• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ryszard Riedel  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Zemsta nietoperzy – drugi album studyjny zespołu Dżem, wydany w 1987 roku, nakładem wydawnictwa Pronit. Nagrań dokonano w studiu "Giełda" Polskiego Radia w Poznaniu w dniach 3-8, 24-28 marca 1986 roku. Z tego albumu pochodzi jedna z najbardziej znanych piosenek Dżemu mianowicie przebój "Naiwne pytania" ze słynnym tekstem w refrenie "W życiu piękne są tylko chwile". Owe słowa Ryszarda Riedla wyryto mu również na nagrobku. Wszystkie teksty na tę płytę były pisane w niesamowitym pośpiechu, z powodu problemów z narkotykami wokalisty Dżemu, Ryszarda Riedla. W ostatnim na płycie utworze "Klosz" pod koniec słychać "Jezus Maria", co nie było częścią tekstu, a reakcją wokalisty – ta piosenka była kompletną improwizacją z jego strony. Okładka autorstwa Mirosława Makowskiego przedstawia zdjęcie ruin zamku Krzyżtopór, nad którym widać ptaki w locie.2004 – studyjna płyta zespołu Dżem wydana w 2004 roku. Jest to pierwszy album studyjny grupy nagrany z nowym wokalistą, Maciejem Balcarem, który też jest autorem większości tekstów na płycie. Album dotarł do 26. miejsca na liście OLiS w Polsce.
  Scena muzyczna V Festiwalu Muzycznego im. Ryśka Riedla w 2003 w Tychach-Paprocanach
  Grób Ryszarda Riedla i jego żony Małgorzaty. Wartogłowiec, Tychy

  Ryszard Henryk Riedel (ur. 7 września 1956 w Chorzowie, zm. 30 lipca 1994 tamże) – polski wokalista i autor tekstów piosenek, wieloletni frontman zespołu Dżem. Grał także na harmonijce ustnej.

  Poljazz – polska wytwórnia płytowa Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, wydająca głównie albumy artystów jazzowych.Detoks, detoksykacja (z łac. detoxicatio: usuwanie toksyn) – potoczna nazwa sposobu leczenia uzależnień, polegającego na nagłym odstawieniu substancji, od której dana osoba jest uzależniona, połączonym z terapią farmakologiczną lub psychologiczną.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 2 Rodzina
 • 3 Śmierć
 • 4 Filmy i książki
 • 5 Dyskografia
 • 6 Przypisy
 • 7 Bibliografia
 • 8 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  TSA w Trójce akustycznie (znany także jako TSA w Trójce. Koncert akustyczny) – album koncertowy zespołu TSA wydany w 1999 roku nakładem wytwórni Warner Music Polska.
  14 urodziny – album studyjny i koncertowy (utwór "Czerwony jak cegła") zespołu Dżem, wydany w październiku 1993 w formie kasety magnetofonowej przez wydawnictwo "Dum Dum Records" pod nr katalogowym 003.
  Lunatycy - czyli tzw. przeboje całkiem Live – album zespołu Dżem, wydany w kwietniu 1988 roku, nakładem wytwórni Polskie Nagrania Muza.
  Ostatni koncert – zapis występu zespołu Krzak podczas festiwalu "Rock Arena" w Poznaniu, 21 maja 1983 r. Album firmowany jest nazwiskiem Ryszarda Skibińskiego, dla którego był to ostatni koncert w życiu (dwa tygodnie później zmarł po przedawkowaniu heroiny). Płyta (jak i koncert) jest ostatnim fonograficznym zapisem działalności zespołu Krzak, który po owym koncercie rozwiązał się, aż do 2001 r.
  Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk. Narkotykami nazywa się:
  Harmonijka ustna to instrument muzyczny z grupy aerofonów. Dźwięk wydobywa się podczas ruchu powietrza w szczelinach, przy których znajdują się metalowe blaszki zwane stroikami (pot. języczkami), które wprawione w drgania wydają dźwięki zależne od ich długości. Harmonijka ustna była pierwszym instrumentem Jimiego Hendrixa.
  Sie macie ludzie – film dokumentalny, muzyczny z 2004 roku w reżyserii Krzysztofa Magowskiego. Opowiada o wokaliście grupy Dżem - Ryszardzie Riedlu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.