• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rybie Stawki

  Przeczytaj także...
  Józef Szaflarski (ur. 21 listopada 1908 w Tarnowie, zm. 11 listopada 1989 w Katowicach) – geograf polski, profesor UJ w Krakowie, Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Katowicach i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.Świerk pospolity (Picea abies (L.) H.Karst) – gatunek drzewa z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Jest to jedyny gatunek świerka występujący naturalnie w Polsce. Rośnie głównie w północno-wschodniej części kraju, na południu Polski, w górach i na pogórzu. Nie występuje w sposób naturalny w centralnej i zachodniej Polsce (tzw. pas bezświerkowy). Zasięg tego gatunku rozciąga się na północy Europy od Norwegii do Rosji, występuje także w Alpach, Sudetach, Karpatach oraz na Bałkanach. Na wschodzie sięga Uralu, gdzie stopniowo wypiera go świerk syberyjski (Picea obovata). Północna granica występowania przebiega w Norwegii (70°N).
  Morskie Oko (słow. Morské oko, niem. Fischsee, Meerauge, węg. Halas-tó) – największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m.
  Małe Morskie Oko
  Żabie Oko
  Małe Żabie Oko

  Rybie Stawki – grupa trzech niewielkich jezior rozlewiskowych na Rybim Potoku w Tatrach Wysokich, ponad 200 m na północ od jego wypływu z Morskiego Oka.

  Opis stawków[]

  Są to:

 • Małe Morskie Oko – 1391,7 m n.p.m., 0,22 ha (91,5 × 44 m), 3,3 m, 1980 m³ – dobrze widoczne z Drogi Oswalda Balzera podłużne jeziorko, o kamienisto-mulistym dnie, najgłębsze w części południowej; w części północnej połączone z esowato wygiętą „szyją” o długości około 100 m, szerokości 10–12 m i głębokości blisko 1 m, której nie uwzględniono w pomiarach,
 • Żabie Oko – 1390,4 m n.p.m., 0,11 ha (46,5 × 39,5 m), 2,3 m, 1060 m³ – położone około 20 m za zwężeniem „szyi” Małego Morskiego Oka, o kamienisto-żwirowym dnie,
 • Małe Żabie Oko – 1390,3 m n.p.m., 0,02 ha (28 × 12 m), 2,3 m – oddzielone od Żabiego Oka krótkim przesmykiem zawalonym głazami, najmniejsze z Rybich Stawków, podłużne, silnie wgłębione pod wielkimi blokami zamykającymi je od strony zachodniej.
 • Rybie Stawki otoczone są roślinnością torfowiskową. Podawano znad nich m.in. takie rośliny jak: turzyca dzióbkowata, wełnianka wąskolistna, wełnianeczka alpejska i torfowce. W południowo-wschodniej zatoczce Żabiego Oka Józef Nyka znalazł rzadkiego w górach włosienicznika wodnego. Jeziorka otoczone są zaroślami kosodrzewiny z wierzbami i jarzębiną, częściowo górnoreglowym borem świerkowym.

  Tatry Wysokie (słow. Vysoké Tatry, niem. Hohe Tatra, węg. Magas-Tátra) – najwyższa część Tatr o charakterze alpejskim, rozciągająca się pomiędzy Tatrami Zachodnimi od strony zachodniej oraz Tatrami Bielskimi od strony północno-wschodniej. W linii prostej odległość między granicznymi przełęczami wynosi ok. 16,5 km, zaś ściśle wzdłuż grani głównej ok. 26 km. Tatry Wysokie zajmują obszar około 340 km² (czyli nieco mniej niż Tatry Zachodnie), z czego większość (260 km²) znajduje się na Słowacji.Wodogrzmoty Mickiewicza, często Wodogrzmoty, także Wodospady Mickiewicza (słow. Mickiewiczove vodopády, niem. Mickiewiczfälle, Mickiewicz-Wasserfälle, węg. Mickiewicz-vízesések) – wodospady w Tatrach Wysokich utworzone z trzech większych i kilku mniejszych kaskad (od 3 do 10 m) na potoku Roztoka (w Dolinie Roztoki) wypływającym z Pięciu Stawów Polskich, ok. 1 km od jego ujścia do Białki. Trzy większe noszą nazwy: Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot i Niżni Wodogrzmot. Powstały one w miejscu, w którym woda pokonuje próg skalny, jakim Dolina Roztoki schodzi do Doliny Białki. Powyżej piętrzą się urwiska Turni nad Szczotami w masywie Wołoszyna. Nad Wodogrzmotami, na stokach Roztockiej Czuby rośnie reliktowy drzewostan modrzewiowo-limbowy.

