• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ryszard Kotys

  Przeczytaj także...
  Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie – instytucja kultury Miasta Tarnowa, teatr dramatyczny działający od 1945 roku w budynku dawnego „Sokoła” przy ulicy Mickiewicza 4.Teatr Polski we Wrocławiu – teatr we Wrocławiu, wojewódzka instytucja kultury, założony w 1949 jako Państwowy Teatr Dolnośląski we Wrocławiu; od 1969 nosi obecną nazwę.
  Świat według Kiepskich – telewizyjny serial komediowy (sitcom) w reżyserii Okiła Khamidowa, a następnie Patricka Yoki, produkowany przez ATM dla Telewizji Polsat, wymyślony w 1997 przez Aleksandra Sobiszewskiego, Janusza Sadzę, Igora Nurczyńskiego i Romana Regę. Pierwsze 3 odcinki powstały zimą na przełomie 1998 i 1999 roku, premiera pierwszego z nich miała miejsce 16 marca 1999. Serial piętnuje wady takie jak lenistwo czy egoizm oraz stereotypowy model życia polskiej rodziny, posługując się prostym humorem i zabawnym językiem bohaterów. Obecnie jest drugim po telenoweli Klan najdłużej emitowanym polskim serialem. Zarówno premierowe odcinki jak i powtórki serialu gromadzą przed telewizorami 2,5-3 mln widzów.

  Ryszard Kotys (ur. 20 marca 1932 w Mniowie) – polski aktor i reżyser.

  Życiorys[]

  Ukończył Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie, debiutował na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Przez następne lata występował kolejno na deskach teatrów: Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, Teatrze Ziemi Krakowskiej w Tarnowie, Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu i w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, w którym to podjął wyzwanie reżyserowania spektakli.

  Teatr Ludowy – krakowski teatr, znajdujący się w Nowej Hucie na osiedlu Teatralnym 34, działający od 3 grudnia 1955 roku.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Jego zawodowa aktywność nie ogranicza się jedynie do ról teatralnych. Od wielu lat występuje w telewizyjnych i kinowych produkcjach. W ciągu blisko 60 lat kariery na swoim koncie ma ponad 40 ról serialowych i niemal 150 w filmach fabularnych (głównie kreatur i „typków spod ciemnej gwiazdy”). W ostatnich latach najbardziej charakterystyczną rolą Ryszarda Kotysa jest Marian Paździoch w serialu Świat według Kiepskich.

  Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi – najstarszy łódzki teatr, kontynuator tradycji najstarszej stałej sceny w mieście uruchomionej 6 października 1888 z inicjatywy Łucjana Kościeleckiego przy ul. Piotrkowskiej.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Dwukrotnie żonaty. Drugie małżeństwo z aktorką Kamilą Sammler. Ma dwóch synów.

  Nagrody i wyróżnienia[]

 • 1963 – Wyróżnienie – IV Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu (za rolę Macieja w Kondukcie)
 • 1982 – Za najlepszą rolę epizodyczną – Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru (w sztuce Po Hamlecie Jerzego Żurka)
 • 1986 – Za rolę – XXV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu (w sztuce Iredyńskiego Kreacja)
 • 1998 – Nagroda Artystyczna Wojewody Łódzkiego
 • 1999 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • Kariera aktorska teatralna[]

 • Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach 1953–1954
 • Teatr Wybrzeże Gdańsk 1954–1955
 • Teatr Ludowy w Kraków-Nowa Huta 1955–1964
 • Teatr Polski we Wrocławiu 1964–1972
 • Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku 1972–1973
 • Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie 1973–1975
 • Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego w Opolu 1975–1978
 • Teatr Polski we Wrocławiu 1978–1982
 • Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi 1982–1986
 • Teatr Polski we Wrocławiu 1986–1990
 • Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi od 1990
 • Filmografia[]

  Przypisy

  1. Dorota Skwark: Ryszard Kotys. swietokrzyskie.org.pl. [dostęp 2010-02-08].
  2. Ryszard Kotys. filmpolski.pl. [dostęp 11 lutego 2010].
  3. kk: Łódź: Ryszard Kotys reżyseruje w Nowym. lodz.gazeta.pl. [dostęp 11 lutego 2010].
  4. Ryszard Kotys: Filmografia. filmweb.pl. [dostęp 11 lutego 2010].
  5. Tygodnik Życie na Gorąco nr 52, 23 grudnia 2015, s. 37

  Linki zewnętrzne[]

 • Ryszard Kotys w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Ryszard Kotys w bazie filmweb.pl
 • Ryszard Kotys w bazie filmpolski.pl
 • Ryszard Kotys w bazie e-teatr.pl
 • Ryszard Kotys w bazie stopklatka.pl
 • Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.Kamila Sammler właśc. Kamila Sammler-Kotys (ur. 29 września 1958 w Poznaniu) – polska aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka krakowskiej PWST (1981). Aktorka Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. Prywatnie jest żoną popularnego aktora Ryszarda Kotysa.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach - Zabytkowa kamienica, w którym mieści się teatr, znajduje się na ulicy Sienkiewicza. Istnieje od 1945 r. Odbywa się tu kilka premier rocznie. Poza swoim repertuarem teatr prezentuje także spektakle zapraszanych zespołów. Każdy sezon kończy się plebiscytem o "Dziką Różę", podczas którego publiczność nagradza najlepszych aktorów i najpopularniejsze przedstawienia.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Marian Janusz Paździoch (właściwie Marian Janusz Heinrich Gottlieb Paździoch von Bibersztajn, ur. październik 1945 w Wąchocku) – postać fikcyjna, bohater komediowego serialu telewizyjnego Świat według Kiepskich, wyprodukowanego i wyświetlanego od 1999 roku przez Telewizję Polsat i Polsat 2. W jego rolę wciela się Ryszard Kotys.
  Życie na Gorąco – wydawany przez Wydawnictwo Bauer od 1994 roku tygodnik przeznaczony właściwie dla kobiet. Jego nakład przekracza 850 tysięcy egzemplarzy. W każdym z numerów magazynu prezentowane są plotki z życia gwiazd i polityków oraz wydarzenia z życia ludzi, którzy przysyłają je w listach. W tygodniku są również strony poradnikowe poświęcone zagadnieniom mody, urody i zdrowia. Można w nim jeszcze znaleźć krzyżówki i opisy miejsc, które warto zwiedzić.
  Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego – publiczna szkoła wyższa założona w 1946 w Krakowie, kształcąca przyszłych aktorów i reżyserów.
  Mniów – wieś w środkowej Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Mniów, ok. 20 km na północny zachód od centrum Kielc przy drodze krajowej 74.
  Teatr Wybrzeże (dawniej Miejski Teatr Wybrzeże i Państwowy Teatr Wybrzeże w Gdańsku) – teatr, instytucja kultury wpisana do rejestru województwa pomorskiego, mająca swoją główną scenę w Gdańsku i scenę kameralną w Sopocie. W latach 2006-2012 teatr ten, obok Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Starego w Krakowie, był jedną z trzech narodowych scen dramatycznych, podlegających bezpośrednio Ministrowi Kultury.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.