• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rzęsistkowica

  Przeczytaj także...
  Rzęsistek świński (Trichomonas suis) - należy do królestwa protista, wywołuje u świń chorobę pasożytniczą rzęsistkowicę. Jest pasożytem kosmopolitycznym. Jest kształtu owalnego, czasem wrzecionowatego. Długość 12-25 µm. Szerokość 5-11 µm.Rzęsistek bydlęcy (Trichomonas foetus) - pasożyt należący do rodzaju rzęsistków powodujący u bydła rzęsistkowicę zwaną również zarazą rzęsistkową bydła (trichomonadosis).
  Cewka moczowa (łac. urethra) – końcowa część układu moczowego wyprowadzająca mocz na zewnątrz. Jest to przewód rozpoczynający się na dnie pęcherza moczowego ujściem wewnętrznym cewki, a kończący ujściem zewnętrznym u mężczyzn na końcu żołędzi prącia, u kobiet na brodawce cewkowej położonej w przedsionku pochwy.
  Rzęsistki pochwowe

  Rzęsistkowica (trychomonadoza łac. trichomonadosis, ang. trichomoniasis) – choroba pasożytnicza dróg moczowo-płciowych człowieka i zwierząt wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Trichomonas (rzęsistki), przenoszona głównie drogą płciową.

  Wydawnictwo Lekarskie PZWL – polskie wydawnictwo istniejące od 1945 roku, wydające literaturę fachową dla pracowników systemu opieki zdrowotnej, podręczniki szkolne i akademickie i publikacje popularnonaukowe. Do 1993 roku państwowe wydawnictwo istniało pod nazwą Państwowe Zakłady Wydawnictw Lekarskich (PZWL). W 1998 roku nastąpiła prywatyzacja, aktualnie stanowi część grupy wydawniczej PWN.Gruczoł krokowy, stercz (łac. prostata) - nieparzysty narząd mięśniowo-gruczołowy. Jest częścią składową męskiego układu płciowego. Składa się z dwóch płatów: lewego i prawego, połączonych węziną. Niestale występuje płat środkowy. Kształt prostaty jest porównywany do kształtu kasztana jadalnego (spłaszczony stożek). Gruczoł sterczowy jest otoczony mocną torebką z mięśni gładkich, kurczą się one podczas ejakulacji.

  Charakterystyka pasożyta i cykl życiowy[]

  Cykl życiowy rzęsistka.
   Osobny artykuł: Rzęsistek pochwowy.

  Rzęsistkowica u ludzi[]

  Źródło infekcji to chory partner seksualny, lecz możliwe jest też zarażenie przez używanie wspólnie przedmiotów higieny osobistej, bielizny. Rzęsistkowica częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Rzęsistek (Trichomonas) – rodzaj protistów zwierzęcych występujących w środowisku jako pasożyty lub nieszkodliwi współbiesiadnicy.

  Miejsce bytowania rzęsistka to pochwa, cewka moczowa, a u mężczyzn także gruczoł krokowy.

  Objawy i przebieg[]

 • pieczenie, ból w cewce moczowej
 • pojawianie się cuchnących, pienistych, żółto-zielonkawych upławów
 • częstomocz
 • dyzuria
 • schorzenie może czasem przebiegać bez objawów lub ze skąpymi objawami
 • Leczenie[]

  Metronidazol i inne pochodne imidazolu (tynidazol, ornidazol) są lekami z wyboru.

  Układ moczowo-płciowy (łac. Systema urogenitale) wyższych kręgowców (w tym człowieka) składa się z dwóch części:Dysuria, dyzuria (z łac.) - to objaw chorobowy polegający na bolesnym oddawaniu moczu, któremu często towarzyszy uczucie pieczenia w cewce moczowej (stranguria). Dysurią określa się również dyskomfort towarzyszący oddawaniu moczu. Z dysurią wiąże się także pollakisuria - objaw częstego lub stałego parcia do oddawania moczu.

  Ważne jest, aby leczenie obejmowało partnerów seksualnych osoby chorej, a także zachowanie odpowiedniej higieny osobistej.

