• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ruziec

  Przeczytaj także...
  Drwęca (niem. Drewenz) – rzeka w północnej Polsce na Pojezierzu Mazurskim i Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim, prawy dopływ dolnej Wisły. Długość rzeki wynosi 253 km, a powierzchnia dorzecza 5536 km². Wypływa ze wschodnich stoków Góry Dylewskiej (Czarci Jar) na wysokości 191 m n.p.m., płynie na południowy zachód i uchodzi do Wisły na wysokości 36,6 m n.p.m., a jej końcowy odcinek stanowi południowo-wschodnią granicę Torunia. Wyznacza południową granicę ziemi chełmińskiej.Ruziec – kolonia w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie golubsko-dobrzyńskim, w gminie Golub-Dobrzyń.
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².

  Ruziecrzeka, lewoboczny dopływ Drwęcy. Wypływa z Jeziora Żalskiego. Długość Ruźca wynosi 42,5 km, a całkowita powierzchnia dorzecza 292,6 km.

  Przebieg[]

  Rzeka Ruziec jest prawym dopływem Drwęcy o długości 42,5km.

  Bibliografia[]

  Rzeka Ruziec ma źródło w okolicy miejscowości Trąbin. Przepływa przez jeziora: Ostrowidzkie, Kleszczyskie, Bobrówieckie, Kopiec, Wielkie, Ruda. Na rzece zlokalizowane są liczne młyny wodne. Ruziec uchodzi do Drwęcy w miejscowości Ruziec będąc jej lewobrzeżnym dopływem w okolicy miasta Golub-Dobrzyń.

  Golub-Dobrzyń – miasto w województwie kujawsko-pomorskim, siedziba powiatu golubsko-dobrzyńskiego i gminy Golub-Dobrzyń.Rzeki Polski to zbiór rzek płynących przez teren Polski, który, biorąc pod uwagę uwarunkowania hydrograficzne, leży w zlewisku trzech mórz:


  Zapoznaj się również z: Rzeki Polski


  Zobacz też[]

 • Rzeki Polski



 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jezioro Żalskie (Wielgie, Duże) - jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie rypińskim, w gminie Brzuze, leżące na terenie Pojezierza Dobrzyńskiego. Jezioro polodowcowe, rynnowe z urozmaiconą linią brzegową. Zajmuje powierzchnię 162,5 ha. Maksymalna głębokość wynosi 17,0 m, średnia 7,5 m. Objętość jeziora to 12.184,8 tys. m³ wody. Bezpośrednią jego zlewnię stanowią pola uprawne. Z jeziora wypływa rzeka Ruziec.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.