• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ryszard Milczewski-Bruno

  Przeczytaj także...
  Rywałd – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim, w gminie Radzyń Chełmiński. Przez wieś przechodzi droga wojewódzka nr 543.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Agronom (gr. agronomos wiejski rządca, włodarz) – rolnik, specjalista w dziedzinie agronomii, teoretycznej i praktycznej nauki o gospodarstwie rolnym.

  Ryszard Milczewski-Bruno (ur. 18 lutego 1940 w Tarpnie, zm. 17 maja 1979 w Nowej Wsi Szlacheckiej) – polski poeta.

  Życiorys[]

  W Grudziądzu ukończył technikum rolnicze. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu i filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Debiutował w 1958 roku wierszem Starość dłoni w tygodniku społeczno-kulturalnym "Orka". Pisał reportaże do "Faktów" z zamiarem wydania ich w przyszłości w postaci tomu Waga lita ciepła.

  Lipno – miasto i gmina miejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim. Miasto jest siedzibą gminy wiejskiej Lipno.Marek Michał Grechuta (ur. 10 grudnia 1945 w Zamościu, zm. 9 października 2006 w Krakowie) – polski piosenkarz, poeta, kompozytor i malarz, z wykształcenia architekt. Interesował się także rzeźbą i filozofią.

  Jego pierwszą sezonową pracą było stanowisko fermentatora w Wytwórni Tytoniu w Grudziądzu. Później był agronomem w Rywałdzie i ogrodnikiem-kwiaciarzem w Krakowie. Następnie został instruktorem poradnictwa żywieniowego w mleczarni w Lipnie. Kolejny zawód Bruna to inspektor plantacyjny w Centrali Nasiennej w Grudziądzu. Ponownie zmienił pracę - został kierownikiem Powiatowej Poradni Instrukcyjno-Metodycznej Pracy Kulturalno-Oświatowej. Działał również w Kółkach Rolniczych w Grudziądzu. Potem przeniósł się do Zakładów Mięsnych w Grudziądzu, gdzie pracował jako klasyfikator żywca. Po dość długim okresie bezczynności na nowo znalazł pracę, tym razem w cukrowni "Mełno" koło Grudziądza. Zacieśnił kontakty z redakcją "Faktów" - wkrótce został etatowym pracownikiem tego pisma.

  Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) – państwowy uniwersytet z siedzibą w Toruniu (miasteczko uniwersyteckie znajduje się w Toruniu na Bielanach). Częścią Uniwersytetu jest Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (dawna Akademia Medyczna w Bydgoszczy). Uniwersytet prowadzi działalność w Toruniu oraz w Bydgoszczy. Wydziały i inne jednostki organizacyjne Uniwersytetu zlokalizowane w jednym z tych miast mogą prowadzić swą działalność także w drugim z nich. Uniwersytet posiada wydział zamiejscowy w Grudziądzu (Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny UMK w Grudziądzu), gdzie prowadzone są studia na 5 kierunkach, oraz we Włocławku (Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku), gdzie kształci się studentów na kierunku teologicznym. UMK prowadzi także stację badawczą na Spitsbergenie. Uniwersytet kieruje też Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu.Edward Jerzy Stachura, dla przyjaciół Sted (ur. 18 sierpnia 1937 w Charvieu we Francji, zm. 24 lipca 1979 w Warszawie) – polski poeta, prozaik, pieśniarz i tłumacz.

  Za pierwszy tom poezji otrzymał dwie nagrody: im. Peipera, przyznawaną przez "Ugrupowanie literackie 66" we Wrocławiu oraz miesięcznika "Poezja" za najlepszy zbiór wierszy roku 1971. Za tomik Podwójna należność otrzymał po raz drugi nagrodę im. Peipera, a także nagrodę im. Piętaka. Był przyjacielem Edwarda Stachury, który jego osobie poświęcił wiersz pt. Nie rozdziobią nas kruki (znany również jako Ruszaj się, Bruno). Zmarł w wyniku utonięcia w jeziorze.

  Nowa Wieś, Nowa Wieś Szlachecka – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie brodnickim, w gminie Jabłonowo Pomorskie.Tarpno jest północnym osiedlem Grudziądza. Powstało z połączenia dwóch wsi: Wielkiego Tarpna oraz Małego Tarpna. W dzielnicy usytuowane są szkoły: Szkoła Podstawowa nr 18, Gimnazjum nr 9 oraz Zespół Szkół Rolniczych. Przy szkole podstawowej, w 2009 roku zostało oddane do użytku boisko wielofunkcyjne. W tej dzielnicy umiejscowione są trzy pętle komunikacyjne: jedna tramwajowa dla linii numer 2 oraz dwie autobusowe – przy ulicy Poniatowskiego dla linii numer 12, 18, 19, N oraz pętla przy ulicy Lipowej dla linii numer 4. Dodatkowo przez osiedle przejeżdżają linie 3,5,6,7,16.

  Najpopularniejszym wierszem Milczewskiego-Bruna jest Gdzieś w nas, który (z pominięciem jednego wersu) do własnej muzyki wykonywał Marek Grechuta.

  Publikacje[]

 • 1967 - Brzegiem słońca
 • 1971 - Poboki
 • 1972 - Podwójna należność
 • 1974 - Dopokąd
 • 1974 - Jesteś dla mnie taka umarła
 • 1978 - Nie ma zegarów
 • Pośmiertnie

 • 1981 - Poezje wybrane
 • 1982 - Gwizdy w obecność
 • 1983 - Jak już, to już
 • 1989 - Poezja, proza, listy
 • 2002 - Mamo przyszedłem straszyć
 • Bibliografia[]

 • Sławomir Milczewski, Wspomnienie o ojcu, "Kalendarz Grudziądzki", ISSN 1427-700X, 8, 2004
 • Sławomir Milczewski, Pamięci Bruna, "Kalendarz Grudziądzki", 13, 2009, ISSN 1427-700X
 • Przypisy

  1. R. Milczewski-Bruno, Poezja, Warszawa 1989, s. 145.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.