  W wodach żyją tu, podobnie jak w pobliskim Morskim Oku, pstrągi potokowe, a w nabrzeżnej roślinności – liczne gatunki owadów wodnych. Położona nad wschodnim brzegiem Żabiego Oka młaka jest wylęgarnią ważek, m.in. miedziopiersi górskiej, żagnicy torfowej i ważki czteroplamej.

  Jeziora tatrzańskie – grupa około dwustu (nie licząc drobnych i okresowych) jezior w Tatrach. Z tej liczby w polskich Tatrach jest ich około czterdziestu, pozostałe położone są po stronie słowackiej. W tradycyjnym ludowym nazewnictwie nazywane są one stawami i takie też nazewnictwo przyjęte zostało w piśmiennictwie, również w opracowaniach naukowych.Torfowcowate (Sphagnaceae Dumort.) – rodzina mchów z rzędu torfowców (Sphagnales), należącego do klasy torfowców (Sphagnopsida). Należy do niej ok. 350 gatunków z jedynego współczesnego rodzaju torfowiec (Sphagnum).

  Na wielu mapach Małe Morskie Oko podpisywane jest jako Żabie Oko, Żabie Oko jako Małe Żabie Oko, a właściwe Małe Żabie Oko pomijane. Jako Małe Morskie Oko oznaczany jest mały, gruszkowatego kształtu stawek znajdujący się między wypływem Rybiego Potoku a zarośniętą obecnie polaną Stadliska, u podnóża morenowego wzgórza.

  Wełnianka wąskolistna (Eriophorum angustifolium) – gatunek rośliny z rodziny ciborowatych (Cyparaceae). Roślina dość pospolita na terenie Polski. W ostatnich dziesięcioleciach obserwuje się spadek liczby stanowisk (lub wyraźny ubytek liczebności osobników na stanowiskach).Kosodrzewina (sosna górska, kosówka właściwa) (Pinus mugo Turra) – gatunek drzewa (lub krzewu) iglastego z rodzaju sosna (Pinus) należący do rodziny sosnowatych (Pinaceae). Występuje na terenach pasm górskich Europy Środkowej i Południowej w piętrze kosówki powyżej regla górnego, a poniżej piętra hal. W Polsce: Tatry, Sudety, Babia Góra i Pilsko, niewielkie stanowiska kosodrzewiny znajdują się również na Policy, Romance, oraz na szczycie Czyrńca. Do lat 90. XX wieku reliktowe stanowisko kosodrzewiny znajdowało się w Beskidzie Niskim (rezerwat przyrody Kornuty).

  Szlaki turystyczne[]

  Bezpośrednio do brzegów Rybich Stawków nie prowadzi żaden szlak turystyczny, największe z nich jest jednak dobrze widoczne z pobliskiej szosy (Droga Oswalda Balzera), którą prowadzą na tym odcinku dwa szlaki. Orientacyjne czasy przejścia na podstawie mapy. szlak turystyczny czerwony – czerwony z parkingu na Palenicy Białczańskiej lub z Toporowej Cyrhli przez Wodogrzmoty Mickiewicza nad Morskie Oko.

 • Czas przejścia od Wodogrzmotów Mickiewicza do Małego Morskiego Oka: 1:40 h, ↓ 1:25 h
 • Czas przejścia od Małego Morskiego Oka nad Morskie Oko: niecałe 5 min w obie strony
 • szlak turystyczny niebieski – niebieski znad Morskiego Oka przez Świstówkę Roztocką do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów (2 h, ↓ 1:40 h)

  Zobacz też[]

 • jeziora tatrzańskie
 • Uwagi

  1. Pomiary WIG z 1934, pojemność według obliczeń Józefa Szaflarskiego.
  2. Pomiary Józefa Nyki.

  Przypisy

  1. Tatry Wysokie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/06. ISBN 83-87873-26-8.
  2. Jarosław Januszewski, Grzegorz Głazek, Witold Fedorowicz-Jackowski: Tatry i Podtatrze, atlas satelitarny 1:15 000. Warszawa: GEOSYSTEMS Polska Sp. z o.o., 2005. ISBN 83-909352-2-8.
  3. Mapa topograficzna Polski w skali 1:10 000 w układzie 1992 w postaci rastrowej. [dostęp 2011-10-21].

