullus, Lucius Licinius Lucullus (ur. 117 p.n.e., zm. 56 p.n.e.) – wódz rzymski i polityk, stronnik Sulli, rozsławiony zwycięstwami w wojnie z władcą Pontu Mitrydatesem VI Eupatorem.

  Demografia[]

  Panorama Rzymu z północnego wschodu na południe, zrobiona z kopuły Bazyliki świętego Piotra
  Panorama Rzymu z północnego wschodu na południe, zrobiona z kopuły Bazyliki świętego Piotra

  Rzym liczy 2 869 461 mieszkańców wewnątrz centrum administracyjnego na powierzchni 1287 km², będąc czwartym co do wielkości miastem Unii Europejskiej po Londynie, Berlinie i Madrycie. Strefa miejska Rzymu (ang. Urban Zone) ma 3 700 424 mieszkańców według danych Eurostatu. Zespół miejski liczy 3 906 000 mieszkańców będąc ósmym co do wielkości zespołem miejskim w Unii Europejskiej po Paryżu, Londynie, Zagłębiu Ruhry, Madrycie, Mediolanie, Barcelonie i Berlinie. Cała metropolia Rzym (obszar metropolitalny) ma ponad 4 mln mieszkańców, w zależności od źródeł: 4 008 095 mieszkańców według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, 4 194 068 mieszkańców według Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat, 4 293 100 mieszkańców według Brookings Institution. Miasto metropolitalne Rzym utworzone z terenów byłej prowincji o tej samej nazwie ma 4 331 856 mieszkańców.

  Trolejbus – pasażerski pojazd drogowy zaprojektowany do przewozu więcej niż dziewięciu osób (wliczając kierowcę), napędzany energią elektryczną pobieraną z sieci trakcyjnej i nie poruszający się po szynach. Ma dwa odbieraki prądu połączone z zawieszoną nad jezdnią parą przewodów. Stąd nazwa od angielskiego słowa „trolley” i końcówki „bus” od omnibus (po łacinie – dla wszystkich). W Polsce trolejbusy korzystają z prądu stałego o napięciu 600 V.Drogi rzymskie – system dróg wybudowany przez Rzymian o łącznej długości przekraczającej 70 tys. kilometrów. Drogi miały na celu głównie ułatwienie przemieszczania się legionów oraz kupców. Pozwalały również na szybsze przekazywanie informacji dzięki zorganizowanej wzdłuż dróg poczty państwowej (cursus publicus). Była to jednak broń obosieczna: Tak samo przeciwko imperium mogli je wykorzystać barbarzyńcy.

  Populacja samego miasta stanowi 48,8% populacji regionu Lacjum i 4,72% populacji Włoch. Około 270 tysięcy mieszkańców (co stanowi około 10% populacji centrum administracyjnego Rzymu) to osoby urodzone poza Włochami. Najwięcej imigrantów pochodzi z Rumunii (65 099 osób), Filipin (26 933 osób) i Polski (12 679 osób). Około 510 tysięcy mieszkańców (co stanowi blisko 12% populacji byłej prowincji Rzym a obecnie miasta metropolitalnego Rzym) to osoby urodzone poza Włochami. Z Polski pochodzi 17 485 osób.

  Port lotniczy Rzym-Ciampino (wł.: Aeroporto di Roma-Ciampino lub Aeroporto Internazionale "Giovan Battista Pastine", ang.: Rome Ciampino Airport, kod IATA: CIA, kod ICAO: LIRA) - cywilno-wojskowy międzynarodowy port lotniczy obsługujący tanie linie lotnicze, położony 15 km na południowy wschód od centrum Rzymu, przy obwodnicy miasta (wł.: Grande Raccordo Anulare).Metro w Rzymie – system podziemnej kolei miejskiej zlokalizowany w stolicy Włoch- Rzymie, składający się obecnie z dwóch przecinających się linii A i B. Obie linie spotykają się przy dworcu kolejowym Roma Termini.

  Znane miejsca w Rzymie[]

