Ryan Gosling

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ryan Thomas Gosling (ur. 12 listopada 1980 w London) – kanadyjski aktor, reżyser, scenarzysta i muzyk.

Blade Runner 2049 – amerykański film neo-noir science fiction z 2017 roku w reżyserii Denisa Villeneuve’a, stanowi kontynuację Łowcy androidów z 1982 roku. W filmie grają między innymi Ryan Gosling, Lennie James, Mackenzie Davis i Harrison Ford. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w London w Ontario w Kanadzie w rodzinie mormonów jako syn Donny, sekretarki, i Thomasa Raya Goslinga, komiwojażera. Uczęszczał do Gladstone Public School. Naukę kontynuował w Cornwall Collegiate and Vocational School w Cornwall i w Lester B. Pearson High School w Burlington. Zainteresował się aktorstwem po obejrzeniu filmu Rambo – Pierwsza krew.

Drugie oblicze (ang. The Place Beyond the Pines) – amerykański dramat z 2012 roku w reżyserii Dereka Cianfrance. Wyprodukowany przez Open Road Films.Odmienne stany moralności (tytuł oryginalny: The United States of Leland) – amerykański film fabularny w reżyserii Matthew Ryan Hoge z 2003 roku opowiadający historię niepozornego nastolatka Lelanda P. Fitzgeralda, który popełnia niewytłumaczalną zbrodnię.

Kariera[ | edytuj kod]

Ryan jako dziecko brał udział (wraz z siostrą) w lokalnych konkursach talentów. W latach 1993–1995 razem z Christiną Aguilerą i Keri Russell występował w „Klubie Myszki Mickey” produkowanym przez Disney Channel. Gdy program odwołano, Gosling grywał epizody w serialach telewizyjnych takich jak Droga do Avonlea czy Breaker High. Przełomem w jego karierze była rola Herkulesa w serialu telewizji Fox Młody Herkules (1998–1999). W 2000 zagrał w filmie Boaza Yakina Tytani.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Christina María Aguilera (ur. 18 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka, autorka tekstów, aktorka, osobowość telewizyjna i producentka telewizyjna.

Sławę przyniosła mu rola w Fanatyku, który zdobył nagrodę jury na festiwalu w Sundance. Śmiertelna wyliczanka okazał się finansową klapą w USA, jednak rola Goslinga jako sadystycznego mordercy została doceniona przez krytyków. Aktora interesują role skomplikowanych wewnętrznie bohaterów, co zaowocowało zagraniem roli Lelanda w filmie Odmienne stany moralności, w którym wystąpili także Don Cheadle i Kevin Spacey.

Donald Frank „Don” Cheadle Jr. (ur. 29 listopada 1964 w Kansas City) – amerykański aktor, reżyser i scenarzysta. 12 listopada jest 316. (w latach przestępnych 317.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 49 dni.

W 2007 został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy aktor za rolę Dana Dunne'a w filmie Szkolny chwyt. Dziesięć lat później otrzymał drugą nominację do Oscara za rolę Sebastiana Wildera w musicalu La La Land.

Gosling jest aktywnym muzykiem. Efektem fascynacji mrocznymi legendami jest album wydany w 2009 wspólnie z Zachiem Shieldsem pod szyldem Dead Man’s Bones. Skomponował część ścieżki dźwiękowej do filmu Blue Valentine (2010). Aktor jest także współwłaścicielem marokańskiej restauracji Tagine w Beverly Hills w Kalifornii. Angażuje się w akcje organizacji PETA, Invisible Children oraz Enough Project. Jego reżyserski debiut Lost River miał swoją premierę w 2014 roku.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.London – miasto w Kanadzie w prowincji Ontario, położone na południowy zachód od Toronto, nad rzeką Thames. London jest 11. co do liczby mieszkańców miastem Kanady i jednym z największych ośrodków przemysłowych prowincji Ontario.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Liceum na morzu (ang. Breaker High, 1997-1998) – amerykańsko-kanadyjski serial opowiadający o nastolatkach uczących się w liceum.
Pierwszy człowiek (ang. First Man) – amerykański dramat biograficzny z 2018 roku w reżyserii Damiena Chazelle’a. Scenariusz filmu oparto na książce Jamesa R. Hansena First Man: The Life of Neil A. Armstrong.
Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Tylko Bóg wybacza (tytuł oryg. Only God Forgives) − film kryminalny z 2013 roku, powstały jako koprodukcja pięciu państw: Danii, Francji, Tajlandii, Stanów Zjednoczonych i Szwecji. Obraz na podstawie własnego scenariusza wyreżyserował duński filmowiec Nicolas Winding Refn. W rolach głównych wystąpili Ryan Gosling, Kristin Scott Thomas i Vithaya Pansringarm. Projekt otrzymał nominację do Złotej Palmy podczas 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, został też uhonorowany na festiwalu w Sydney.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Reklama