• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rybitwy - Kraków

  Przeczytaj także...
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.
  Podgórze – dawna dzielnica Krakowa. Położone jest na prawym brzegu Wisły na styku regionów naturalnych: Bramy Krakowskiej, Niziny Nadwiślańskiej, Podgórza Bocheńskiego i Pogórza Wielickiego.

  Rybitwy – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy XIII Podgórze.

  Wieś Rybitwy została włączona do krakowskiej dzielnicy Podgórze w 1973 r. Znajduje się ok. 7 km od centrum miasta. Jest położona w terenie prawobrzeżnego starorzecza Wisły. Niegdyś jej północna granica biegła korytem Wisły, wschodnia – doliną obecnych ul. Półłanki i Kminkową, południowa – łąkami w rejonie obecnych ulic Botewa i Rybitwy, natomiast zachodnią granice wyznaczały dzisiejsze ulice Brandla, Albatrosów, Strażacka oraz Golikówka.

  Ulica Półłanki – ulica w Krakowie przebiegająca głównie przez przemysłowe tereny dzielnic Podgórze i Bieżanów-Prokocim.Fort 50a Lasówka – fort Twierdzy Kraków. Był międzypolowym fortem pancernym. Powstał w 1899 r. Położony jest na południowym brzegu Wisły, przy ul. Golikówka w Krakowie. Należał do VII obszaru warownego Twierdzy Kraków. Jego projektantem był Emil Gołogórski.

  W Rybitwach znajduje się parafia Niepokalanego Serca NMP, a także Szkoła Podstawowa nr 65 im. Czesława Janczarskiego i Klub Kultury. Na osiedlu działa klub piłkarski TS Rybitwy.

  Na terenie dzielnicy działają targowiska oraz kilkanaście punktów hurtowniczo-magazynowych. W Rybitwach działa tez od kilku lat giełda samochodowa.

  W pobliżu Rybitw, nad Wisłą, znajduje się fort "Lasówka" Twierdzy Kraków.

  Twierdza Kraków (niem. Festung Krakau) – pierwotnie austriackie dzieła obronne wokoło Krakowa, a obecnie bogate lapidarium historii architektury obronnej, gdzie obok prawie kompletnej twierdzy austriackiej istnieją dzieła starsze – kościuszkowskie fortyfikacje z XVIII w., Wawel oraz średniowieczne baszty cechowe.Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Krakowie – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Kraków-Prokocim archidiecezji krakowskiej na Rybitwach przy ulicy Półłanki.

  Na Rybitwy można dojechać liniami MPK: 123, 125, 158, 163, 221 oraz Telebusem.

  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dzielnica XIII Podgórze – dzielnica, jednostka pomocnicza gminy miejskiej Kraków. Do 1990 r. wchodziła w skład dzielnicy Podgórze.

  Reklama