• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rzgów - gmina w województwie łódzkim

  Przeczytaj także...
  Gmina Tuszyn (1925-54 gmina Kruszów) – gmina miejsko-wiejska w województwie łódzkim, w powiecie łódzkim wschodnim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Powiat łódzki wschodni – powiat w Polsce (województwo łódzkie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Siedzibą władz jest miasto Łódź.

  Rzgów (do 1953 gmina Gospodarz) – gmina miejsko-wiejska w województwie łódzkim, w powiecie łódzkim wschodnim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie łódzkim.

  Siedziba gminy to Rzgów.

  Według danych z 31 grudnia 2007 gminę zamieszkiwały 9174 osoby.

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2007 gmina Rzgów ma obszar 66,33 km², w tym:

 • użytki rolne: 85%
 • użytki leśne: 5%
 • Gmina stanowi 13,27% powierzchni powiatu łódzkiego wschodniego.

  Demografia[]

  Dane z 31 grudnia 2007:

  Kalinko-Morgi – miejscowość niesołecka w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łódzkim wschodnim, w gminie Rzgów, w sołectwie Kalinko.Gmina Gospodarz (od 1953 gmina Rzgów) – dawna gmina wiejska istniejąca do 1953 roku w woj. łódzkim. Nazwa gminy pochodzi od wsi Gospodarz, lecz siedzibą władz gminy był Rzgów.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Rzgów w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Rzgow Lodzkie.png

  Sołectwa[]

  Bronisin Dworski, Czyżeminek, Gospodarz, Grodzisko-Konstantyna, Guzew-Babichy, Huta Wiskicka-Tadzin, Kalinko, Kalino, Prawda, Romanów, Rzgów (sołectwa: Rzgów I i Rzgów II), Stara Gadka, Starowa Góra.

  Miejscowości niesołeckie[]

  Kalinko-Morgi

  Rzgów – miasto w Polsce, położone w województwie łódzkim, w powiecie łódzkim wschodnim, w gminie Rzgów, nad rzeką Ner, wchodzi w skład aglomeracji łódzkiej. Był miastem duchownym.Gmina Brójce – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie łódzkim wschodnim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie łódzkim.

  Sąsiednie gminy[]

  Brójce, Ksawerów, Łódź, Pabianice, Tuszyn

  Przypisy

  Gmina Ksawerów (do 1953 gmina Widzew) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim. W latach 1975-1976 i 1997-1998 gmina położona była w województwie łódzkim.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo łódzkie – jedno z 16 województw Polski, położone w centralnej części kraju. Obejmuje obszar o powierzchni 18 218,95 km². Według danych z 31 grudnia 2010 województwo miało 2,53 mln mieszkańców. Ma najmniejszą lesistość w kraju.
  Bronisin Dworski – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łódzkim wschodnim, w gminie Rzgów.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Gmina Pabianice (do 1954 gmina Górka Pabianicka) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie łódzkim.
  Główny Urząd Statystyczny, GUS – centralny organ administracji państwowej podległy Prezesowi Rady Ministrów zajmujący się zbieraniem i udostępnianiem informacji statystycznych na temat większości dziedzin życia publicznego i niektórych stron życia prywatnego. Do przekazywania danych obligują odpowiednie przepisy prawa (ustawa o statystyce publicznej oraz ogłaszany corocznie Program Badań Statystycznych). Dane mogą być udostępniane tylko w formie zagregowanej (opracowanej), która uniemożliwia identyfikację pojedynczych respondentów (tajemnica statystyczna).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.