• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rycerze Zodiaku  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Akropol (gr. ἀκρόπολις akrópolis, od ἄκρος akros ‘najwyższy’ i πόλις pólis ‘miasto’) – w starożytnej Grecji osiedle, miasto lub jego część znajdująca się na wysokim wzgórzu, cytadela z pałacami i świątyniami.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Rycerze Zodiaku (jap. 聖闘士星矢, ang. Saint Seiya)manga autorstwa Masamiego Kurumady oraz serial anime na jej podstawie.

  Opowiada ono o losach tytułowych Rycerzy Zodiaku. Główni bohaterowie to sieroty, które zostały wysłane w różne zakątki świata na trening, by zdobyć legendarne Zbroje z Brązu, zbroje obrońców Ateny. Każdy z głównych bohaterów posiada specjalną siłę oraz zbroję, która odpowiada jednej z konstelacji gwiezdnych. Cała historia zaczyna się pierwszym odcinkiem serialu, przerywanego od czasu do czasu jednym z czterech filmów, idąc przez pierwszą i drugą serię, a kończy się piątym filmem.

  Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.Hyoga (jap. 白鳥星座の氷河, Kigunasu no Hyōga; "Hyōga z gwiazdozbioru Łabędzia") – jedna z głównych postaci Rycerzy Zodiaku. Jest młodym Rycerzem z Brązu, nosi zbroję Łabędzia. Był uczniem Mistrza Kryształu (anime) i Camusa (manga), u których trenował na Syberii wraz z Isaakiem. Wysoki blondyn, o niebieskich oczach. Do jego głównych cech należy wrażliwość i tęsknota za zmarłą matką.

  „Rycerze Zodiaku” są dużym nawiązaniem do mitologii greckiej. Zostają tutaj przedstawione różne postacie z wierzeń starożytnych Greków i niektóre mity przerobione na bardziej odpowiadający czasowi akcji mangi i anime. Pojawiają się również nawiązania do innych religii np. do chrześcijaństwa, buddyzmu oraz mitologii nordyckiej.

  Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.Lawa – ciekły produkt działalności wulkanicznej, składający się głównie ze stopionych tlenków krzemu, żelaza, sodu, potasu, wapnia i innych metali. Ma podobny skład jak magma, z której stopienia powstaje, ale jest zubożona o składniki lotne.

  Powstały 4 serie podzielone na 2, z czego Sanktuarium, Asgard i Królestwo Posejdona jest w pierwszej serii, a Tartar (Hades) i Elizjum jest w drugiej. Oprócz tego powstało 5 filmów opowiadających o potyczkach z innymi bogami. W sumie powstało 145 odcinków i 5 filmów.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Pierwsza seria[ | edytuj kod]

  Pierwsza seria podzielona jest na 3 mniejsze:

  Mitologia nordycka – mitologia ludów krajów skandynawskich (północno-germańskich): Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii i Wysp Owczych.Saori Kido (jap. 城戸 沙織, Kido Saori, inaczej Atena) – jedna z głównych postaci z Rycerzy Zodiaku. Jest reinkarnacją Ateny, która powróciła po 200 latach na Ziemię. Na początku dowodzi tylko Rycerzom z Brązu, lecz potem po pokonaniu Sagi przejmuje też władzę nad całym Sanktuarium i poddanymi jemu rycerzami. Toczy wiele wojen z ludźmi z chorymi ambicjami podbicia świata. Jej atrybuty to złota tarcza Ateny oraz berło wykonane z figurki bogini szczęścia, co zapewnia Saori powodzenie jej misji. Ukazywana jest jako wysoka kobieta z fioletowymi oczami i włosami długimi do pleców.
 • Sanktuarium - zaczyna się od Turnieju Galaktycznego, gdzie wszystkie sieroty z domu dziecka, wysłani przez „Wielką Fundację” w różne części świata na trening walczą o Złotą Zbroję Strzelca - najpotężniejszą materię we wszechświecie. Wtedy też spotykamy głównych bohaterów Seiyę, Hyogę, Shiryu, Shuna i Ikkiego. Niestety, na początku Ikki opętany nienawiścią postanawia skraść Zbroję Strzelca. Wtedy też pozostała czwórka musi zmierzyć się z Czarnymi Rycerzami. Z tej potyczki nasi bohaterowie wychodzą zwycięsko. Później okazuje się, że ich największym wrogiem jest Wielki Mistrz urzędujący w Sanktuarium, w Grecji. Rozpoczyna się walka. Moce zła wysyłają do walki Rycerzy z Głębin, którzy byli po stronie Sanktuarium, a później i Srebrnych Rycerzy, przewyższających mocą tych poprzednich. Nasi bohaterowie wychodzą zwycięsko z każdej walki. Kulminacyjnym momentem jest walka w samym Sanktuarium, gdzie Saori zostaje postrzelona złotą strzałą i bohaterowie mają 12 godzin, by przejść przez 12 świątyń Złotych Rycerzy, znaleźć złotą tarczę i uratować wcielenie Ateny. Wtedy też okazuje się, że Złota Zbroja Strzelca nie jest jedyną złotą materią. Pozostaje ich jeszcze 11 i razem odpowiadają wszystkim 12 znakom zodiakalnych.
 • Asgard - druga seria, występująca tylko w anime. Hilda Polaris, kapłanka Odyna po założeniu przeklętego pierścienia Nibelungów zostaje opanowana przez siły zła i wypowiada wojnę Sanktuarium oraz urzędującej tam Atenie. Postanawia ożywić 7 zbroi Świętych Wojowników i wzywa ich właścicieli, aby stanęli przy jej boku. Ich głównym zadaniem jest pokonanie Rycerzy z Brązu. Z kolei nasi bohaterowie muszą zdobyć 7 szafirów i ofiarować je Odynowi, by uratować niszczący się Asgard i pokonać Hildę.
 • Królestwo Posejdona - okazuje się, że Hilda była tylko marionetką w rękach boga Posejdona, który chce zniszczyć świat. Atena zostaje porwana i uwięziona w wielkiej kolumnie - głównym filarze Królestwa Posejdona. Rycerze muszą zniszczyć kolumny podtrzymujące morza i oceany, aby wystarczająco osłabić centralną kolumnę. Przy każdej z nich spotykają Morskich Generałów, którzy walczą u boku Posejdona. Okazuje się jednak, że Posejdon był z kolei marionetką w rękach Kanona.
 • Druga seria[ | edytuj kod]

  Druga seria składa się z 25 odcinków z Hadesu oraz 6 OAV-ów z Elizjum:

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.RTL 7 – był jedną z telewizji komercyjnych nadających w Polsce w latach 1996-2002. Stacja została uruchomiona przez koncern CLT-UFA (dziś RTL Group) oraz Universal Studios.
 • Tartar (Piekło, Hades) - zaczyna się od walki ożywionych na 12 godzin Złotych Rycerzy pod rozkazami Hadesa (Saga, Camus, Shura, Aphrodite, Maska Śmierci, Shion) z obrońcami Sanktuarium (Shaka, Mu, Aiolia, Kanonem (który przywdziewa Złotą Zbroję Bliźniąt), Milo, Dohko). Wtedy też dowiadujemy się więcej informacji o Świętej Wojnie, która rozegrała się na Ziemi 243 lat wcześniej oraz historii Shiona i Dohko. Poznajemy też 108 Spectran - demonów służących Hadesowi.
 • Elizjum - kiedy Złoci Rycerze giną niszcząc Ścianę Płaczu, przez którą mogą przejść tylko bogowie, Rycerze z Brązu docierają do Elizjum, gdzie Atena miała walczyć z Hadesem. Na miejscu okazuje się, że Atena jest zamknięta w wielkim dzbanie przez Hypnosa. Rycerze się śpieszą z pokonaniem Hypnosa i Tanatosa, gdyż Atena umrze, jeśli cała waza zrobi się czerwona od jej krwi. Poza tym muszą dostarczyć jej Zbroję Ateny oraz zniszczyć ciało Hadesa. Z tych dwóch zadań udaje się zrealizować te pierwsze, ponieważ przez powolne działania Seyii i Ikkiego, Hades dociera do swojego ciała. Potem Atena się uwalnia i pokonuje Hadesa, jednakże w ich walce ginie Seyia, który poświęcił się, by uratować życie Saori. Jak się okazuje w filmie Saint Seiya: Niebiański Rozdział - Uwertura, Seiya nie zginął, ale otrzymał mocną klątwę od Hadesa.
 • Lost Canvas[ | edytuj kod]

