• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ryszard Parulski

  Przeczytaj także...
  Adwokat (łac. advocatus od advocare, wzywać na pomoc) – prawnik świadczący pomoc prawną w szczególności polegającą na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Adwokatów nazywa się potocznie (choć nieprecyzyjnie) obrońcami sądowymi. W Polsce zawód wykonywany na podstawie ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Cmentarz Wojskowy w Warszawie (określany też potocznie jako "Powązki Wojskowe") – warszawski cmentarz komunalny przy ul. Powązkowskiej 43/45.
  Grób Ryszarda Parulskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

  Ryszard Władysław Parulski (ur. 9 marca 1938 w Warszawie, zm. 10 stycznia 2017) – polski szermierz i działacz sportowy, z zawodu adwokat.

  Był zawodnikiem Marymontu Warszawa. W 1997 bez powodzenia ubiegał się o mandat posła na Sejm w okręgu warszawskim z pierwszego miejsca listy Bloku dla Polski.

  Pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera G-tuje-6).

  Andrzej Sebastian Duda (ur. 16 maja 1972 w Krakowie) – polski prawnik, nauczyciel akademicki, były wiceminister sprawiedliwości, były podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, były członek Trybunału Stanu, poseł na Sejm VII kadencji.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Największe osiągnięcia sportowe:

 • 1959 – mistrz świata juniorów w szabli (indywidualnie)
 • 1961 – mistrz świata we florecie (indywidualnie)
 • 1961 – brązowy medalista mistrzostw świata we florecie (drużynowo)
 • 1962 – brązowy medalista mistrzostw świata we florecie (drużynowo)
 • 1963 – mistrz świata w szpadzie (drużynowo)
 • 1963 – wicemistrz świata we florecie (indywidualnie)
 • 1963 – wicemistrz świata we florecie (drużynowo)
 • 1964 – wicemistrz olimpijski we florecie (drużynowo)
 • 1966 – brązowy medalista mistrzostw świata we florecie (drużynowo)
 • 1967 – brązowy medalista mistrzostw świata we florecie (drużynowo)
 • 1968 – brązowy medalista olimpijski we florecie (drużynowo)
 • 1969 – wicemistrz świata we florecie (drużynowo)
 • 1969 – brązowy medalista mistrzostw świata we florecie (indywidualnie)
 • Czterokrotny mistrz Polski we florecie pomiędzy rokiem 1959 a 1969.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Szermierka (dawniej zwana fechtunkiem) – w szerszym sensie sztuka, praktyka władania bronią białą; w węższym sensie jej sportowa forma czyli dyscyplina sportowa, jeden ze sportów walki. Szermierka sportowa jest dyscypliną olimpijską (turnieje indywidualne i drużynowe) od 1896 roku, jedną z czterech dyscyplin sportowych (obok gimnastyki sportowej, lekkoatletyki i pływania), które były do tej pory rozgrywane na wszystkich nowożytnych igrzyskach olimpijskich. Szermiercza konkurencja szpady jest także jedną z konkurencji w pięcioboju nowoczesnym.

  Po zakończeniu kariery sportowej założył fundację na rzecz byłych sportowców „Gloria Victis”, której został pierwszym prezesem. W latach 1990–1992 pełnił funkcję wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W 1997 otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, 12 stycznia 2017 Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski tego orderu za wybitne osiągnięcia w promocji i upowszechnianiu sportu, za działalność na rzecz środowisk olimpijskich.

  Okręg wyborczy nr 1 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (1993–2001) obejmował Miasto Stołeczne Warszawę (województwo warszawskie). W ówczesnym kształcie został utworzony w 1993. Wybieranych było w nim 17 posłów w systemie proporcjonalnym.Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ryszard Parulski Biography and Olympic Results (ang.). Sports-Reference.com. [dostęp 2012-01-09].
 • Biografie. Parulski Ryszard Władysław (pol.). W: Polski Komitet Olimpijski [on-line]. olimpijski.pl. [dostęp 2017-01-12].
 • Fundacja „Gloria Victis” – fundacja na rzecz byłych sportowców założona przez Ryszarda Parulskiego. Parulski został również wybrany na pierwszego prezesa organizacji.Polski Komitet Olimpijski (oficjalny skrót PKOl) – ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą w Warszawie, zajmujące się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem polskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.
  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Wybory parlamentarne w Polsce w 1997 r. odbyły się 21 września 1997 roku. Walka o wszystkie mandaty poselskie (460) i senatorskie (100) miała charakter otwarty i demokratyczny. Wybory te zakończyły się zwycięstwem Akcji Wyborczej Solidarność. W wyniku wyborów do sejmu weszło 5 komitetów oraz posłowie mniejszości niemieckiej. Po wyborach AWS zawarła koalicję z Unią Wolności. Premierem został popierany przez AWS Jerzy Buzek. Stanowisko wicepremiera i ministra finansów Leszkowi Balcerowiczowi (Unia Wolności).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Blok dla Polski (BdP) – polskie ugrupowanie polityczne powstałe 23 kwietnia 1997, zarejestrowane 19 maja 1998 działające do 2003, początkowo funkcjonujące jako koło parlamentarne w Sejmie, później komitet wyborczy utworzony przez działaczy, następnie partia polityczna.
  Mistrzostwa Świata w Szermierce 1963 - 32. edycja mistrzostw odbyła się w Gdańsku. Mistrzostwa świata w szermierce drugi raz w swojej historii odbyły się w Polsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.734 sek.