• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rzeczpospolita Mosińska

  Przeczytaj także...
  Jakub Krotowski-Krauthofer (ur. 25 lub 28 lipca 1806 w Bninie koło Poznania, zm. 2 sierpnia 1852 w Berlinie) – polski działacz polityczny, prawnik.Mosina – miasto w środkowej części województwa wielkopolskiego, w powiecie poznańskim, położone 22 km na południe od Poznania, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Mosina. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. poznańskiego.
  Bitwa pod Rogalinem – starcie zbrojne w czasie trwania powstania wielkopolskiego do którego doszło 8 maja 1848 pod Rogalinem, starcie zakończyło się przegraną i rozproszeniem oddziałów powstańczych.
  Jakub Krotowski-Krauthofer

  Rzeczpospolita Mosińska to proklamowana przez Jakuba Krauthofera-Krotowskiego podczas Wiosny Ludów, w dniu 3 maja 1848 r. niepodległa republika polska. Przetrwała krótko: tylko 5 dni licząc do przegranej w dniu 8 maja przez powstańców bitwy pod Rogalinem lub 6 dni do ostatecznej potyczki pod Trzebawiem w dniu 9 maja, po której to powstańcze siły zbrojne, złożyły broń w Bardzie pod Wrześnią, podpisując akt kapitulacyjny.

  Września (niem. Wreschen) – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Września. Położone 50 km na wschód od Poznania, nad rzeką Wrześnicą.Wiosna Ludów – seria ludowych zrywów rewolucyjnych i narodowych jakie miały miejsce w Europie w latach 1848 – 1849. W kontekście „Wiosny Ludów” można wyróżnić trzy główne nurty:

  Proklamacja[]

  W Mosinie, tak jak w wielu miastach Wielkiego Księstwa Poznańskiego, od marca urzęduje już Komitet Narodowy w składzie: nauczyciel Wojciech Rost, krawiec Antoni Adamski, piwowar Stanisław Stefanowicz, garncarze Jan Kordylewski i Antoni Ruszkiewicz. 3 maja, dochodzi w mieście do wystąpień, w trakcie których na wezwanie przybywa Jakub Krauthofer-Krotowski wraz ze swoim powstańczym oddziałem. Tutaj, w obecności zgromadzonych mieszkańców, proklamuje on Rzeczpospolitą Mosińską, a Mosinę ogłasza tymczasową stolicą polskiego państwa. Nowym burmistrzem miasta zostaje Wojciech Rost, któremu nominację wręcza osobiście „pan naczelnik” Krotowski.
  Na tym dokumencie, widnieje pieczęć z wizerunkiem orła jagiellońskiego i napisem „Polska powstająca".

  Zobacz też[]

 • Mosina

 • Bibliografia[]

 • Joanna Nowaczyk: Krótki sen o Polsce. [dostęp 24.02.2013].

 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.