  "Lost Canvas” jest trzecią, główną serią, będąca obecnie w fazie produkcji.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Akcja dzieje się na 240 lat przed wydarzeniami z poprzednich serii i przedstawia ówczesną walkę Ateny z Hadesem i jego Spectranami. Głównym bohaterem jest Tenma - Rycerz Pegaza. Zmieniony tam został w ogóle styl rysowania postaci (żywsze kolory, bardziej młody wygląd wszystkich rycerzy). Jedynymi postaciami z poprzednich serii jest Atena (z innym imieniem niż Saori), Hades, Radamantys Wyvern, Minos Gryf, Dohko i Shion. Wśród nowych postaci jest m.in. Degel (Złoty Rycerz Wodnika), Kardia (Złoty Rycerz Skorpiona), Albafika (Złoty Rycerz Ryb), El Cid (Złoty Rycerz Koziorożca), Manigoldo (Złoty Rycerz Raka), Asmita (Złoty Rycerz Panny).

  Julian Solo (jap. 海皇ポセイドン, Kaiou Poseidon, inaczej Posejdon) - postać z Rycerzy Zodiaku. Jest młodym chłopcem, dziedzicem wielkiej na skalę światową fabryki przemysłowej oraz dużej fortuny. Jest reinkarnacją Posejdona, który zawsze odradza się jako ktoś z rodziny Solo. W podmorskim Królestwie Posejdona ma do dyspozycji siedmiu Morskich Generałów - odpowiedniki Złotych Rycerzy z Sanktuarium. Ukazywany jest jako wysoki, srebrnowłosy młodzieniec.Beowulf – epicki poemat heroiczny nieznanego autora, będący jednym z najstarszych dzieł literatury staroangielskiej. W formie ustnej istniał już prawdopodobnie od ok. VIII wieku. Około roku 1000 poemat został spisany w dialekcie zachodniosaskim języka staroangielskiego, prawdopodobnie przez dwóch skrybów.

  Akcja serii zaczyna się w małym miasteczku we Włoszech gdzie poznajemy 2 chłopców - Tenmę (późniejszego rycerza Pegaza) oraz Alone'a (człowieka o najczystszym sercu, który staje się wcieleniem Hadesa na Ziemi). Tuż po opętaniu Alone'a przez duszę Hadesa na Ziemię zstępuje armia Hadesa - 108 Spectran. W okolicach wioski chłopców pojawia się Złoty Rycerz Wagi - Dohko. Wyczuwając duży kosmos myśli że trafił na ślad Hadesa. Gdy znajduje źródło okazuje się nim Tenma, który stara się uchronić sierociniec, w którym mieszka od zalania przez powódź poprzez zniszczenie kamieni blokujących odpływ rzeki. Po tych wydarzeniach Tenma wraz z Dohko udaje się na trening, gdzie spotyka swoją przyrodnią siostrę - Sashę - która okazuje się być boskim wcieleniem Ateny. Po kilku latach Tenma zdobywa zbroję Pegaza i staje się jednym z Rycerzy Ateny przywdziewając Brązową Zbroję Pegaza. W tym czasie na ziemie zstępują bogowie Hypnos i Tanathos, niszcząc wioskę, w której pierwotnie wychowywali się Tenma, Alone i Sasha czyniąc z niej Twierdzę Hadesa.

