• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rzeki Estonii

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Halliste (est. Halliste jõgi) – rzeka w Estonii o długości 86 km i powierzchni dorzecza 1900 km². Uchodzi do Navesti.
  Härjapea (est. Härjapea jõgi) – nieistniejąca rzeka przepływająca przez Tallinn. Miała kilka kilometrów długości, źródło znajdowało się w jeziorze Ülemiste, zaś ujście w zatoce tallińskiej.

  Rzeki Estonii są niewielkie i niezbyt zasobne w wodę (posiadają niski przepływ). Sieć rzeczna kraju jest gęsta (0,2 km/km²) i wszystkie rzeki należą do zlewiska Morza Bałtyckiego. Najwięcej rzek płynie w południowej części kraju. Tylko 11 rzek jest dłuższych niż 100 km. Największą rzeką Estonii jest Narwa (ma 77 km długości i powierzchnię dorzecza obejmującą 56 200 km²), która oddziela prowincję Virumaa Wschodnia od Rosji. Średni przepływ Narwy jest większy, niż u pozostałych estońskich rzek razem wziętych i to ona w gospodarce Estonii odgrywa największą rolę.

  Purtse (est. Purtse jõgi) - rzeka w prowincji Virumaa Zachodnia w Estonii. Rzeka wypływa około 10 km na północny-wschód od miejscowości Roela oraz około 7 km na północny-zachód gminie Vinni. Uchodzi do Morza Bałtyckiego na wschód od wsi Liimala. Ma długość 51 km i powierzchnię dorzecza 810 km². Rzeka ma charakter rzeki górskiej z odcinkami o wartkim prądzie oraz progami wodnymi. Jest miejscem tarła łososia i pstrąga. Dopływami Purtse są rzeki: Hirmuse, Kohtla, Erra, Ojamaa.Rannapungerja (est. Rannapungerja jõgi) - rzeka przepływająca przez gminy Tudulinna i Mäetaguse w prowincji Virumaa Wschodnia w Estonii. Rzeka wypływa z miejscowości Atsalama. Uchodzi do jeziora Pejpus w miejscowości Rannapungerja. Ma długość 52 km i powierzchnię dorzecza 594,6 km². W pobliżu rzeki na północ od miejscowości Rannapungerja znajduje się grupa kilku kurhanów. Głównymi dopływami są Mäetaguse, Tagajõgi.

  Najdłuższe rzeki w Estonii[ | edytuj kod]

  Lista rzek w Estonii[ | edytuj kod]

  A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S Š Z Ž T U V W Õ Ä Ö Ü X Y

  A[ | edytuj kod]

  Aavoja – Agali – AhjaAlajõgiAllikaAmblaAmme – Angerja – Antsla – Apna – ArukülaAtlaAvijõgi

  E[ | edytuj kod]

  Emajõgi (Ema, Embach) – Elbu – Elva – Enge – Erra – Esna

  Piusa (est. Piusa jõgi, także Pimža jõgi, ros. Пиуза, Пимжа) – rzeka w południowo-zachodniej Estonii i w obwodzie pskowskim w RosjiPreedi jõgi (est. Preedi jõgi) – rzeka w środkowej Estonii. Rzeka ma źródła na wschód miejscowości Varangu, gmina Väike-Maarja. Wpada do rzeki Põltsamaa na południe od miejscowości Rõhu, gmina Koeru. Ma długość 26,4 km i powierzchnię dorzecza 291,5 km².

