• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rwanda  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Cyangugu - miasto w Rwandzie; w Prefekturze Zachodniej; 27,5 tys. mieszkańców (2012). Przemysł spożywczy, odzieżowy.Goryl górski (Gorilla beringei beringei) – podgatunek goryla wschodniego, ssaka z rodziny człowiekowatych. Jest największą małpą człekokształtną – dorosły samiec może ważyć od 150-200 kg. Od goryli nizinnych różni się dłuższymi i ciemniejszymi włosami.

  Rwanda, Republika Rwandy – państwo w środkowo-wschodniej Afryce, położone pomiędzy dwoma potężnymi sąsiadami, Demokratyczną Republiką Konga (dawniej Zairem) na zachodzie a Tanzanią na wschodzie. Oprócz tego graniczy z Ugandą na północy i Burundi na południu. Jest położona na bardzo pofałdowanym terenie, skąd wziął się przydomek Rwandy, Kraj tysiąca wzgórz (fran. Pays des Mille Collines /ˈpei də mil kolin/; Igihugu cy’Imisozi Igihumbi w jęz. kiniarwanda). Jeden z najgęściej zaludnionych krajów w Afryce.

  Pieska śmierć/Strzelając do psów – brytyjsko-niemiecki dramat o ludobójstwie w Rwandzie w 1994. Nakręcony został na podstawie autentycznych wydarzeń. Oparty jest na wspomnieniach reportera BBC, który był świadkiem wydarzeń.Kigali – stolica i największe miasto Rwandy. Położone jest w centrum państwa. Od uzyskania niepodległości przez kraj w 1962 stanowi jego największy ośrodek ekonomiczny, kulturalny i transportowy. Znajduje się tu dom i biura prezydenta Rwandy oraz biura ministerstw rządu.

  Stolicą Rwandy jest liczące około 1 miliona mieszkańców Kigali. Posiada międzynarodowy port lotniczy. W okolicach wydobywa się rudy cyny.

  Rwanda jest członkiem ONZ i od 29 listopada 2009 r. członkiem Wspólnoty Narodów.

  Kraj jest najbardziej znany z jednego z najdramatyczniejszych wydarzeń ostatnich lat – ludobójstwa w 1994 roku, w którym śmierć poniosło co najmniej 800 000 ludzi.

  Tutsi (Watussi) – jedna z trzech grup ludności zamieszkujących Rwandę i Burundi, stanowiąca około 14% ludności tych krajów. Pozostałe dwie grupy to Twa i Hutu. Blisko milion osób tej grupy zamordowano podczas ludobójstwa w Rwandzie w 1994 roku.Kolonializm – polityka państw rozwiniętych gospodarczo polegająca na utrzymywaniu w zależności politycznej i ekonomicznej krajów słabo rozwiniętych, wykorzystywaniu ich zasobów ludzkich i surowcowych. Zgodnie z zachodnią tradycją kolonializm datowany jest od epoki wielkich odkryć geograficznych, chociaż znany był już w czasach starożytności.

  Spis treści

 • 1 Ustrój polityczny
 • 2 Podział administracyjny
 • 3 Geografia
 • 4 Historia
 • 5 Gospodarka
 • 6 Demografia
 • 7 Religia
 • 8 Turystyka
 • 9 Przypisy
 • 10 Linki zewnętrzne
 • Ustrój polityczny[]

   Osobny artykuł: Ustrój polityczny Rwandy.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Park Narodowy Lasu Nyungwe (ang. Nyungwe Forest National Park) - park narodowy w południowo-zachodniej części Rwandy. Został założony w 2004 roku i obejmuje około 970 km² dziewiczego lasu deszczowego. Przez park przebiega wododział rzek Kongo i Nil, przy czym w parku znajduje się też najdalsze źródło tej ostatniej.
  Gospodarka Rwandy jest słabo rozwinięta, wybitnie rolnicza, wyniszczona wojną domową. Dodatkowo rozwój utrudnia śródlądowe położenie, brak rezerw ziem uprawnych i duża erozja gleb. PKB na 1 mieszkańca 900 USD (2007). Inflacja: 6,7% (2006). Zadłużenie: 1,4 mld USD (2004). Poziom elektryfikacji wynosi 4,5% (2008).
  Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.
  Baczwezi – duchy czczone przez ludy Tutsi i Hutu w Rwandzie, a także lud Ganda w Ugandzie. Stanowią istoty duchowe niższego rzędu, w hierarchii religijnej ustępują rozmaicie nazywanej Istocie Najwyższej. Dzielą się na trzy grupy:
  Ruhengeri – miasto w północno-zachodniej części Rwandy, w Prowincji Północnej, stolica dystryktu Musanze. Miasto liczy ok. 117 tys. mieszkańców. Ruhengeri jest największym miastem w Rwandzie nie posiadającym uniwersytetu. Drugie co do wielkości miasto kraju.
  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
  Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.063 sek.