  Bibliografia[]

 • Józef Nyka: Dolina Rybiego Potoku (Morskiego Oka). Monografia krajoznawcza. Warszawa: Sport i Turystyka, 1956.

 • Toporowa Cyrhla – najwyżej położona dzielnica Zakopanego, znajdująca się na równi, na wysokości 950-1040 m n.p.m. przy drodze Oswalda Balzera z Zakopanego do Morskiego Oka, w odległości 2,4 km od Jaszczurówki. Dawniej było to niewielkie osiedle z polanami, pastwiskami i łąkami, słynące z masowo zakwitającego wiosną krokusa spiskiego (popularnie nazywanego krokusem). W wyniku wykopywania, zrywania, zaorywania oraz postępującej zabudowy, krokusy zostały znacznie wyniszczone. Obecnie znajduje się tutaj restauracja „Pod 7 Kotami” (dawniej często popijał tu kawę m.in. Jarosław Iwaszkiewicz i Karol Szymanowski), liczne pensjonaty z miejscami noclegowymi, dom wczasowy „Cyrhla”, nowy kościół i dom zakonny księży marianów, a w pobliżu wyciąg narciarski.Żagnica torfowa, żagnica sitowa (Aeshna juncea) – gatunek owada z rzędu ważek należący do podrzędu ważek różnoskrzydłych. Występuje w Europie, Azji i północnej części Ameryki Północnej. Długość ciała wynosi 70 mm, a rozpiętość skrzydeł 95 mm. Imagines latają od czerwca do września.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Turzyca dzióbkowata (Carex rostrata Stokes), ludowa nazwa t. flaszeczkowata – gatunek rośliny z rodziny ciborowatych. W Polsce występuje zarówno na niżu, jak i w górach. Porasta np. brzegi Litworowego Stawu Gąsienicowego w Tatrach (1618 m n.p.m.). Jest średnio pospolity.
  Rybi Potok (słow. Rybí potok, niem. Fischseebach, węg. Halas-tavi-patak) – potok w Dolinie Rybiego Potoku w Tatrach Wysokich.
  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.
  Józef Nyka (ur. 5 grudnia 1924 w Łysininie k. Żnina) – alpinista, taternik, popularyzator alpinizmu i turystyki górskiej, autor wielu przewodników turystycznych po polskich górach. Ma na koncie szereg najwyższej klasy przejść dróg i pierwszych przejść w Tatrach oraz w Dolomitach. Członek honorowy prestiżowych międzynarodowych organizacji alpinistycznych i górskich, między innymi Polskiego Związku Alpinizmu.
  Ważka czteroplama (Libellula quadrimaculata) – gatunek owada z rzędu ważek należący do podrzędu ważek różnoskrzydłych. Występuje na półkuli północnej. W Polsce jest gatunkiem bardzo pospolitym. Zasiedla wszystkie typy wód, zwłaszcza stojące. Osobniki obydwu płci są jednakowo ubarwione.
  Miedziopierś górska, miedziopierś alpejska (Somatochlora alpestris) – gatunek ważki z rodziny szklarkowatych (Corduliidae). Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt figuruje w kategorii EN (zagrożony). Występuje na torfowiskach w Europie północnej, w górach Europy południowej i środkowej oraz w północnej Azji. W Polsce notowana od roku 1867. Osobniki dorosłe pojawiają się od połowy czerwca do początku września.
  Jarząb pospolity, jarząb zwyczajny, jarzębina (Sorbus aucuparia L.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny różowatych. Występuje w Europie, południowo-zachodniej Azji, zachodniej Syberii. W Polsce pospolity na całym obszarze.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.