Rycheza z Bergu
Otton z Bambergu, także Otto z Bambergi, niem. Otto von Bamberg (ur. ok. 1060 we Frankonii, zm. 1139 w Bambergu) – biskup Bambergu od 1102 roku, kanclerz cesarza Henryka IV, misjonarz, święty Kościoła katolickiego, zwany "Apostołem Pomorza" i "ojcem klasztorów".Zwiefalten – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Neckar-Alb, w powiecie Reutlingen, siedziba związku gmin Zwiefalten-Hayingen. Leży w Jurze Szwabskiej, ok. 33 km na południowy wschód od Reutlingen, przy drodze krajowej B312.
Bolesław III Krzywousty (ur. 20 sierpnia 1086, zm. 28 października 1138) – książę małopolski, śląski i sandomierski w latach 1102–1107, książę Polski w latach 1107–1138. Pochodził z dynastii Piastów, był synem Władysława I Hermana i Judyty czeskiej, córki króla Czech Wratysława II, oraz ojcem książąt: Władysława II Wygnańca, Bolesława IV Kędzierzawego, Mieszka III Starego, Henryka Sandomierskiego i Kazimierza II Sprawiedliwego.
Rycheza z Bergu (zm. 27 września 1125 w klasztorze Reichenbach koło Ratyzbony) – hrabianka niemiecka i księżna czeska.
Rycheza była córką Henryka, hrabiego Bergu. Jej siostra Zofia wyszła za czeskiego księcia Ottona II Czarnego, natomiast inna siostra Salomea z Bergu została żoną Bolesława Krzywoustego.
Rycheza poślubiła czeskiego księcia Władysława I. Wywierała wpływ na męża. W 1115 skłoniła go do sprowadzenia mnichów z Zwiefalten do klasztoru w Kladrubach. W 1122 biskupem praskim został Menhart, który najprawdopodobniej należał do otoczenia księżnej Rychezy. W styczniu 1125 Władysław I ciężko zachorował. Rycheza nakłoniła męża do wyznaczenia swojego szwagra Ottona Czarnego na opiekuna swoich dzieci i następcę. Jednak pod wpływem matki Świętosławy i Ottona z Bambergu książę pojednał się z bratem Sobiesławem, co umożliwiło temu drugiemu objęcie tronu. Po śmierci męża Rycheza opuściła Czechy.
Rycheza z Bergu i Władysław I mieli czworo dzieci: