• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rynek prognostyczny

  Przeczytaj także...
  Friedrich August von Hayek (ur. 8 maja 1899 w Wiedniu, zm. 23 marca 1992 we Fryburgu Bryzgowijskim) – ekonomista austriacki i filozof polityki znany z obrony zasad gospodarki wolnorynkowej.Giełda – organizowane w ustalonym miejscu i czasie spotkania handlowe, na których sprzedawane są ściśle określone towary po cenach ogłoszonych w codziennych notowaniach. Transakcje na giełdach zawierane są zgodnie z obowiązującym regulaminem, między członkami giełdy pośredniczącymi w zawieraniu transakcji.
  Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.

  Rynek prognostyczny (ang. prediction market, niem. Prognosemarkt) bardzo przypomina giełdę papierów wartościowych. Różni się od niej tym, że przedmiotem handlu są wyniki przyszłych zdarzeń (np. wyborów politycznych). Ponadto - co jest kluczowe - ceny kształtujące się na rynkach prognostycznych w toku gry giełdowej posiadają sprawdzony naukowo walor prognostyczny.

  Platformą prezentacyjną i akcyjną tych rynków jest internet.

  Rynki prognostyczne (lub informacyjne) zostały zapoczątkowane w USA, gdzie aktualnie działa kilka platform tego typu (giełda uniwersytetu Iowa, Hollywood Stock Exchange i inne).

  U podstaw działania tego rodzaju narzędzi prognostycznych leży teza sformułowana przez austriackiego noblistę F.A. Hayeka głosząca, że rynek jest najlepszym medium agregującym rozproszoną informację.

  W przełożeniu na współcześnie funkcjonujące rynki prognostyczne oznacza to, że np. wynik wyborów prezydenckich daje się lepiej przewidzieć na podstawie zagregowanych wypowiedzi zwykłych ludzi niż w oparciu o wypowiedzi uznanych fachowców, np. z dziedziny politologii.

  Skuteczność takich rynków jest badana i niezwykle wysoka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.005 sek.