• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rzeka Czerwona

  Przeczytaj także...
  Morze Południowochińskie, (chiń. 南海 Nán Hǎi, wietn. Biển Đông, indonez., malajskie Laut Tiongkong Selatan, khmerskie Samot Czen, ang. South China Sea) – morze przybrzeżne w zachodniej części Oceanu Spokojnego.Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.
  Zatoka Tonkińska (wiet.: Vịnh Bắc Bộ; chiń.: 北部湾 Běibù Wān) – zatoka będąca częścią Morza Południowochińskiego, o powierzchni 126 250 km². Zachodnie wybrzeże zatoki należy do Wietnamu, natomiast północne do Chin. Na wschodzie znajduje się należąca do Chin wyspa Hajnan.

  Rzeka Czerwona (chin. upr.: 红河; chin. trad.: 紅河; pinyin: Hóng Hé; wiet.: Sông Hồng lub Hồng Hà; górny odcinek nazywa się po chińsku 元江, Yuán Jiāng) – rzeka w południowych Chinach i północnym Wietnamie. Jej woda niesie z gór ogromne ilości czerwonego mułu, przybierając kolor od którego pochodzi nazwa rzeki.

  Uproszczone pismo chińskie (chin. upr. 简体字; chin. trad. 簡體字; pinyin jiǎntǐzì) to odmiana pisma chińskiego. Uproszczenia dokonano w Chińskiej Republice Ludowej w latach 50. XX wieku. Celem reformy było ułatwienie nauki pisma i walka z analfabetyzmem. Modyfikując ok. 50 proc. najbardziej skomplikowanych z używanych dotąd znaków cel ten osiągnięto. Pismo uproszczone używane jest także w Singapurze.Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².

  Źródła Rzeki Czerwonej znajdują się w południowochińskiej prowincji Junnan, skąd rzeka płynie w kierunku południowo-wschodnim. Granicę Wietnamu osiąga w prowincji Lào Cai, przepływa przez wietnamską stolicę Hanoi i uchodzi do Morza Południowochińskiego w Zatoce Tonkińskiej, tworząc szybko narastającą deltę. Całkowita długość Rzeki Czerwonej wynosi 1280 km. Najważniejszym dopływem Rzeki Czerwonej jest Rzeka Czarna.

  Tradycyjne pismo chińskie (chin. trad. 繁體字, chin. upr. 繁体字, pinyin fántǐzì) to odmiana pisma chińskiego, w której znaki mają tradycyjną postać, umożliwiającą czytanie dawniejszych tekstów. Są one dość skomplikowane, dlatego w latach 50. XX wieku w ChRL wprowadzono reformę pisma, w wyniku czego powstały znaki uproszczone. Pismo tradycyjne jest używane w Republice Chińskiej na Tajwanie, oraz w Hongkongu i Makau. Nazywane jest także ortodoksyjnym, złożonym lub właściwym pismem chińskim.Delta – ujście rzeki w postaci kilku odnóg, tworzących obszar nizinny o charakterze bagiennym (np. Żuławy Wiślane w Polsce), przypominający kształtem grecką literę Δ (delta). Pochodzi od nazwy nadanej przez starożytnych Greków ujściu Nilu, które rzeczywiście przypomina tę literę.
 • Hong River and Tributaries.png
 • Hong River.png
 • Long Bien Bridge Sunset.jpg
 • Yuanyang-to-honghe-1.jpg
 • Zobacz też[]

 • Rzeki Azji
 • Przypisy

  1. Czerwona, Rzeka. Encyklopedia PWN. [dostęp 2010-05-14].
  Język wietnamski (wiet. tiếng Việt, tiếng Việt Nam lub Việt ngữ) – jest narodowym i oficjalnym językiem Wietnamu. Wietnamski jest językiem ojczystym Wietnamczyków (người Việt / người kinh), stanowiących ok. 87% populacji tego kraju, oraz ok. dwóch milionów wietnamskich emigrantów. Jako drugi język używany jest przez mniejszości narodowe Wietnamu.Rzeka Czarna (wiet.: sông Đà, chiń. 李仙江, Lǐxiān Jiāng) – rzeka w Wietnamie i Chinach, prawy dopływ Rzeki Czerwonej w wietnamskim regionie Północno-Zachodnim, na granicy prowincji Lai Châu i Điện Biên. Powstaje w Chinach, w górach prowincji Junnan, z połączenia rzek Babian Jiang (把邊江) i Amo Jiang (阿墨江). Rzeka Czarna jest największym dopływem Rzeki Czerwonej i wpada do niej w prowincji Phú Thọ. Na Rzece Czarnej znajdują się dwie wielkie hydroelektrownie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.