• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ryszard Shrewsbury

  Przeczytaj także...
  Lord Marszałek (Earl Marshal) jest ósmym urzędem w hierarchii Wielkich Urzędników Państwowych (Great Officers of State). W średniowieczu jego obowiązkiem było opiekowanie się stajniami królewskimi. Obecnie Lord Marszałek odpowiada za organizację uroczystości koronacyjnych i otwarcie sesji Parlamentu.Książę Yorku (ang. Duke of York) − tytuł książęcy nadawany zwyczajowo w królestwie Wielkiej Brytanii młodszemu synowi panującego monarchy.
  Bitwa pod Bosworth (także: bitwa pod Bosworth Field) – decydująca bitwa wojny Dwóch Róż. Rozegrała się 22 sierpnia 1485 roku pomiędzy królem Ryszardem III z rodu Yorków, ostatnim władcą Anglii z dynastii Plantagenetów a Henrykiem Tudorem spokrewnionym z rodem Lancasterów, późniejszym Henrykiem VII. W bitwie, na skutek błędów taktycznych i opowiedzenia się części początkowo neutralnych chorągwi po stronie Henryka, poległ król Ryszard – trzeci i ostatni po podboju normańskim król Anglii, który zginął na polu walki.

  Ryszard Shrewsbury KG (ur. 17 sierpnia 1473 w Shrewsbury, zm. w 1483 (?) w Tower (?)) – młodszy syn króla Anglii Edwarda IV i jego żony Elżbiety Woodville, córki Richarda Woodville'a, 1. hrabiego Rivers, młodszy brat króla Edwarda V.

  Biografia[]

  W 1474 r. mianowany księciem Yorku, w 1481 r. otrzymał tytuł księcia Norfolk. Od 1476 r. pełnił również funkcję Lorda Marszałka (Earl Marshal), który odpowiadał za królewskie stajnie. Po śmierci ojca w 1483 r. i objęciu tronu przez brata stał się następcą tronu i razem z nim został umieszczony w Tower przez stryja Ryszarda, księcia Gloucester, Lorda Protektora.

  Tytuł księcia Norfolk po raz pierwszy został przyznany Tomaszowi de Mowbray w 1397 roku. Był on 1.księciem Norfolk pierwszej kreacji . W 1399 roku tytuł ten został mu odebrany. Został przywrócony synowi Tomasza, Janowi de Mowbray w 1425 roku. Rodzina de Mowbray dzierżyła tytuł przez pięć pokoleń do czasu córki Jana de Mowbray, 4. księcia Norfolk, Anny de Mowbray, księżny Norfolk, która wyszła za mąż za Ryszarda Shrewsbury, 1. księcia Yorku, syna króla Anglii, Edwarda IV. Ryszard Shrewsbury otrzymał tytuł księcia Norfolk w 1481 roku i dzierżył go do czasu swej śmierci w 1483 roku. Była to druga kreacja książąt Norfolk. Pierwszym księciem Norfolk, wywodzącym się z rodu Howardów był Jan Howard, 1. książę Norfolk trzeciej kreacji, który ożenił się z Małgorzatą de Mowbray, córką Tomasza de Mowbray, 1. księcia Norfolk, pierwszej kreacji i Elżbiety FitzAlan. Tytuł księcia Norfolk trzeciej kreacji został nadany Janowi Howardowi w 1483 roku. W 1572 roku tytuł został Howardom odebrany – 4. księciu Norfolk Tomaszowi Howardowi. Powrócił do rodu w 1660 roku. Został przywrócony pra-prawnukowi 4. księcia, również Tomaszowi Howardowi. Nosił on tytuł 5. księcia Norfolk, trzeciej kreacji. Od tamtych czasów tytuł nieprzerwanie do współczesności dzierży ród Howardów, a obecnie należy do Edwarda Fitzalan-Howard, który jest 18. księciem Norfolk. Rodzina Howardów, która posiada łącznie 4 dziedziczne tytuły arystokratyczne i jest nazywana Drugą Rodziną Anglii, najbardziej prominentną zaraz po dynastii Windsorów. Howardowie odegrali ogromną rolę w historii katolicyzmu w Anglii, szczególnie po reformacji.Elżbieta Woodville, (de) Wydeville, Wydville (ur. ok. 1437, zm. 7/8 czerwca 1492) – królowa Anglii jako żona Edwarda IV.
  Armoiries Richard de Shrewsbury.png

  25 czerwca 1483 r. Parlament uznał nieślubne pochodzenie Edwarda i Ryszarda (ich ojciec przed ślubem z królową Elżbietą miał poślubić lady Eleonorę Talbot) i oddał koronę księciu Gloucester, teraz Ryszardowi III. Ryszard utracił wszystkie swoje tytuły.

