Ryszard z Lukki, Ryszard z Wesseksu, a także: Ryszard ze Szwabii, Ryszard Saksończyk, Ryszard król, Ryszard Pielgrzym, ang. Richard the Pilgrim (ur. w Wesseksie w Brytanii, zm. ok. 722 w Lukce) – książę Wesseksu, święty Kościoła katolickiego.
Figura św. Ryszarda w kościele parafialnym św. Magnusa w
Waldburgu
Niewiele wiadomo o życiu Ryszarda. Był mężem Wuny, siostry św. Bonifacego-Winfrida i ojcem św. Willibalda, św. Winebalda oraz św. Walburgii. Wraz z dwoma synami odbył pielgrzymkę do Rzymu. Wyczerpany trudami długiej podróży zmarł w Lukce we Włoszech w 722 roku. Został pochowany w kościele San Frediano (obecnie bazylika), a część relikwii została przewieziona do Eichstätt. Obywatele obu miast otoczyli go szczególnym kultem, który jest tam żywy po dzień dzisiejszy.
Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Wessex - jedno z siedmiu państw heptarchii anglosaskiej. Położone na południowym krańcu Brytanii, graniczyło od wschodu z Susseksem, północy z Mercją, od południowego zachodu z Kornwalią. Od południa Wessex otaczało morze. W IX wieku Wessex objął przewodnictwo w heptarchii, zawdzięczając to w dużej mierze inwazji wikingów na państwa anglosaskie. Za panowania króla Alfreda Wielkiego (871-899) Wessex jako jedyny nie został podbity przez duńskich najeźdźców. Do 1066 roku Wessex był przewodnim królestwem anglosaskim i jako takie Królestwo Wessex utożsamiane było z Królestwem Anglii. Dopiero w 1066 roku po podboju dokonanym przez Wilhelma I Zdobywcę potęga Wessex została zniszczona, a Królestwo Anglii stało się oficjalną nazwą państwa.
Przy jego grobie działy się cuda. Według włoskiej legendy Ryszarda nazywano „królem Anglii”, później „Ryszardem ze Szwabii”.
Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 7 lutego.
Kult świętych
Modlitwa za wstawiennictwem świętego
Święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
Ryszard z Wesseksu (ang.)

Wunibald z Heidenheim (ur. 701 w Wesseksie w Anglii, zm. 18 grudnia 761 w Heidenheim w Niemczech) – opat klasztoru w Heidenheim i święty Kościoła katolickiego.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Warto wiedzieć że... beta
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Bazylika – w architekturze typ chrześcijańskiej świątyni wielonawowej (niezależnie od pełnionych funkcji kanonicznych) z nawą główną wyższą od naw bocznych, posiadającą okna ponad dachami naw bocznych (w odróżnieniu od kościoła halowego). Kościół z nawą główną wyższą od naw bocznych, lecz bez okien to pseudobazylika.
Bonifacy Winfrid, Święty Bonifacy, właśc. Wynfryd, cs. Swiaszczennomuczenik Wonifatij, archijepiskop Kreditonskij (ur. między 672 a 675 w Crediton lub Devon, w Wessex, zm. 5 czerwca 754 w Dokkum) – biskup obrządku łacińskiego, benedyktyn, misjonarz, męczennik i święty Kościoła katolickiego.
Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).
Brytania (łac. Britannia lub Insula Albionum) – nazwa stosowana przez Rzymian w odniesieniu do dwóch największych Wysp Brytyjskich.
Waldburg – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Bodensee-Oberschwaben, w powiecie Ravensburg, wchodzi w skład związku gmin Gullen.
Relikwie – przedmioty związane z czymś świętym. Najczęściej są to szczątki ciała świętych lub rzeczy z nimi związanych, a także relikwie Męki Pańskiej. Są one szczególnie rozpowszechnione w katolicyzmie i prawosławiu.