• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ryszarda Hanin  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Rzeka kłamstwa – polski serial historyczny oparty na cyklu powieściowy Ewy Szelburg-Zarembiny. Bohaterką jest Joanna, sierota szukająca szczęścia. Żyć jej przypadło na przełomie XIX i XX wieku.Komitet Centralny Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (KC PZPR) – organ kierowniczy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) w latach 1948–90; najwyższa władza PZPR między zjazdami, kierująca całokształtem pracy partii.
  Grób Ryszardy Hanin na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie,
  22 lipca 2008

  Ryszarda Hanin, także Ryszarda Hanin-Pasternak, właściwe nazwisko: Hahn (ur. 30 sierpnia 1919 we Lwowie, zm. 1 stycznia 1994 w Otwocku-Świdrze) – polska aktorka, pedagog.

  07 zgłoś się – polski serial kryminalny wyprodukowany przez Telewizję Polską i emitowany po raz pierwszy w latach 1976-1987. Głównym reżyserem, a także współautorem scenariusza tego serialu jest Krzysztof Szmagier. W głównej roli, porucznika MO Borewicza, wystąpił Bronisław Cieślak. Serial i jego główny bohater cieszyli się w Polsce dużą popularnością.Medal 10-lecia Polski Ludowej – polskie cywilne odznaczenie państwowe ustanowione dekretem Rady Państwa 12 maja 1954 roku, jako odznaczenie jubileuszowe w związku ze zbliżającą się dziesiątą rocznicą powstania Polski Ludowej. Medal zaprojektowany został w 1954 roku przez Józefa Gosławskiego. Odznaczenie przyznawano w okresie od 22 lipca 1954 do 22 lipca 1955.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 2 Filmografia (wybór)
 • 3 Odznaczenia
 • 4 Nagrody
 • 5 Przypisy
 • 6 Bibliografia
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Życiorys[]

  Miała dziesięć lat starszego brata Leonarda. Ojciec był przemysłowcem, matka prowadziła dom. Od wczesnej młodości kształciła się w tańcu i śpiewie, grała w przedstawieniach amatorskich. Po maturze w 1937 roku wyjechała do Paryża na studia romanistyczne, gdzie uczęszczała również na zajęcia przygotowujące do aktorstwa.

  Noce i dnie – polski film dwuczęściowy w reż. Jerzego Antczaka z 1975, adaptacja powieści Noce i dnie Marii Dąbrowskiej. Saga dwóch pokoleń rodziny Niechciców na tle Polski pod zaborami na przeł. XIX i XX w. Oprócz wersji kinowej powstał także serial telewizyjny o takim samym tytule, zrealizowany w 1977 (premiera 26 lutego 1978). Sceny pożaru miasta nakręcono w Kazimierzu, a filmowy dwór Niechciców został specjalnie wybudowany.Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego została ustanowiona przez Ogólnopolski Komitet Frontu Jedności Narodu w celu upamiętnienia tysiącletniej tradycji Państwa Polskiego, popularyzacji wartości patriotycznych, historycznych, gospodarczych i społecznych, walk wyzwoleńczych oraz dorobku Polski Ludowej. Odznakę tzw.„sztandarówkę” (większy rozmiar) przyznawano także dla zakładów pracy, szkół, zespołów ludowych, itp.

  W sierpniu 1939 r. przyjechała na wakacje do Lwowa, gdzie zastał ją wybuch II wojny światowej. Pracowała w Domu Sierot, a następnie statystowała w Krakowiakach i góralach w Polskim Teatrze Dramatycznym. Po wkroczeniu Niemców do Lwowa wraz z mężem, poetą Leonem Pasternakiem (ślub 5 marca 1940), ewakuowała się w głąb ZSRR, gdzie najpierw została spikerką Rozgłośni Polskiej ZPP, a następnie współzałożycielką i aktorką Teatru I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki, z którym wróciła do kraju. W Teatrze I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki w 1944 roku debiutowała na deskach teatralnych jako Aniela w Ślubach panieńskich Aleksandra Fredry.

  Cmentarz Wojskowy w Warszawie (określany też potocznie jako "Powązki Wojskowe") – warszawski cmentarz komunalny przy ul. Powązkowskiej 43/45.Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy przyznaje Rada Miasta Stołecznego Warszawy w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej.

  Następnie występowała w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi, gdzie w marcu 1945 roku zdała aktorski egzamin eksternistyczny. W 1949 r. przeniosła się do Warszawy, gdzie grała w: Teatrze Polskim (1949–1954), (1957–1963), Teatrze Domu Wojska Polskiego (Dramatycznym) (1954–1957), (od 1963 do śmierci). Występowała też gościnnie w innych teatrach. Współpracowała z Teatrem Telewizji od początku jego istnienia.

  Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię – film kryminalny Janusza Majewskiego z 1969 roku, nakręcony na podstawie powieści Krzysztofa Kąkolewskiego. Film opowiada o emerytowanym milicjancie, prowadzącym prywatne śledztwo w sprawie napadu. Uznany za najlepszy polski film kryminalny, m.in. ze względu na kreację aktorską Zygmunta Hübnera.Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.

  Od 1951 roku aż do śmierci w 1994 roku była wykładowcą PWST w Warszawie, w latach 1966–1969 prodziekanem Wydziału Aktorskiego tej uczelni. W 1966 roku zdała reżyserski egzamin eksternistyczny. W 1956 roku rozstała się z mężem, następnie przez wiele lat była związana z aktorem Janem Matyjaszkiewiczem.

  11 listopada 1988 r. weszła w skład Honorowego Komitetu Obchodów 70 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, którego przewodnictwo objął I sekretarz KC PZPR gen. armii Wojciech Jaruzelski.

  Noce i dnie – polski serial telewizyjny w reżyserii Jerzego Antczaka. Jest to telewizyjna wersja filmu kinowego o tym samym tytule.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Łagów (Łagów Lubuski, niem. Lagow) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Łagów, na północ od szosy E30, na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego.
  Wedle wyroków twoich – polsko-niemiecki film wojenny z 1983 roku na podstawie utworów Paula Hengge’a, Arta Bernda i Bogdana Wojdowskiego.
  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.
  Antek – telewizyjny czarno-biały film fabularny, dramat z roku 1971 w reżyserii Wojciecha Fiwka i jego scenariuszem. Ekranizacja utworu Bolesława Prusa pod tym samym tytułem. Autorem zdjęć filmowych jest Janusz Czecz. Film został wyprodukowany przez Telewizję Polską dla Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.
  Przyjaciele wesołego diabła – polski serial telewizyjny dla dzieci, zrealizowany w 1988 roku. Adaptacja powieści Kornela Makuszyńskiego pt. Przyjaciel wesołego diabła.
  Don Gabriel - polski film wojenny z 1966 roku, w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich. Pierwowzorami scenariusza do filmu były opowiadania autorstwa Gabriela Karskiego "Czyn" oraz autorstwa Jerzego Putramenta "Ten i tamten brzeg".
  Żywot człowieka rozbrojonego – polski serial z 1993 roku, w reżyserii Krzysztofa Grubera. Scenariusz filmu oparty na powieści Sergiusza Piaseckiego pt. Żywot człowieka rozbrojonego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.