  Asgard (duń. i szw. Asgård, bokmål Åsgard, nynorsk Asgaard, staronord. Asgarðr, staroang. Ōsgeard; as – "bóg", garth – "dwór", "ogromna przestrzeń") – w mitologii nordyckiej jedna z Dziewięciu Krain zamieszkana przez dwa szczepy bogów: Asów i (po zawarciu z nimi pokoju) Wanów. Do Asgardu prowadzi tylko jedna droga – Tęczowy Most Bifrost. Schodząc z Tęczowego Mostu, wchodzi się na zieloną równinę Idawall, natomiast najbardziej wysunięte na południe jest Gimle. Siedziba bogów podtrzymywana jest przez czterech krasnoludów: Austriego, Westiego, Nordiego i Sudriego. Inna teoria mówi, że Asgard był rajem wojowników i miejscem, gdzie przebywali bogowie. Prowadziły do niego setki drzwi. Belkami były włócznie, a dachówkami tarcze. Wojownicy opuszczali pałac zmarłych tylko po to, by ćwiczyć się w sztuce wojennej.Manga (jap. 漫画, Manga) – komiks, obraz, rysunek, szkic, karykatura. Japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej. Współcześnie używane poza Japonią oznacza japoński komiks.

  Niedługo potem zaczyna się święta wojna. W obronie Sanktuarium jako pierwszy staje Albafica - Złoty Rycerz Ryb. Pokonuje wielu Spectran lecz wkrótce ginie z rąk jednego z 3 Sędziów Piekieł - Minosa Gryphona. Początkowo Minos mówi, że śmierć Albafici jest daremna gdyż nie można ich zabić. Okazuj się to prawdą lecz do momentu gdy Złoty Rycerz Panny - Asmitha poświęca swe życie by stworzyć różaniec złożony ze 108 koralików, które zdobył Tenma wraz z przyjaciółmi - Yato (Rycerz Jednorożca) oraz Yuzuriha (Srebrny Rycerz Żurawia). Koraliki te są owocami jedynego „żyjącego” drzewa w świecie umarłych. Od tej pory dusze pokonanych Spectran są blokowane w koralikach. W dalszych walkach giną Złoty Rycerz Byka - Rasgado (ukrywał się pod imieniem głównej gwiazdy swojej konstelacji - Aldebaran), Złoty Rycerz Raka - Manigoldo, który wraz z ówczesnym Wielkim Mistrzem Sage (który w poprzedniej wojnie nosił Złotą Zbroję Raka) poświęcił życie by zapieczętować duszę Tanathosa. W czasie podróży do Zamku Hadesa Tenma wraz z Złotym Rycerzem Koziorożca - El Cid'em starają się uwolnić duszę Złotego Rycerza Strzelca - Sisyphus'a. Udaje im się pokonać 3 z 4 bogów snów. Przy próbie zmierzenia się z 4 bogiem - Oneirosem, nie mogli sobie poradzić, gdyż ten wezwał duszę pokonanych bogów i połączył je ze sobą. W celu pokonania boga El Cid otwiera przejście do krainy snów dla Ateny, która jako jedyna może uratować duszę Sisyphus'a. Ostatecznie ostatni bóg zostaje pokonany przez El Cida, który swoim ostrzem - Excaliburem dzieli na 4 złotą strzałę rycerza strzela i niszczy dusze wszystkich 4 bogów snów. Oneiros próbuje tuż przed śmiercią zabić jeszcze Tenmę, ale El Cid poświęca życie w jego obronie. Po powrocie Sisyphusa do Sanktuarium, niszczy on swoją strzałą barierę snu Hypnosa, która otacza zamek Hadesa i nie pozwala wejść nikomu do jego fortecy. Następnie brat Sage'a - Hakurei przywdziewa ciuchy Wielkiego Mistrza i ogłasza rozpoczęcie ataku na zamek Hadesa. Oddaje on dowództwo Sisyphusowi a sam rusza do zamku Hadesa w celu zapieczętowania duszy Hypnosa i zniszczeniu bariery Hadesa (odejmuje ona 90% energii rycerzy, którzy zbliżą się do jego zamku). W swojej ostatniej walce Hakurei przywołuje duszę zmarłych przed ponad 200 laty kompanów by pokonać Hypnosa i uwięzić jego duszę tak jak to zrobił Sage i Manigoldo z Tanathosem. Udaje mu się to ale przy próbie zniszczenia bariery Hadesa zostaje on zabity przez Hadesa. Shion i Yuzuriha stają do walki z Hadesem, a na pomoc przybywają im Tenma, Dohko i Yato. W czasie walki Tenmy z Hadesem przybywa Sasha, Tenma przywdziewa Boską Zbroję Pegaza i rani Hadesa (jako jedyny Rycerz Ateny Rycerz Pegaza może zranić i pokonać Hadesa). Hades przywdziewa swoją Boską Zbroję i pokonuje przeciwników. Dohko ryzykując własnym życiem rzuca się na Hadesa aby odciągnąć jego uwagę od Tenmy i dając czas Shionowi - Złotemu Rycerzowi Barana, aby ten teleportował wszystkich z daleka od Hadesa. Seria kończy się tym, że Hades stoi nad ciałem Dohko (można myśleć że nie żyję, ale wiadomo że w serii Saint Seiya jest on mistrzem Shiryu więc jakimś cudem przeżyje tą potyczkę), Shion wraz z Yato, Yuzurihą i Tenmą teleportują się do Sanktuarium, a Hades z zniszczonej fortecy udaje się schodami do niebios, skąd ma dalej przyglądać się zagładzie ludzkiego gatunku.