  System informacji komunikacji miejskiej w Rzymie
  Fontanna, il Vittoriano
  Ulica Adama Mickiewicza w Rzymie
  Aleja Marszałka Piłsudskiego w Rzymie
 • Bazylika św. Jana na Lateranie
 • Bazylika św. Pawła za Murami
 • Bazylika św. Agnieszki za Murami
 • Bazylika Santa Maria Maggiore
 • Campo de' Fiori, miejsce spalenia na stosie Giordana Bruna
 • Circus Maximus
 • Cloaca Maxima
 • Corso
 • Fontanna di Trevi
 • Fontana delle Api w Rzymie
 • Forum Boarium
 • Forum Romanum
 • Kapitol
 • Koloseum
 • Mauzoleum Augusta
 • Ołtarz Pokoju
 • Palatyn
 • Panteon w Rzymie (jedyny obiekt starożytny całkowicie niezmieniony do dzisiaj)
 • Plac Navona
 • Piazza del Popolo
 • Piramida Cestiusza
 • Plac Wenecki z Ołtarzem Ojczyzny
 • Pole Marsowe
 • Rzymskie katakumby
 • Schody Hiszpańskie
 • Teatro Argentina
 • Usta Prawdy
 • Via Sacra
 • Via Appia
 • Watykan
 • Zamek Świętego Anioła
 • Cesarstwo zachodniorzymskie – zachodnia część cesarstwa rzymskiego, rządzona przez osobnego cesarza (lub cesarzy) od czasu utworzenia tetrarchii w 285 roku, formalnie niezależna od cześci wschodniej po śmierci cesarza Teodozjusza I w 395. Obejmowała Italię, Galię, Hiszpanię, Brytanię, Dalmację i część Afryki Północnej na zachód od Cyrenajki. W V wieku cesarstwo zachodniorzymskie przeżywało trudności związane z najazdami ludów barbarzyńskich i rozkładem struktur państwowych, co doprowadziło do upadku państwa w 476 roku.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Junona (łac. Iuno) – bogini rzymska, małżonka Jowisza. Zakresem swych możliwości i obowiązków przypominała Herę. Często jest z nią utożsamiana. Była opiekunką życia kobiet, w tym życia seksualnego i macierzyństwa. Należała do Trójcy Kapitolińskiej, w skład której wchodzili również bóg Jowisz i bogini Minerwa.
  Rzym jest największym miastem Włoch i czwartym co do wielkości miastem Unii Europejskiej. Pierwszymi współczesnymi wysokimi budynkami Rzymu były trzy wieżowce Ministerstwa Finansów (włos. Ministero Delle Finanze) zbudowane w 1961 roku. Obecnie nie istnieją. Obecnie w Rzymie istnieją dwa wieżowce powyżej 100 metrów wysokości. Najwięcej wysokich budynków zostało zbudowanych z dzielnicy biznesowej EUR.
  Wojciech Sławnikowic (czes. Vojtěch Slavníkovec, niem. Adalbert; ur. ok. 956 w Libicach, zm. 23 kwietnia 997 w Świętym Gaju w okolicach Pasłęka lub Tękit, Tenkitten, obecnie Letnoje; inne źródła podają pruski Chollin) – czeski duchowny katolicki, biskup praski, benedyktyn, misjonarz, męczennik, święty Kościoła katolickiego.
  Forum Romanum (pol. – rynek rzymski), inna nazwa to Forum Magnum – najstarszy plac miejski w Rzymie, otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem. Główny polityczny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu, miejsce odbywania się najważniejszych uroczystości publicznych.
  Domicjan (ur. 24 października 51, zm. 18 września 96), Domitianus, Titus Flavius Domitianus, Imperator Caesar Domitianus Augustus, urodzony w Rzymie syn Wespazjana i Domitilli Starszej. Brat Tytusa Flawiusza i Domitilli Młodszej. Cesarz rzymski z dynastii Flawiuszy panujący od 14 września 81 roku do 18 września 96 roku n.e. W początkach swojego panowania w roku 82 osobiście poprowadził siłami 9 legionów wyprawę wojenną przeciwko germańskim plemionom Chattów, których pokonał i odepchnął w głąb Germanii, rozszerzając Agri Decumates, odbył z tego tytułu uroczysty triumf i przyjął przydomek Germanicus w roku 85. Także w tym roku Dakowie najechali na prowincję Mezję. Po sprowadzeniu posiłków, w tym jednego legionu z Brytanii, Rzymianie ruszyli do kontrnatarcia zakończonego klęską (zniszczony cały legion V Alaude). Na teren wojny przybył osobiście Domicjan (rok 88), lecz wobec groźby najazdu plemion Jazygów, Markomanów, Kwadów oraz buntu, który wzniecił Saturninus, namiestnik Górnej Germanii, został zmuszony do zawarcia pokoju z władcą Daków w roku 89. Uznał go za króla, obiecał coroczne subsydia pieniężne, specjalistów od fortyfikacji obronnych, licząc na nich jako sojuszników przeciwko innym agresywnym plemionom. Decebal miał zwrócić jeńców wojennych oraz wydać część broni, czego nie uczynił. W roku 92 cesarz przeprowadził wyprawę przeciwko Jazygom, Kwadom i Markomanom. Przeprowadził reformy w administracji państwa, na wysokie stanowiska w kancelariach cesarskich powołując zamiast wyzwoleńców ekwitów, do pobierania podatków wyznaczył państwową służbę z prokuratorami do ich pilnowania (zakończył działalność prywatnych spółek publikanów pobierających podatki). Wyższe stanowiska w armii powierzał również ekwitom, pomijając senatorów. Dokończył budowę Koloseum.
  Szybka kolej Florencja-Rzym – włoska linia kolei dużych prędkości. Jest znana jako ferrovia direttissima Firenze-Roma w języku włoskim, czyli "najkrótsza droga kolejowa Florencja-Rzym" (w skrócie DD), nazwa ta odzwierciedla nazwę Rzym-Formia-Neapol Direttissima otwartą w 1927 roku i Bolonia-Florencja Direttissima otwartą w 1934 roku. Linia był pierwszą linią dużych prędkości w Europie, gdy otwarto ponad połowę odcinka w dniu 24 lutego 1977 roku. Cała linia została ukończona w dniu 26 maja 1992, skracając czas najszybszych pociągów między dwoma miastami do 1 godziny i 20 minut. Stara linia, którą zarządza Ferrovie dello Stato (Koleje Państwowe), nazywana jest Linea Lenta (czyli "powolna linia", w skrócie LL) dla odróżnienia od linii dużych prędkości.
  Via del Corso – centralna ulica przechodząca przez starożytną część włoskiej stolicy, Rzymu. Corso, podobnie jak większość głównych ulic Rzymu, charakteryzuje się wąskością oraz położonymi wzdłuż ulicy typowymi włoskimi kamienicami pochodzącymi z czasów baroku. Łączna długość ulicy wynosi ponad 1,5 kilometra.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.12 sek.