  Nie wiemy jaką śmiercią umarł Ryszard i jego starszy brat, ani kiedy ona miała miejsce. Najpopularniejsza teoria głosi, iż zostali oni zamordowani na rozkaz Ryszarda III w 1483 r. Inni jako potencjalnych morderców wskazują Henryka VII Tudora, księcia Buckingham i nowego księcia Norfolk, ale żadnemu z nich nie sposób jest udowodnić bezspornie winy. Uważa się, że to do Ryszarda może należeć mniejszy z dwóch szkieletów znalezionych podczas remontu Tower w 1674 r.

  Order Podwiązki (pełna nazwa ang. The Most Noble Order of the Garter) – najwyższe cywilne i wojskowe odznaczenie Wielkiej Brytanii oraz jeden z orderów domowych panującej w tym kraju dynastii. W hierarchii starszeństwa orderów świata zajmuje drugie miejsce po papieskim Orderze Chrystusa.Nieślubne dziecko – dziecko pochodzące ze związku pozamałżeńskiego, inaczej „z nieprawego łoża” (łac. illegitimi thori) lub dziecko naturalne (w prawie kanonicznym, w przeciwieństwie do dziecka prawego).

  W latach 90. XV w. za Ryszarda podawał się niejaki Perkin Warbeck, który próbował objąć tron Anglii w 1497 r., ale został pokonany przez Henryka VII.

  Książę Yorku występuje również w angielskim serialu komediowym "Czarna Żmija" – wstępuje tam on na tron Anglii po bitwie pod Bosworth (22 sierpnia 1485) i śmierci Ryszarda III, jako król Ryszard IV i rządzi do 1498 r., po czym zostaje otruty. Jest też ojcem tytułowego bohatera – Edmunda, księcia Edynburga.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Ryszard III, ang. Richard III (ur. 2 października 1452, zm. 22 sierpnia 1485) – król Anglii od 1483 r. (koronowany 6 lipca), najmłodszy syn Ryszarda Plantageneta, 3. księcia Yorku, i Cecylii Neville, córki 1. hrabiego Westmorlandu. Młodszy brat króla Edwarda IV. Przez krótki czas w 1483 r. Lord Protektor i regent Królestwa w imieniu małoletniego bratanka Edwarda V.

  Rodzina[]

  15 stycznia 1478 r. poślubił Annę Mowbray, 8. hrabinę Norfolk (10 grudnia 147219 listopada 1481), córkę Johna Mowbraya, 4. księcia Norfolk i Elżbiety Talbot, córki Johna Talbota, 1. hrabiego Shrewsbury. Ryszard i Anna nie mieli dzieci.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Parlament – w państwach o demokratycznych systemach władzy, najwyższy organ przedstawicielski, a jednocześnie zasadniczy organ władzy ustawodawczej.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Perkin Warbeck (ur. ok. 1474, zm. 23 listopada 1499) – pretendent do tronu Anglii w czasie rządów Henryka VII, podający się za księcia Ryszarda, syna Edwarda IV, w rzeczywistości Flamandczyk z Tournai.
  John Talbot, 1. earl Shrewsbury (ur. w 1384 lub 1390 roku, zm. 17 lipca 1453) – jeden z czołowych dowódców wojsk angielskich podczas wojny stuletniej.
  Henryk VII, ang. Henry VII (ur. 28 stycznia 1457, zm. 21 kwietnia 1509) – król Anglii i lord Irlandii od 22 sierpnia 1485 do końca życia. Pierwszy król z dynastii Tudorów, uważany za jednego z najlepszych angielskich władców.
  Czarna Żmija (ang. Black Adder lub Blackadder) – cykl brytyjskich seriali komediowych produkowany przez telewizję BBC w latach 1983-1999, opowiadający o losach rodu Czarnych Żmij (w tych rolach Rowan Atkinson) na tle historii imperium brytyjskiego.
  Richard Woodville lub Wydevill KG (ur. ok. 1405 w Maidstone w hrabstwie Kent, zm. 12 sierpnia 1469 w Kenilworth) – angielski arystokrata, ojciec królowej Elżbiety, żony Edwarda IV. Był synem sir Richarda Wydevilla, szambelana księcia Bedford, i Joan Bedlisgate, córki Johna Bedlisgate’a.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.