• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rzut dyskiem  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  15. Mistrzostwa Europy Juniorów w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne dla sportowców do lat 19, które odbyły się w stolicy Łotwy Rydze między 5 i 8 sierpnia 1999 roku.Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

  Rzut dyskiem – jedna z technicznych konkurencji lekkoatletycznych polegająca na wyrzuceniu siłą ramienia (jedną ręką) dysku, na jak największą odległość. Rzut odbywa się z koła o średnicy 2,5 m otoczonego siatką ochronną o wysokości 4 m i wylotem z przodu 6 m. Aby rzut był ważny dysk musi upaść w wycinku koła o kącie 40 stopni. Dysk ma wagę dwóch kilogramów dla mężczyzn i jednego kilograma dla kobiet.

  20. Letnia Uniwersjada - międzynarodowe zawody sportowców - studentów, które odbyły się w Palma de Mallorca na hiszpańskiej Majorce między 3, a 13 lipca 1999 roku. W imprezie wzięło udział 4076 uczestników z 125 krajów, którzy rywalizowali w 13 dyscyplinach. Główną areną imprezy był ONO Estadi.16. Mistrzostwa Europy Juniorów w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne, które odbyły się we włoskim mieście Grosseto między 19 i 22 lipca 2001 roku. Areną zmagań sportowców był Stadio Olimpico Comunale.

  Zawodnik staje tyłem do kierunku rzutu, po czym wykonuje obrót, trzymając dysk w wyprostowanej w łokciu ręce. Podczas obrotu i po wykonaniu rzutu nie wolno zawodnikowi nadepnąć lub przekroczyć metalowej obręczy koła. Koło opuszcza jego tylną częścią. Jeśli zawodnik opuści koło przed upadkiem dysku w pole rzutu próba nie jest zaliczona.

  Marzena Wysocka (ur. 17 lutego 1969 w Mingosach) – polska lekkoatletka, specjalizująca się w rzucie dyskiem. Wielokrotna mistrzyni i reprezentantka Polski w lekkoatletyce, także mistrzyni Polski w podnoszeniu ciężarów. 9. Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne, które odbyły się na Independence Park w stolicy Jamajki Kingston od 16 do 21 lipca 2002.

  Pomiar rzutu odbywa się za pomocą taśmy, która przechodzi przez środek koła i ślad dysku.

  Rekordziści[ | edytuj kod]

  mężczyźni[ | edytuj kod]

  kobiety[ | edytuj kod]

  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.XI Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska XI Olimpiady) odbyły się w dniach 1–16 sierpnia 1936 roku w Berlinie (III Rzesza).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  12. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne, które odbyły się w Berlinie między 15 i 23 sierpnia 2009 roku.
  Irena Dobrzańska-Krupińska (ur. 23 grudnia 1912 w Warszawie - zm. 15 lutego 1998 tamże), polska lekkoatletka - miotaczka.
  Helena Zofia Stachowicz po mężu Renc (ur. 4 stycznia 1923 w Krakowie) – polska lekkoatletka, która specjalizowała się w rzucie oszczepem oraz rzucie dyskiem.
  III Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce odbyły się w Oslo w Norwegii w dniach 22-25 sierpnia 1946 roku. Rozegrano zawody w trzydziestu trzech konkurencjach – dziewiętnastu biegowych, trzynastu technicznych i jednym wieloboju. Po raz pierwszy jednocześnie rozgrywano zawody męskie i kobiece. Areną rywalizacji był Bislett Stadion. Klasyfikację medalową wygrała reprezentacja Szwecji.
  2. Mistrzostwa Europy Juniorów w Lekkoatletyce – zawody sportowe dla lekkoatletów do lat 19, które rozegrano od 24 do 26 sierpnia 1973 w Duisburgu.
  Jadwiga Wajsówna (ur. 30 stycznia 1912 w Pabianicach, zm. 1 lutego 1990 tamże, po mężu Grętkiewiczowa, a następnie Marcinkiewiczowa), polska lekkoatletka, medalistka olimpijska.
  26. Letnia Uniwersjada – zawody sportowe organizowane pod egidą FISU, które odbywały się od 12 do 23 sierpnia 2011 roku w chińskim mieście Shenzhen.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.