  Paweł Siedlik (ur. 29 maja 1959 roku w Gałkówku) – polski aktor filmowy, teatralny i głosowy, a także reżyser teatralny, scenarzysta oraz lektor telewizyjny. Tartar (gr. Τάρταρος Tártaros, łac. Tartarus) – w mitologii greckiej była to najmroczniejsza i najniższa część krainy podziemia, gdzie przebywały dusze skazanych na wieczne cierpienie.

  Na tym kończy się 2 część serii Lost Canvas.

   Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

  Filmy[ | edytuj kod]

  Stworzono również 5 filmów pełnometrażowych o przygodach Rycerzy Zodiaku. Jednakże są one tak samo schematyczne jak serial - pojawia się bóg chcący zawładnąć nad światem, porywa Saori, a Rycerze ruszają im na ratunek. Potem Rycerze o mało co nie giną, jednakże Seyia ratuje świat i Atenę z pomocą Złotej Zbroi Strzelca.

  Camus (jap. 水瓶座のカミュ, Akueriasu no Kamyu) - fikcyjna postać z Rycerzy Zodiaku. Jest Złotym Rycerzem Wodnika, a także nauczycielem Mistrza Kryształu, który był mistrzem Hyogi. W mandze Camus jest ukazany z czerwonymi włosami, a w anime z niebieskimi. Z kolei w serii Piekło, gdy został wskrzeszony miał włosy turkusowe.Piekło - w eschatologiach religii uznających życie pozagrobowe - miejsce przebywania lub stan dusz zmarłych, potępionych za grzechy lub winy wobec bogów popełnione na ziemi.

  W pierwszym filmie (Saint Seiya: Historia Złotego Jabłka) wrogiem była Eris. Potem był Odyn (Saint Seiya: Zażarta walka bogów) i w trzecim filmie (Saint Seiya: Legenda purpurowego chłopca) Abel. Jednak potem w czwartym filmie (Saint Seiya: Wojownicy Świętej Wojny) Eris, Posejdon i Apollo łączą swe siły w uwolnieniu Lucyfera, z którym potem działają pracować w celu zniszczenia ludzkości.

