• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ryn - gmina

  Przeczytaj także...
  Mrówki (niem. Mrowken) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Ryn.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Krzyżany (niem. Krzysahnen, od 1927 Steinwalde) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Ryn.

  Ryngmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.

  Siedziba gminy to Ryn.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 6068 osób.

  Sterławki Wielkie (niem. Groß Stürlack) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Ryn.Rybical (niem. Rübenzahl) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Ryn.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Ryn ma obszar 204,54 km², w tym:

 • użytki rolne: 58%
 • użytki leśne: 21%
 • Gmina stanowi 18,88% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Gmina Kętrzyn – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.Ryn (niem. Rhein, prus. Rins) – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ryn. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. suwalskiego.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Ryn w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Ryn.png

  Sołectwa[]

  Miejscowości sołeckie Jeziorko, Knis, Kronowo, Krzyżany, Ławki, Mioduńskie, Monetki, Orło, Prażmowo, Rybical, Skop, Słabowo, Stara Rudówka, Sterławki Wielkie, Szymonka, Tros, Wejdyki. Pozostałe miejscowości Bachorza, Canki, Dzikowizna, Głąbowo, Grzybowo, Hermanowa Wola, Ławki (osada), Knis-Podewsie, Kronowo (osada), Mleczkowo, Mrówki, Ryn (kolonia), Ryński Dwór, Ryńskie Pole, Siejkowo, Skorupki, Zielony Lasek.

  Sąsiednie gminy[]

  Giżycko, Kętrzyn, Mikołajki, Miłki, Mrągowo

  Tros (niem. Trossen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Ryn.Słabowo (niem. Slabowen, od 1928 Langenwiese) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Ryn.

  Przypisy

  Monetki (niem. Sophienthal) – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Ryn.Canki – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Ryn, sołectwo Tros.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Grzybowo (niem Grzybowen) - wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gizyckim, w gminie Ryn.
  Ryński Dwór (niem. Rheinshof) – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Ryn.
  Gmina Mikołajki – gmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.
  Jeziorko (niem. Preussburg, Preußenburg, wcześniej Jesziorken) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Ryn.
  Wejdyki (niem. Weydicken, Weidicken) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Ryn.
  Hermanowa Wola (niem. Hermanawolla, od 1929 Hermannshorst) – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Ryn.
  Ławki (niem. Lawken od 1938 Lauken) – wieś mazurska w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Ryn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.