  Rzęsistkowica u zwierząt[]

  Rzęsistkowica bydła

  Czynnikiem wywołującym trychomonadozę bydła jest rzęsistek bydlęcy (Trichomonas foetus). Naturalnym żywicielem tego pasożyta jest bydło. U krów naturalnym miejscem bytowania rzęsistka jest macica, w pochwie występują tylko po kryciu. Objawia się problemami z zapłodnieniem oraz poronieniem płodu pomiędzy szóstym i dwunastym tygodniem ciąży. U buhajów głównie osiedlają się w fałdzie błony śluzowej napletka, żołędzi i prącia. Pasożyt został opanowany po masowym wprowadzeniu sztucznego zapłodnienia u bydła domowego. Jako że w Polsce stosuje się ten zabieg powszechnie, szkodliwość rzęsistka znacznie zmalała.

  Gołębiowate, gołębie właściwe (Columbidae) – rodzina ptaków z rzędu gołębiowych (Columbiformes). Obejmuje w większości gatunki związane z drzewami, lecz występują również związane ze skałami i naziemne, zamieszkujące cały świat poza okolicami okołobiegunowymi.Protisty (Protista) – jedno z pięciu królestw, wyróżnianych w ostatnich, hierarchicznych systemach klasyfikacji organizmów (np. w podziałach Whittakera i Margulis oraz Cavaliera-Smitha). Obejmuje wszystkie jądrowce, które pozostały po wyłączeniu organizmów zaliczonych do monofiletycznych kladów zwierząt, roślin i grzybów.
  Rzęsistkowica świń

  Trychomonadozę świń wywołuje rzęsistek świński (Trichomonas suis). Rzęsistkowica gołębi i kurowatych

  Wywołuje ją Trichomonas gallinae i Trichomonas gallinarum. Choroba występuje u gołębi, indyków i kur. Zarażenie tym pasożytem następuje przez zanieczyszczony pokarm i wodę. Najbardziej wrażliwe są młode ptaki. W obrazie klinicznym choroba przypomina histomonadozę. Jako pierwszy objaw występuje biegunka. Odchody są pieniste. Ptaki tracą apetyt, stają się senne. Śmierć następuje w ciągu 5 do 9 dni od zachorowania. W obrazie sekcyjnym stwierdza się rozdęcie jelit ślepych. W przewodzie pokarmowym występuje pienista jasnożółta treść pokarmowa. Błona śluzowa przewodu pokarmowego wykazuje zmiany nieżytowe lub dyfteroidalno-wrzodziejące.

  Pochwa (łac. vagina) – odcinek żeńskich dróg rodnych. Jest przewodem mięśniowo-błoniastym, silnie rozciągliwym i elastycznym, długości 5 cm do 14 cm (zazwyczaj 6 cm do 8 cm), stanowiącym połączenie między macicą a przedsionkiem pochwy, będącym częścią sromu (pudendum feminum). Najwęższa w swojej dolnej części stopniowo się rozszerza. W części środkowej ma około 2 cm do 3 cm szerokości. Pochwa stanowi miejsce wprowadzenia nasienia, obejmując prącie w czasie kopulacji oraz drogę, którą wydostaje się płód podczas porodu, a także drogę odpływu krwi menstruacyjnej. W czasie rozwoju płodowego powstaje z połączenia części dystalnych przewodów przyśródnerczowych (przewodów Müllera).Trichomonas gallinae należy do królestwa protista, wywołuje u gołębi, kur i indyków trychomonadozę górnych odcinków przewodu pokarmowego gołębi i kurowatych. Pierwotniak gruszkowatego kształtu. Długości 6 do 19 µm, szerokości 3 do 8,5 µm. Posiada 4 wici skierowane ku przodowi, jedna wić skierowana ku tyłowi.
   Osobny artykuł: Trychomonadoza gołębi.

  Bibliografia[]

 • Inwazje i choroby pasożytnicze. W: Zbigniew Pawłowski: Choroby zakaźne i pasożytnicze. Zdzisław Dziubek (red.). Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2003, s. 456-457. ISBN 83-200-2748-9.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Trichomoniasis. CDC Division of Parasitic Diseases. [dostęp 13 października 2007].
 • Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.

