• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ryn - gmina

  Przeczytaj także...
  Mrówki (niem. Mrowken) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Ryn.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Krzyżany (niem. Krzysahnen, od 1927 Steinwalde) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Ryn.

  Ryngmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie suwalskim.

  Siedziba gminy to Ryn.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 6068 osób. Natomiast według danych z 31 grudnia 2019 roku gminę zamieszkiwało 5668 osób.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Ryn ma obszar 204,54 km², w tym:

  Sterławki Wielkie (niem. Groß Stürlack) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Ryn.Rybical (niem. Rübenzahl) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Ryn.
 • użytki rolne: 58%
 • użytki leśne: 21%
 • Gmina stanowi 18,88% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Ryn w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Ryn.png

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Miejscowości sołeckie Jeziorko, Knis, Kronowo, Krzyżany, Ławki, Mioduńskie, Monetki, Orło, Prażmowo, Rybical, Skop, Słabowo, Stara Rudówka, Sterławki Wielkie, Szymonka, Tros, Wejdyki. Pozostałe miejscowości Bachorza, Canki, Dzikowizna, Głąbowo, Grzybowo, Hermanowa Wola, Ławki (osada), Knis-Podewsie, Kronowo (osada), Mleczkowo, Mrówki, Ryn (kolonia), Ryński Dwór, Ryńskie Pole, Siejkowo, Skorupki, Zielony Lasek.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Giżycko, Kętrzyn, Mikołajki, Miłki, Mrągowo

  Gmina Kętrzyn – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.Ryn (niem. Rhein, prus. Rins) – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ryn. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. suwalskiego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Ryn, w oparciu o dane GUS.
  2. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  3. l, Ludność. Stan i struktura ludności oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym (stan w dniu 31.12.2019), 31 grudnia 2019.
  4. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  5. Sołectwa. [dostęp 2014-05-16].
  Tros (niem. Trossen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Ryn.Słabowo (niem. Slabowen, od 1928 Langenwiese) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Ryn.
  Warto wiedzieć że... beta

  Monetki (niem. Sophienthal) – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Ryn.
  Canki – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Ryn, sołectwo Tros.
  Grzybowo (niem Grzybowen) - wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gizyckim, w gminie Ryn.
  Ryński Dwór (niem. Rheinshof) – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Ryn.
  Gmina Mikołajki – gmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.
  Jeziorko (niem. Preussburg, Preußenburg, wcześniej Jesziorken) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Ryn.
  Wejdyki (niem. Weydicken, Weidicken) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Ryn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.