  Anime (jap. アニメ, Anime) – skrócone angielskie słowo animation (jap. アニメーション, animēshon) oznaczające film animowany. W Japonii terminem tym określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na kraj ich pochodzenia. Poza Japonią słowo anime służy do określenia japońskich filmów animowanych oraz stylu japońskiej animacji. Istniejąca również teoria o pochodzeniu terminu anime od francuskiego słowa animé (animowany) lub les dessins animés (animowane obrazy) jest dyskusyjna. Obie formy – pierwotna animēshon i skrócona anime – są rozpoznawane przez Japończyków. Po raz pierwszy terminu anime użył japoński teoretyk filmowy Taihei Imamura w latach 40. XX wieku, zastępując nim dotychczasowe określenie manga-eiga (jap. 漫画映画, manga-eiga).Anime News Network (ANN) – anglojęzyczna strona internetowa na temat anime, mangi i japońskiego popu. Strona zawiera wiele recenzji, różne fora, gdzie czytelnicy mogą dyskutować na interesujące ich tematy oraz encyklopedię o dużej liczbie artykułów o mangach i anime (z informacjami na temat produkcji, japońskiej i angielskiej obsady, piosenek, fabuły itp.). Zasób encyklopedii to m.in. 13 803 tytułów i 99 495 nazwisk (dane z lutego 2012 roku).

  Piąty film (Saint Seiya: Niebiański Rozdział - Uwertura) z kolei jest zakończeniem całej serii „Rycerzy Zodiaku”. Akcja filmu dzieje się po Świętej Wojnie przeciwko Hadesowi. Przeciwnikami są wszyscy bogowie, którzy odbierają Atenie władzę nad Ziemią przekazując ją Artemidzie. Jest to kara za zabicie Posejdona, Hadesa i innych bogów. Wywiązuje się walka, w wyniku której dochodzi do starcia na linii Seiya - Apollo. Nie wiadomo jednak, kto wygrał walkę, gdyż fragment walki jest gwałtownie przerwany i ukazana jest scena z przyszłości - Seiya ma wymazaną pamięć. Saori mówi z kolei jemu, że ma kogoś do odnalezienia. W tym filmie często jest rzucana teza, że jeśli bogowie chcą zniszczyć ludzkość, to nie mają prawa nazywać siebie bogami.

  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej. Achilles (gr. Ἀχιλλεύς Achilleús, łac. Achilles) – w mitologii greckiej heros i bohater wojny trojańskiej (wódz Myrmidonów).

  Na podstawie mangi powstanie hollywoodzki film aktorski. Reżyserem filmu jest Tomasz Bagiński, a producentami są Yoshi Ikezawa oraz Joseph Chou .

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Starożytna Grecja – cywilizacja, która w starożytności rozwijała się w południowej części Półwyspu Bałkańskiego, na wyspach okolicznych mórz (Egejskiego, Jońskiego), wybrzeżach Azji Mniejszej, a później także w innych rejonach Morza Śródziemnego. Starożytna Grecja uważana jest za kolebkę cywilizacji zachodniej. Grecka kultura, sztuka, mitologia, filozofia, nauka zostały za pośrednictwem Rzymian przekazane Europie i wywierały na jej mieszkańców ogromny wpływ w różnych okresach dziejów.
  Tomasz Bagiński (ur. 10 stycznia 1976 w Białymstoku) – polski rysownik, animator, reżyser. Jest artystą samoukiem. Studiował architekturę na Politechnice w Warszawie, którą porzucił po trzech latach dla robienia filmów. Jego film Katedra był w 2002 roku nominowany do Oscara w kategorii krótki film animowany.
  Mitologia grecka – zbiór mitów przekazywanych przez starożytną grecką tradycję opowieści o bogach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie, oraz samo funkcjonowanie świata, jego stworzenie i historię. Z mitologii czerpano wiedzę na temat świata i rozwijano na tej podstawie normy etyczne wyznaczające miejsce człowieka w ustalonym porządku świata. Wiedza płynąca z mitów nie stanowiła jednak nigdy "prawdy objawionej" i otwarta była na dyskurs, polemikę i krytykę. Sama zaś starożytna religia grecka, chociaż nie sposób o niej mówić w oderwaniu od mitologii będącej jej elementarną częścią składową, opierała się w znacznym stopniu na ortopraksji (jedności praktyk religijnych), nie zaś ortodoksji (jedności poglądów).
  Aphrodite (oryg. Pisces no Aphrodite) – postać z Rycerzy Zodiaku. Imię pochodzi od mitologicznej Afrodyty. Aphrodite mimo żeńskiego imienia i ust jest mężczyzną.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.908 sek.