  G[ | edytuj kod]

  Gorodenka – Gauja

  H[ | edytuj kod]

  HallisteHärjapeaHäädemeeste

  I[ | edytuj kod]

  Ilmandu

  J[ | edytuj kod]

  Jaama – Jõelähtme – Jõku – JägalaJänijõgi

  K[ | edytuj kod]

  Kalli – Kasari – Kata – Kavilda – Keila – Kloostri – Kodila – Kohtra – Kolga – Kulgu – KullavereKunda – Kurina – Kuura – Kärla – Kääpa

  L[ | edytuj kod]

  Laeva – Leisi – Lemmejõgi – Lemmjõgi – LiiviLintsi – Loo – Loobu – Luguse – Luiste – Luutsna – Lõve

  Penijõgi (est. Penijõgi) – rzeka w zachodniej Estonii. Rzeka wypływa z okolic miasta Lihula w gminie Lihula. Wpada do rzeki Kasari parę kilometrów na północ od wsi Penijõe na terenie Parku Narodowego Matsalu. Ma długość 11,1 km i powierzchnię dorzecza 59,5 km².Emajõgi (niem. Embach, łot. Mētra) – rzeka w Estonii o długości 101 km, wypływa z jeziora Võrtsjärv, płynie poprzez prowincję Tartu i wpada do jeziora Pejpus. Nazwa Emajõgi oznacza "Rzeka-matka" w języku estońskim. Jest drugą co do przepływu rzeką w kraju i jedyną w pełni żeglowną.

  M[ | edytuj kod]

  Mädara – Munalaskme – Mustajõgi – Mustjõgi (Endla) – Mustjõgi (Gauja basin) – Mustjõgi (Jägala basin) – Mustjõgi (Tallinn) – Mustoja (Lahemaa) – Mõrajõgi

  N[ | edytuj kod]

  Narva (Narwa) – Nasva – Nõmme – Nurtu – Navesti – Nuutri

  O[ | edytuj kod]

  OhukotsuOostriku

  Virumaa Wschodnia (est. Ida-Viru maakond) – jedna z 15 prowincji w Estonii, znajdująca się w północno-wschodniej części kraju. W prowincji 70,8% ludności stanowią Rosjanie, tylko 19,9% to Estończycy, 2,7% Ukraińcy, 2,8% Białorusini, 1,4% Finowie, 2,4% należy do innych grup etnicznych.Vardi (est. Vardi jõgi) – rzeka w zachodniej Estonii. Rzeka wypływa z okolic wsi Ohulepa w gminie Rapla. Uchodzi do Kasari na północ od wsi Hiietse. Ma długość 19 km i powierzchnię dorzecza 86,5 km². Na południe od wsi Varbola wpada do niej rzeka Ohukotsu.

  P[ | edytuj kod]

  Paadrema – Päinurme – Pada – Paltra – Parnawa – Pade – PededzePedeliPedja – Peetri – PenijõgiPiritaPiusa – Poruni – PrandiPreediPurstePõdustePõltsamaaPääsküla – Pühajõgi (Ida-Viru)

  R[ | edytuj kod]

  Rannamõisa – Rannapungerja – Raudna – Reiu – Retla – Räpu

  Amme (est. Amme jõgi) (inne nazwy: Aame, Ame, Amedi) – rzeka w Estonii o długości 59 km i powierzchni dorzecza 501 km². Uchodzi do Emajõgi.Pedja (est. Pedja jõgi) – czwarta co do długości rzeka Estonii (122 km). Swoje źródła bierze w pobliżu Simuny, na zboczach wyżyny Pandivere. Płynie przez prowincje Lääne-Virumaa, Jõgevamaa i Tartumaa. Uchodzi do Emajõgi na północny-wschód od jeziora Võrtsjärv. Ostatnie 4 km, od ujścia do Pedji rzeki Põltsamaa, nazywane są Pede. Największą miejscowością położoną nad Pedją jest Jõgeva.

  S[ | edytuj kod]

  Saki – Salajõgi – Salla – Sauga – Selja – Sitapätsi – SoodlaSuuremõisa – Sõmeru – Sõtke – Sämi

  T[ | edytuj kod]

  TaeblaTagajõgiTarvasjõgi – Tatra – Timmkanal – Tirtsi – Tiskre – Toolse – Tori – Tõrvajõgi – Treppoja – Tuhala – Tuudi

  U[ | edytuj kod]

  Ulila – Umbusi – Ura

  Nõmme jõgi (est. Nõmme jõgi) – rzeka w środkowej Estonii. Rzeka ma źródła nieopodal miejscowości Äntu. Wpada do rzeki Põltsamaa na zachód od miejscowości Rakke, gmina Rakke. Ma długość 13,3 km i powierzchnię dorzecza 146,2 km².Prandi (est. Prandi jõgi) – rzeka w środkowej Estonii. Źródła znajdują się na zachód od wsi Prandi, gmina Koigi. Rzeka wypływa z jeziora Prandi znajdującego się na terenie rezerwatu przyrody Prandi looduskaitseala.Wpada do rzeki Parnawa w miejscowości Särevere. Ma długość 24,8 km i powierzchnię dorzecza 281,2 km².

  V[ | edytuj kod]

  Vaemla – Vainupea – ValgejõgiVanamõisaVardi – Vardja – Vasalemma – Velise – Vigala – Vihterpalu – Visela – Vodja – Vorsti – Võhandu – Võhu – Väike Emajõgi – Värska – Vääna

  Õ[ | edytuj kod]

  Õhne

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Estonia. Warunki naturalne, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2019-08-05].
 • General overview of Estonian nature, Location and natural conditions, The hydrographic network. W: Estonica, Encylopedia about Estonia. Estonian Institute. [dostęp 2019-08-05]. (ang.)
 • Zlewisko – obszar lądowy, z którego wszystkie wody powierzchniowe i podziemne spływają do jednego morza, oceanu bądź też innego zbiornika wodnego. Inaczej: zbiór dorzeczy.Häädemeeste – rzeka w Estonii, w prowincji Parnawa o długości 18 km. Powierzchnia dorzecza wynosi 68 km². Wypływa z bagna Nigula i wpływa do Zatoki Ryskiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Alajõgi (est. Alajõgi) – rzeka przepływająca przez gminy Illuka i Alajõe w prowincji Virumaa Wschodnia w Estonii. Rzeka wypływa z jeziora Pitkäjärvi, na północ od miejscowości Ongassaare. Uchodzi do jeziora Pejpus w miejscowości Alajõe. Ma długość 31 km i powierzchnię dorzecza 154,5 km².
  Päinurme (est. Päinurme jõgi) – rzeka w środkowej Estonii. Rzeka ma źródła na wschód miejscowości Silmsi, mina Koigi. Wpada do rzeki Põltsamaa na zachód od miejscowości Uuevälja, gmina Pajusi. Ma długość 16,9 km i powierzchnię dorzecza 71,8 km².
  Soodla (est. Soodla jõgi) – rzeka w środkowej Estonii. Rzeka wypływa z okolic wsi Räsna. Uchodzi do rzeki Jägala. Ma długość 72,6 km i powierzchnię dorzecza 221,5 km².
  Luiste (est. Luiste jõgi) – rzeka w zachodniej Estonii. Wypływa z okolic wsi Loodna w gminie Märjamaa. Wpada do rzeki Kasari parę kilometrów na południe od wsi Teenuse. Ma długość 15,6 km i powierzchnię dorzecza 40,3 km².
  Õhne (est. Õhne jõgi) – rzeka w Estonii o długości 94 km i powierzchni dorzecza 573 km². Uchodzi do jeziora Võrtsjärv.
  Tuudi (est. Tuudi jõgi) – rzeka w zachodniej Estonii. Rzeka wypływa z okolic wsi Tuhu w gminie Lihula. Wpada do rzeki Kasari parę kilometrów na północ od wsi Kirikuküla na terenie Parku Narodowego Matsalu. Ma długość 26,6 km i powierzchnię dorzecza 195,7 km².
  Vanamõisa (est. Vanamõisa jõgi) – rzeka w zachodniej Estonii. Rzeka wypływa z okolic wsi Lõpe w gminie Koonga. Wpada do rzeki Kasari w okolicy wsi Seira. Ma długość 23,2 km i powierzchnię dorzecza 141,4 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.893 sek.