• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rysik

  Przeczytaj także...
  Długopis – narzędzie do pisania wynalezione w 1938 roku przez węgierskiego artystę i dziennikarza László Bíró. Po wybuchu wojny uciekł on z ojczyzny i dotarł do Argentyny, gdzie ze swoim bratem Georgiem (chemikiem) udoskonalali wynalazek. Pierwsza produkcja zaczęła się podczas wojny w Buenos Aires. W roku 1944 László Bíró sprzedał swoje udziały jednemu z akcjonariuszy, który zajął się produkcją na masową skalę. Była ona realizowana na potrzeby pilotów alianckich podczas drugiej wojny światowej, ponieważ długopisem można pisać bez względu na zmiany ciśnienia atmosferycznego.Grafika – jeden z podstawowych obok malarstwa i rzeźby działów sztuk plastycznych. Obejmuje techniki pozwalające na powielanie rysunku na papierze lub tkaninie z uprzednio przygotowanej formy.

  Rysik ( ang. stylus pen) – narzędzie graficzne, kształtem przypominające długopis.

  Zastępuje myszkę i umożliwia łatwą edycję plików graficznych w urządzeniach wyposażonych w ekran dotykowy. Dawniej używany w tabletach graficznych, a następnie w tabletach zintegrowanych z komputerem PC. Jednym z pierwszych był Lenovo X41 Tablet.

  Pierwsze rysiki były sztywnym kawałkiem plastiku pozbawione kompletnie elektroniki. Służyły do obsługi ekranów oporowych (rezystancjach). Na których widoczne z bliska były siatki. A docisk z danym punkcie był interpretowany rezystancją co umożliwiało najczęściej 256 poziomów nacisku.

  Rysik 2 generacji z białym tipem

  Rysiki drugiej generacji typu Wacom bamboo również rezystancje posiadały charakterystyczną białą końcówkę tzw. tip. Dopiero w późniejszym etapie Lenovo zaczęło stosować czarne i czerwone tipy. W piórku tego typu ekran wysyła energię, a w piórku znajduje się cewka. Stylus takowy wykrywany jest już z niewielkiej odległości ok 3, 4 cm. Rysiki tego typu posiadają 1 lub 2 przyciski oraz gumkę. Rysiki tego typu są używane do dziś w profesjonalnych tabletach. Posiadają 1024 lub więcej poziomów nacisku.

  Piórko wacom w środku :

  https://c2.staticflickr.com/2/1184/4730657147_3e253642f2_b.jpg

  Rysiki trzeciej generacji to rysiki znane pod symbolami active stylus / N-trig / Active Pen. Ich cechą charakterystyczną jest bateria w środku piórka konieczna do jego zasilenia. Piórka te były mocno wspierane przez HP i Microsoft. Z powodu konieczności wymiany baterii oraz z faktu iż kształt i wagę piórka byłą determinowana baterią nie zyskały zbyt wielkiej popularności wśród grafików. Można je spotkać np w Surface Pro 3 HP spectre 360 i innych urządzeniach konsumenckich skierowanych do domowych użytkowników. Z powodu znacznie niższej ceny niż rozwiązanie drugiej generacji. Mimo teoretycznie nawet 1024 poziomom nacisku wyniki były znacznie gorsze niż dotychczasowe rozwiązanie.

  Piórka te również posiadają zazwyczaj jedynie 1 przycisk i nie posiadają gumki

  Piórko N-trig w środku:

  http://electronicdesign.com/site-files/electronicdesign.com/files/uploads/2013/03/61222_fig2-ntrig-doupen2.jpg

  Porównanie Wacom Bamboo i N trig

  http://obrazki.elektroda.pl/3711230000_1367313923.jpg

  http://fud.community.services.support.microsoft.com/Fud/FileDownloadHandler.ashx?fid=a6e341f5-cf4f-4a9a-aebf-b94a4c14a02e

  Dzięki rozwojowi telefonów i tabletów powstały dodatkowo:

  Rysiki pojemnościowe. Czyli każdemu znane rysiki w bardzo niskiej cenie zakończone dużą gumką która posiada cząsteczki metali lub magnesu w sobie.

  http://codeandpixel.nazwa.pl/apps/image_uploader/uploads/PR69.jpg

  Rysiki dla ekranów pojemnościowych małopunktowe. np Adonit Jot Pro 2.0. Posiadają charakterystyczny przeźroczysty krążek na końcówce. Dzięki ekranom z minimum 2 punktami dotykowymi i faktem iż w przypadku dotknięcia 2 punktów wyznaczony zostaje punkt pomiędzy nimi. Udało się uzyskać na ekranach pojemnościowych cienką linie. Rzadko spotykane ponieważ mimo uzyskania cienkiej linii nie oferują poziomów nacisku jak również żadnego przycisku.

  Spopularyzowane przez fanów iphone i ipad.

  http://ispot.pl/temp/thumbs/1/2709204e7825a672c06eaf45bbf8a54f_1424433760.jpg

  Nieprawdą jest iż dotyk palcem zastępuje rysik. Wszelkie urządzenia profesjonalne są w takowy wyposażone. Po pierwsze wynika to z konieczności rozpoznawania nacisku, notowania czy rysowania. Po drugie wciąż aplikacje nie są dostosowane do obsługi palcem. Rynek rozwija się w kierunku dwóch systemów operacyjnych. Dotyk palcem - android. Dotyk rysikiem i palcem- Windows.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.