• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rzeź Pietruszki

  Przeczytaj także...
  Rafael Leónidas Trujillo Molina (ur. 24 października 1891 w San Cristóbal, zm. 30 maja 1961 w Ciudad Trujillo) – generał, dyktator rządzący Republiką Dominikany od 1930 do 1961 (w tym jako prezydent w latach 1930-1938 i 1942-1952).Maczeta – rodzaj długiego, bardzo szerokiego noża podobnego do tasaka, używanego w Ameryce Płd., Ameryce Środk. i w Afryce do wyrąbywania ścieżek w tropikalnej dżungli, a także na plantacjach do ścinania trzciny cukrowej.
  Szybolet (z hebr. szibbōlet) - znak rozpoznawczy, często wyraz lub hasło zawierające charakterystyczną dla danego języka głoskę, której cudzoziemiec, obcy lub wróg nie potrafi wymówić.

  Rzeź Pietruszki (hiszp. Masacre del Perejil) – masakra Haitańczyków na terenie Dominikany, przeprowadzona z inspiracji Rafaela Trujillo w październiku 1937 roku. Według różnych szacunków pochłonęła od dziewięciu do kilkudziesięciu tysięcy ofiar.

  W 1937 roku Trujillo nakazał wymordowanie Haitańczyków, co miało być zemstą za inwazję haitańską na Dominikanę sprzed stu lat. Dodatkowo Trujillo, który przez całe życie starał się ukrywać swoje mulackie pochodzenie odziedziczone po haitańskiej matce, żywił do Haitańczyków osobistą urazę. Głównym powodem masakry były jednak względy ekonomiczne. Kryzys gospodarczy odbijał się na poziomie życia Dominikańczyków, podczas gdy w zachodniej Dominikanie pracowało wielu Haitańczyków, którzy byli tańszą siłą roboczą niż miejscowi.

  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).Dominikana (Republika Dominikańska) – drugie (po Kubie) co do wielkości państwo na Morzu Karaibskim. Zajmuje ok. 2/3 powierzchni wyspy Haiti, dzieląc ją z położonym po stronie zachodniej państwem Haiti.

  Akcja eksterminacji Haitańczyków trwała od 2 do 8 października 1937 roku, po czym dyktator nakazał jej zakończenie. Na mniejszą skalę mordy trwały jednak dalej. Masakra pochłonęła według różnych szacunków od 9 do 35 tysięcy ofiar. Zgodnie z rozkazem bojówki mordowały głównie z użyciem maczet, noży, łopat i kilofów, by w momencie przedostania się informacji o masakrze za granicę wyglądała ona na spontaniczny chłopski zryw, realizowany bez wiedzy i przyzwolenia władz. W ciągu trzech dni operacja objęła cały kraj, ale najintensywniejszy przebieg miała w zachodniej części kraju, przy granicy z Haiti.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Kilof – narzędzie służące do rozdrabniania większych części skalnych i wstępnego rozdrabniania twardego podłoża, które potem można usuwać np. za pomocą łopaty. Kilofy wykorzystywane są w górnictwie i kamieniarstwie.

  Nazwa „Rzeź Pietruszki” pochodzi od słowa perejil (pietruszka), którego często używano do identyfikacji francuskojęzycznych Haitańczyków, którzy źle je wymawiali. Często członkowie szwadronów śmierci nosili ze sobą liście pietruszki i pokazywali je schwytanym, nakazując podanie nazwy rośliny. Polecenie przeprowadzania takiego testu Trujillo wydał w sytuacji, gdy dokonujący eksterminacji bojówkarze nie mieli pewności co do narodowości schwytanej osoby.

  Mulat - termin określający osobę mającą jednego z rodziców z białą, a drugiego z czarną karnacją. Słowo pochodzi z hiszpańskiego mulo (muł).Pietruszka zwyczajna (Petroselinum crispum) – gatunek rośliny dwuletniej z rodziny selerowatych. Dziko rośnie na półwyspie Apenińskim i Bałkanach, w północno-zachodniej Afryce i na Wyspach Kanaryjskich. Zdziczała w całej Europie, Ameryce, Afryce, Nowej Zelandii, Australii i Japonii.

  Po kilku latach Trujillo zgodził się na zapłatę rządowi Haiti odszkodowania za masakrę, ale przekazał jedynie dwie trzecie uzgodnionej kwoty.

  Zobacz też[]

 • szybolet
 • Przypisy

  1. Maciej Stasiński. „Kozioł”, pan Dominikany. „Ale historia”. 26/2014 (128), s. 10−11, 2014-06-30. Agora SA (pol.). 
  2. Palash Ghosh: Parsley Massacre: The Genocide That Still Haunts Haiti-Dominican Relations (ang.). IBT Media Inc, 2012-10-15. [dostęp 2014-07-28].
  3. PEREJIL: TO SŁOWO ZABIJAŁO. CZ. III (ostatnia) (pol.). 2011-07-03. [dostęp 2014-07-28].
  4. Nick Davis: The massacre that marked Haiti-Dominican Republic ties (ang.). BBC, 2012-10-13. [dostęp 2014-07-28].
  Haitańczycy – to młody naród pochodzenia afrykańskiego. Posługują się oni językiem francuskim odziedziczonym po byłych kolonizatorach – Francuzach, a także językiem haitańskim. Haitańczyków jest prawie 9 mln. Poza ojczyzną spotkać ich można przede wszystkim w USA. W zdecydowanej większości są wiernymi Kościoła katolickiego, niemniej jednak nieobce im są tradycyjne praktyki afrykańskie czego wyrazem jest voodoo. Haitańczycy stworzyli pierwsze w nowożytnych dziejach niepodległe państwo murzyńskie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.