• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rynek Górny w Wieliczce

  Przeczytaj także...
  Rynek – centralny plac miejscowości, charakterystyczny dla urbanistyki europejskich miast. Rynki wytyczano od początku średniowiecza do XIX wieku.Wieliczka (niem. Groß Salz) – miasto powiatowe w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Wieliczka oraz władz powiatu. Według danych GUS z 31 grudnia 2012 r. miasto liczyło 20 988 mieszkańców. Powierzchnia miasta wynosi 13,41 km².
  Ulica Zamkowa – zabytkowa ulica wielickiego Starego Miasta. Administracyjnie znajduje się na terenie Osiedla Śródmieście.

  Rynek Górny w Wieliczcerynek miejski w Wieliczce pochodzący z okresu panowania Kazimierza Wielkiego, kiedy wójtem był Mikołaj Wierzynek. Jest placem w kształcie kwadratu, z którego odchodzi osiem ulic – po dwie z każdego narożnika. W dawnych wiekach przez rynek wiódł szlak handlowy z zachodu na Węgry. Drewnianą zabudowę rynku zniszczył pożar. W 1776 roku przystąpiono do stawiania murowanych kamienic. W miejscu dawnego ratusza, który znajdował się pośrodku południowej pierzei rynku, została wzniesiona neoklasyczna rezydencja – pałac Przychockich.

  Neoklasycyzm (neo- + klasycyzm – łac. classicus pierwszorzędny) – zespół różnorodnych tendencji w sztuce, literaturze, muzyce i architekturze nawiązujących do nurtu klasycystycznego, renesansu lub baroku, pojawiających się na przestrzeni wieków XIX i XX.Pałac Przychockich – budowla znajdująca się na Rynku Górnym w Wieliczce 2, zbudowana ok 1784 r. w stylu neoklasycznym, dzięki staraniom Kazimierza Przychockiego, na fundamentach starego ratusza. Ulegał kilkakrotnie przebudowom w latach: ok. 1819, przed 1878, w 1918 oraz w 1966 (proj. Jan Hojarczyk).

  Z rynku wychodzą ulice: Kopernika, Reymonta, Seraf, Władysława Sikorskiego, Zamkowa, Kilińskiego i Górsko.

  Kazimierz III Wielki (ur. 30 kwietnia 1310 w Kowalu, zm. 5 listopada 1370 w Krakowie) – najmłodszy syn Władysława I Łokietka i Jadwigi Bolesławówny, król Polski w latach 1333–1370, ostatni monarcha z dynastii Piastów na tronie polskim.Węgry (węg. Magyarország) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej, od 1955 członek ONZ, od 1999 członek NATO, od 2004 członek Unii Europejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.