Ryszard Muzaj
Janusz Sikorski (ur. 24 lipca 1950 r. w Międzyrzeczu, zm. 27 lutego 1995 r. w Warszawie) – polski pieśniarz, wykonawca szant, autor tłumaczeń i tekstów wielu pieśni o tematyce żeglarskiej i morskiej, żeglarz. był absolwentem Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Koszalinie w klasie oboju. Debiutował w 1971 jako wokalista czeskiej grupy Blue System. W 1981 r., wraz z Jerzym Porębskim, Markiem Szurawskim i Ryszardem Muzajem założył popularną polską grupę szantową Stare Dzwony, której był wieloletnim członkiem. Z zespołem tym wielokrotnie występował na wszystkich ważniejszych imprezach szantowych w kraju (Shanties w Krakowie, Szanty w Giżycku, Wiatrak i FAMA w Świnoujściu, Wrocław, Mikołajki), a także za granicą w Anglii, Francji, Holandii, Niemczech, Szwecji, USA i Kanadzie. W latach 1979-1992 był dziennikarzem Rozgłośni Harcerskiej, Programu IV Polskiego Radia oraz warszawskiego biura Radia Wolna Europa. W Rozgłośni Harcerskiej wraz z Markiem Szurawskim prowadził cykl audycji pod wspólnym tytułem Kliper siedmiu mórz, popularyzujących muzykę szantową.Marek Szurawski (ur. 3 czerwca 1948 w Białogardzie) – polski dziennikarz, żeglarz i marynista, wykonawca szant, współtwórca i animator polskiego ruchu szantowego. Wraz z Ryszardem Muzajem, Jerzym Porębskim i Januszem Sikorskim współzałożyciel i wieloletni członek grupy szantowej Stare Dzwony.
Stare Dzwony - polski zespół szantowy. Zespół można określić jako jeden z filarów polskiej sceny szantowej. Ich utwory są szeroko znane i rozpoznawane także przez ludzi niezwiązanych z żeglarstwem. O popularności zespołu świadczy także fakt, że są stałymi gośćmi na festiwalach szantowych.
Ryszard Muzaj (ur. 1955 r.) – polski pieśniarz, wykonawca szant i autor piosenek o tematyce morskiej. Współtwórca programów radiowych i telewizyjnych o tematyce żeglarskiej. Wraz z Jerzym Porębskim, Markiem Szurawskim i Januszem Sikorskim współzałożyciel i wieloletni członek popularnej polskiej grupy szantowej Stare Dzwony.
Współtwórca wielu programów radiowych i telewizyjnych (m.in. w latach 1992 - 1995 cykliczny program edukacyjny dla młodzieży "Kliper" realizowany przez współpracę z Radiem Szczecin). Żeglarz z zawodu i zamiłowania posiadający stopień jachtowego sternika morskiego. Ma na swoim koncie wiele rejsów turystycznych, ale pływał także zawodowo na flagowym żaglowcu ZHP Zawisza Czarny i na statku Polskiej Akademii Nauk Oceania w rejsach polarnych. W 1984 roku brał udział w akcji ratowania rozbitków z zatopionego w okolicach Bermudów brytyjskiego żaglowca Marques przyczyniając się m.in. do uratowania ośmiu osób. Uczestniczy jako wykonawca i juror we wszystkich znaczących festiwalach marynistycznych i szantowych w kraju i za granicą. Koncertował m.in. w Wlk. Brytanii, Holandii, Francji, Niemczech, Skandynawii, USA, Kanadzie. Laureat wielu nagród i wyróżnień - zespołowe Grand Prix 1983 na Shanties, indywidualne Grand Prix na Shanties 1999 r., zespołowe Grand Prix na Shanties 2000, a w roku 2003 na Pływającym Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Morskiej.
"Wiatrak" w Świnoujściu zdobył tytuł "Bard Bałtyku". W grudniu 2002 roku obchodził 20-lecie zespołu uświetnione jubileuszowym koncertem w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie transmitowanym na żywo przez Polskie Radio. Pisze, komponuje, nagrywa i koncertuje.
Występuje solowo, w duecie z Markiem Szurawskim lub w pełnym składzie zespołu "Stare Dzwony".
Albumy[ | edytuj kod]
- "Gdyński port"
- "Jego świt"
- "Wieloryby"
- "Hej stary"
- "Przemyślenia"
- "Stary żaglowiec"
- "Pożegnanie"
- "Zielone dni"
- "Biały żagiel"
- "Emeryt"
- "Jesienne zwierzenia"
- "Ludzie moi posłuchajcie"
- "Kartki z dziennika"
- "Zaufaj mi"
- "Gdym pierwszy raz"
- "Ballada o Jakubie"
- "Dorszowe żniwa"
- "Zimowe marzenia"
- "List"
- "Popłyńmy na country"
- "Przemijanie"
- "Życiorys morzem pisany"
- "A my jak ptaki"
- "Kołysanka dla W."
- "Popłyńmy tam"