• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rychliki - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina Markusy (dawn. gmina Zwierzno / gmina Żurawiec) – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie elbląskim.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.

  Rychlikigmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie elbląskim.

  W skład gminy wchodzi 12 sołectw: Jelonki, Kwietniewo, Lepno-Buczyniec, Marwica, Mokajny, Powodowo, Protowo, Rejsyty, Rychliki, Śliwica, Święty Gaj, Wysoka.

  Siedziba gminy to Rychliki.

  Buczyniec (niem. Buchwalde ) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Rychliki. Znajduje się tu pochylnia na Kanale Elbląskim, umożliwiająca ruch wagoników przewożących statki.Marwica Wielka – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Rychliki. Znajduje się tutaj Dom Dziecka "Orle Gniazdo".

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 4101 osób. Natomiast według danych z 31 grudnia 2019 roku gminę zamieszkiwało 3753 osób.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Rychliki ma obszar 131,66 km², w tym:

 • użytki rolne: 74%
 • użytki leśne: 17%
 • Gmina stanowi 9,2% powierzchni powiatu.

  Święty Gaj – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Rychliki.Województwo elbląskie – województwo w latach 1975-1998. Powstało na podstawie reformy podziału administracyjnego Polski dokonanego przez władze PRL. W wyniku tego z dotychczasowych 17 powstało 49 nowych województw, wśród nich także elbląskie. Stolicą województwa był Elbląg, największe miasto na tym terenie, ośrodek administracyjny i przemysłowy.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Rychliki w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Rychliki.png

  Miejscowości niesołeckie[ | edytuj kod]

  Barzyna, Buczyniec, Budki, Dymnik, Dziśnity, Gołutowo, Grądowy Młyn, Jankowo, Kiersity, Krupin, Liszki, Marwica Wielka, Sójki, Świdy, Topolno Wielkie, Wopity

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Dzierzgoń, Elbląg, Małdyty, Markusy, Pasłęk, Stary Dzierzgoń

  Świdy – mała osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Rychliki. Wieś wchodzi w skład sołectwa Święty Gaj.Kwietniewo (niem. Königlich Blumenau, 1931-1945 Königsblumenau) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Rychliki przy drodze wojewódzkiej nr 527. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Władze gminy. Gmina Rychliki. [dostęp 2020-02-29].
  2. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Rychliki, w oparciu o dane GUS.
  3. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  4. l, Ludność. Stan i struktura ludności oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym (stan w dniu 31.12.2019), 31 grudnia 2019.
  5. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  Jelonki – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Rychliki przy drodze wojewódzkiej nr 527.Lepno ( niem. Löpen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Rychliki.
  Warto wiedzieć że... beta

  Marwica – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Rychliki przy drodze wojewódzkiej nr 527. W Marwicy znajduje się Dom Dziecka "Orle Gniazdo" mieszczący się w dwupiętrowym pałacu wybudowanym przez Waltera Kriega w XIX wieku. W roku 1929 posiadłość przeszła w posiadanie państwa. Przez miejscowość przepływa niewielka rzeka Marwicka Młynówka, nad którą niegdyś znajdował się młyn Ernsta Schön´a z niewielką siłownią wodną.
  Rychliki (niem. Reichenbach) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Rychliki przy drodze wojewódzkiej nr 527.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Kiersity – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Rychliki. Wieś wchodzi w skład sołectwa Protowo.
  Śliwica (niem. Nahmgeist) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Rychliki.
  Gmina Elbląg – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie elbląskim.
  Protowo (niem. Prothen lub Prowothine)– wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Rychliki przy drodze wojewódzkiej nr 527.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.