  Pochwa (łac. vagina) to u ssaków mięśniowo-błoniasty, silnie rozciągliwy i elastyczny przewód, stanowiący połączenie między macicą, a przedsionkiem pochwy. Jest końcowym odcinkiem dróg rodnych u kobiet i samic ssaków; przedłużenie macicy; u dziewiczych kobiet i niektórych samic ujście pochwy osłania błona dziewicza. Najwęższa w swojej dolnej części stopniowo się rozszerza. Pochwa stanowi miejsce wprowadzenia nasienia, obejmując prącie w czasie kopulacji oraz drogę, którą wydostaje się płód podczas porodu, a także drogę odpływu krwi menstruacyjnej. Powstaje z połączenia części dystalnych przewodów przyśródnerczowych (przewodów Müllera).Rodzaj (łac. genus, l.mn. genera) – podstawowa, obowiązkowa kategoria systematyczna obejmująca gatunek lub monofiletyczną grupę gatunków wyróżnionych na podstawie jednej lub więcej cech taksonomicznych. Nazwą rodzaj określany jest też każdy takson w randze rodzaju.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Indyk zwyczajny, indyk, indyk dziki (Meleagris gallopavo) – gatunek dużego ptaka grzebiącego z rodziny kurowatych (Phasianidae), zamieszkujący pierwotnie różne części Ameryki Północnej.
  Kura domowa (Gallus gallus domesticus) – ptak hodowlany z rodziny kurowatych, hodowany na całym świecie. W środowisku naturalnym nie występuje. Uważa się, że stanowi formę udomowioną kura bankiwa (Gallus gallus), lecz nie wyklucza się domieszki innych gatunków południowoazjatyckich kuraków (zarówno żyjących, jak i wymarłych). Udomowienie miało prawdopodobnie miejsce w III tysiącleciu p.n.e. w Indiach, chociaż badania archeologiczne wykazały, że pierwsze kuraki udomowiono w Chinach już w VI tysiącleciu p.n.e. Około 1000 p.n.e. kury hodowano już powszechnie w Chinach, a ok. 500 p.n.e. w Egipcie i Europie, w tym w Polsce (odnaleziono kości kur podczas wykopalisk w Biskupinie). W tym okresie w Chinach prowadzono już sztuczne wylęganie. Jak wykazały badania, ówczesne kury przypominały dzisiejsze kury bezrasowe, lecz miały lepiej rozwinięte skrzydła.
  Rzęsistek pochwowy (łac. Trichomonas vaginalis) – jednokomórkowy przedstawiciel Excavata, pierwotniak z grupy wiciowców, który jest pasożytem bytującym w drogach moczowo-płciowych człowieka. Wywołuje przenoszoną drogą płciową chorobę – rzęsistkowicę. W Science z 12 stycznia 2007 roku zespół naukowców pod kierownictwem Jane M. Carlton doniósł o zsekwencjonowaniu jego genomu, o wielkości ok. 160 mega par zasad, z czego dwie trzecie to sekwencje powtórzeniowe (repetywne), lub transpozonowe – świadczy to o niedawnym rozszerzeniu genomu, związanym z przystosowaniem do pasożytniczego trybu życia, a wynikłym z poziomego transferu genu od bakterii i późniejszym amplifikacjom odpowiednich rodzin genowych. Uzyskana sekwencja genomu przewiduje również nowe, nieznane funkcje hydrogenosomu, co jest zgodne z mitochondrialną teorią jego pochodzenia.
  Choroba – jedno z podstawowych pojęć medycznych; ogólne określenie każdego odstępstwa od pełni zdrowia organizmu. Zdefiniowanie stanu chorobowego jest tak samo trudne, jak sprecyzowanie stanu pełni zdrowia.
  Metronidazol (łac. Metronidazolum) – należący do chemioterapeutyków lek z grupy pochodnych nitroimidazolu. Wykazuje działanie pierwotniakobójcze oraz bakteriobójcze wobec drobnoustrojów beztlenowych. Stosowany w zakażeniach pierwotniakami: Entamoeba histolytica, Trichomonas vaginalis i Giardia lamblia oraz w zakażeniach bakteriami beztlenowymi, a także Helicobacter pylori i Gardnerella vaginalis.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
  Trychomonadoza gołębi, rzęsistkowica gołębi, żółty guzek – pasożytnicza choroba gołębi wywoływana przez Trichomonas gallinae. Pierwotniak ten osiąga rozmiary 6-19×3-9 μm. Posiada 4 wici skierowane ku przodowi, piąta ogranicza błonę falującą, równa długości komórki. Żywicielem ostatecznym oprócz gołębi mogą być: indyki, kury, ptactwo dzikie. Pierwotniak ten występuje kosmopolitycznie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.