• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ryszard Zub

  Przeczytaj także...
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.XVIII Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1964 roku w Tokio (Japonia). Igrzyska w "Kraju kwitnącej wiśni" stały się imprezą łączącą tradycje ze współczesnością (zastosowano m.in. najnowsze techniki pomiarów wyników). Po wykluczeniu przez organizatorów niektórych sportowców z Indonezji oraz Korei Północnej kraje te wycofały swoje reprezentacje. MKOL nie wyraził zgody na występ ekip RPA, co było reakcją na rasistowską (w stosunku do czarnoskórej większości) politykę rządu w Pretorii.
  Mistrzostwa świata w szermierce - to najważniejsze po igrzyskach olimpijskich zawody szermierzy. Pierwsze mistrzostwa świata rozegrane zostały w 1921 roku w Paryżu (rozegrano wówczas szpadę). Kobiety rozpoczęły rywalizację w 1929 we florecie. Organizacją mistrzostw zajmuje się utworzona w 1913 roku Międzynarodowa Federacja Szermiercza (FIE).

  Ryszard Zub (ur. 24 marca 1934 w Gołogórach, zm. 11 stycznia 2015 w Padwie) – polski szermierz szablista, trzykrotny medalista olimpijski.

  Centralny Wojskowy Klub Sportowy „Legia” Warszawa (CWKS „Legia” Warszawa) – wielosekcyjny polski klub sportowy z siedzibą w Warszawie, założony w marcu 1916 w Kościuchnówce (niedaleko Maniewicz na Wołyniu) jako "Drużyna Sportowa Legia". Reaktywowany po zakończeniu I wojny światowej w Warszawie 14 marca 1920.XVI Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1956 roku w Melbourne (Australia), zaś konkurencje hippiczne w Sztokholmie (Szwecja).

  Zub reprezentował kluby Piast Gliwice, Baildon Katowice i Legia Warszawa. Jego trenerem był Węgier Janos Kevey. Trzykrotnie reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich: w 1956, 1960 i w 1964. Na każdych z nich zdobywał medal w konkurencji drużynowej: srebrny w 1956 i 1960 oraz brązowy w 1964. Należy do najbardziej utytułowanych polskich olimpijczyków. W drużynie zdobywał również medale mistrzostw świata: brązowy w 1957 oraz czterokrotnie złoty w 1959, 1961, 1962, i 1963. Po zakończeniu kariery zawodniczej był trenerem w Polsce i we Włoszech.

  Szermierka (dawniej zwana fechtunkiem) – w szerszym sensie sztuka, praktyka władania bronią białą; w węższym sensie jej sportowa forma czyli dyscyplina sportowa, jeden ze sportów walki. Szermierka sportowa jest dyscypliną olimpijską (turnieje indywidualne i drużynowe) od 1896 roku, jedną z czterech dyscyplin sportowych (obok gimnastyki sportowej, lekkoatletyki i pływania), które były do tej pory rozgrywane na wszystkich nowożytnych igrzyskach olimpijskich. Szermiercza konkurencja szpady jest także jedną z konkurencji w pięcioboju nowoczesnym.Janos Kevey (ur. 28 lutego 1907 w Kevevárze, zm. 11 kwietnia 1991) - węgierski szermierz. Startował zarówno w szabli jak i we florecie. W 1930 zdobył tytuł akademickiego mistrza świata w szabli (w konkursie drużynowym). W latach 1947 - 1958 trener polskiej kadry szablistów. Pod opieką Janosa Keveya nasi reprezentanci zdobyli 8 medali mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zmarł Ryszard Zub, trzykrotny medalista IO, sport.interia.pl [dostęp 2015-01-15] (pol.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ryszard Zub – sylwetka w portalu Polskiego Komitetu Olimpijskiego
 • Polski Komitet Olimpijski (oficjalny skrót PKOl) – ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą w Warszawie, zajmujące się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem polskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.Gołogóry ukr. Гологори - wieś, dawniej miasteczko, w rejonie złoczowskim obwodu lwowskiego Ukrainy. Miejscowość liczy 658 mieszkańców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Piast Gliwice – polski klub piłkarski z siedzibą w Gliwicach, występujący w Ekstraklasie. Największym sukcesem klubu jest zdobycie mistrzostwa Polski w sezonie 2018/2019.
  Szabla – długa sieczna broń biała. Wyróżnia się jednosieczną, wygiętą głownią. Klinga szabli może być w części sztychowej poszerzona, czyli mieć ukształtowane tzw. pióro, zaczynające się zazwyczaj wyraźnym uskokiem na tylcu głowni (tzw. młotkiem), rzadziej – poszerzające się płynnie, bez uskoku. W niektórych egzemplarzach tylec pióra może być ostrzony (mówimy wówczas o szabli z piórem dwusiecznym). Przeznaczona do zadawania cięć i sztychów (pchnięć). Szabla jest wyraźnie różna od miecza (miecz ma prostą, obosieczną klingę).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.