• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ryszard Muzaj

  Przeczytaj także...
  Janusz Sikorski (ur. 24 lipca 1950 r. w Międzyrzeczu, zm. 27 lutego 1995 r. w Warszawie) – polski pieśniarz, wykonawca szant, autor tłumaczeń i tekstów wielu pieśni o tematyce żeglarskiej i morskiej, żeglarz. był absolwentem Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Koszalinie w klasie oboju. Debiutował w 1971 jako wokalista czeskiej grupy Blue System. W 1981 r., wraz z Jerzym Porębskim, Markiem Szurawskim i Ryszardem Muzajem założył popularną polską grupę szantową Stare Dzwony, której był wieloletnim członkiem. Z zespołem tym wielokrotnie występował na wszystkich ważniejszych imprezach szantowych w kraju (Shanties w Krakowie, Szanty w Giżycku, Wiatrak i FAMA w Świnoujściu, Wrocław, Mikołajki), a także za granicą w Anglii, Francji, Holandii, Niemczech, Szwecji, USA i Kanadzie. W latach 1979-1992 był dziennikarzem Rozgłośni Harcerskiej, Programu IV Polskiego Radia oraz warszawskiego biura Radia Wolna Europa. W Rozgłośni Harcerskiej wraz z Markiem Szurawskim prowadził cykl audycji pod wspólnym tytułem Kliper siedmiu mórz, popularyzujących muzykę szantową.Marek Szurawski (ur. 3 czerwca 1948 w Białogardzie) – polski dziennikarz, żeglarz i marynista, wykonawca szant, współtwórca i animator polskiego ruchu szantowego. Wraz z Ryszardem Muzajem, Jerzym Porębskim i Januszem Sikorskim współzałożyciel i wieloletni członek grupy szantowej Stare Dzwony.
  Stare Dzwony - polski zespół szantowy. Zespół można określić jako jeden z filarów polskiej sceny szantowej. Ich utwory są szeroko znane i rozpoznawane także przez ludzi niezwiązanych z żeglarstwem. O popularności zespołu świadczy także fakt, że są stałymi gośćmi na festiwalach szantowych.

  Ryszard Muzaj (ur. 1955 r.) – polski pieśniarz, wykonawca szant i autor piosenek o tematyce morskiej. Współtwórca programów radiowych i telewizyjnych o tematyce żeglarskiej. Wraz z Jerzym Porębskim, Markiem Szurawskim i Januszem Sikorskim współzałożyciel i wieloletni członek popularnej polskiej grupy szantowej Stare Dzwony.

  Szanty – XVIII- i XIX-wieczne pieśni pracy uprawiane na żaglowcach. Wykonywane były podczas pracy w celu synchronizacji czynności wykonywanych przez grupy żeglarzy, stosowane wtedy, gdy na dany znak trzeba było jednocześnie użyć dużej siły wielu osób, lub pomagały w wykonywaniu długich i monotonnych, ale rytmicznych czynności. Śpiewali je sami wykonujący pracę, a jeśli była taka potrzeba – ton nadawał szantymen, a odpowiadał chór pracujących. Śpiewane były z reguły a cappella lub z towarzyszeniem prostych instrumentów prowadzącego szantymena.RV Oceania, także SY Oceania – stalowy, trójmasztowy statek (żaglowiec) o ożaglowaniu skośnym (dawniej - o eksperymentalnym ożaglowaniu parawanowym o powierzchni – 430 m²) o powierzchni 280m², należący do Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, który jest obecnie największym polskim instytutem badającym problemy fizyki, chemii, biologii i ekologii morza.

  Współtwórca wielu programów radiowych i telewizyjnych (m.in. w latach 1992 - 1995 cykliczny program edukacyjny dla młodzieży "Kliper" realizowany przez współpracę z Radiem Szczecin). Żeglarz z zawodu i zamiłowania posiadający stopień jachtowego sternika morskiego. Ma na swoim koncie wiele rejsów turystycznych, ale pływał także zawodowo na flagowym żaglowcu ZHP Zawisza Czarny i na statku Polskiej Akademii Nauk Oceania w rejsach polarnych. W 1984 roku brał udział w akcji ratowania rozbitków z zatopionego w okolicach Bermudów brytyjskiego żaglowca Marques przyczyniając się m.in. do uratowania ośmiu osób. Uczestniczy jako wykonawca i juror we wszystkich znaczących festiwalach marynistycznych i szantowych w kraju i za granicą. Koncertował m.in. w Wlk. Brytanii, Holandii, Francji, Niemczech, Skandynawii, USA, Kanadzie. Laureat wielu nagród i wyróżnień - zespołowe Grand Prix 1983 na Shanties, indywidualne Grand Prix na Shanties 1999 r., zespołowe Grand Prix na Shanties 2000, a w roku 2003 na Pływającym Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Morskiej.

  "Wiatrak" w Świnoujściu zdobył tytuł "Bard Bałtyku". W grudniu 2002 roku obchodził 20-lecie zespołu uświetnione jubileuszowym koncertem w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie transmitowanym na żywo przez Polskie Radio. Pisze, komponuje, nagrywa i koncertuje.

  Występuje solowo, w duecie z Markiem Szurawskim lub w pełnym składzie zespołu "Stare Dzwony".

  Albumy[ | edytuj kod]

 • Jesienne zwierzenia Wyd. SWIK Nasze Miasto Wrocław 2003. Utwory:
  1. "Gdyński port"
  2. "Jego świt"
  3. "Wieloryby"
  4. "Hej stary"
  5. "Przemyślenia"
  6. "Stary żaglowiec"
  7. "Pożegnanie"
  8. "Zielone dni"
  9. "Biały żagiel"
  10. "Emeryt"
  11. "Jesienne zwierzenia"
  12. "Ludzie moi posłuchajcie"
 • Kartki z dziennika, Producent: Syn-Ton, Wykonawca:Muzaj Ryszard, Dystrybutor:Fonografika, Data premiery:1999-01-01, Nośnik:CD, Data nagrania:1999. Utwory:
  1. "Kartki z dziennika"
  2. "Zaufaj mi"
  3. "Gdym pierwszy raz"
  4. "Ballada o Jakubie"
  5. "Dorszowe żniwa"
  6. "Zimowe marzenia"
  7. "List"
  8. "Popłyńmy na country"
  9. "Przemijanie"
  10. "Życiorys morzem pisany"
  11. "A my jak ptaki"
  12. "Kołysanka dla W."
  13. "Popłyńmy tam"
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.