• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rutki Nowe

  Przeczytaj także...
  Bargłów Kościelny – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Bargłów Kościelny.Gmina Bargłów Kościelny to gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.
  II Rzeczpospolita (II RP) – Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1945, od odzyskania suwerenności państwowej w 1918 do wycofania uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie w konsekwencji wykonania porozumień między mocarstwami wielkiej trójki na konferencji jałtańskiej w 1945.

  Rutki Nowewieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Augustów przy drodze krajowej nr. 16.

  W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.

  Rutki Nowe od Rutek Starych oddziela Szkoła Podstawowa im. Obrońców Westerplatte w Rutkach, do której uczęszczają uczniowie z Rutek Nowych, Rutek Starych i Jeziorek. Szkoła powstała w okresie międzywojennym jako jedna z najstarszych szkół gminy Bargłów (później gminy Augustów). Pierwsze dane dotyczące liczby uczniów pochodzą z roku 1922. W 1925 roku miała status dwu-, a od 1938 roku trzyklasowej. W 1929 miejscowa ludność ufundowała szkole sztandar, wyhaftowany przez kobiety z Rutek, który znajduje się obecnie w szkolnej izbie pamięci. W czasie wojny ukrywano go w prywatnych domach, a po zakończeniu II wojny światowej ze względu na umieszczone na nim treści nie eksponowano aż do lat 60-tych. Wraz z nadaniem szkole imienia Obrońców Westerplatte w dniu 9 maja 1998 ufundowano nowy sztandar, który 10 lat później został odznaczony zaszczytnym medalem „Missio relationis”.

  Placówka Straży Celnej „Rutki Nowe” – jednostka organizacyjna Straży Celnej pełniąca w okresie międzywojennym służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej. Droga krajowa nr 16 – droga krajowa przebiegająca z Dolnej Grupy k. Grudziądza do granicy z Litwą w Ogrodnikach. Biegnie równoleżnikowo przez województwa: kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz podlaskie. Stanowi główny szlak komunikacyjny na Mazurach. Droga jednak miejscami nie spełnia wymagań klasy drogi krajowej ponieważ na niektórych odcinkach jest bardzo wąska (trudno mijają się tam samochody). Nie ma poboczy ponieważ na niektórych odcinkach przydrożne drzewa rosną tuż przy krawędzi drogi.

  W 1935 rozpoczęto budowę pierwszego budynku szkoły (wcześniej - od 1911 - lekcje odbywały się w mieszkaniach prywatnych). W 1973 roku szkoła obejmowała 8 oddziałów, w których uczyło się 146 uczniów i pracowało 8 nauczycieli. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, 1 września 1992 oddano do użytku nowy - współczesny - gmach szkoły. Obecnie szkoła obejmuje 6 oddziałów szkolnych oraz oddział przedszkolny; funkcjonuje tu również Punkt Przedszkolny według Metody Marii Montessori oraz Biblioteka Publiczno-Szkolna, filia Biblioteki Publicznej Gminy Augustów w Żarnowie. Szkoła posiada boisko trawiaste, boisko wielofunkcyjne oraz plac zabaw.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Bogusław Stanisław Polak (ur. 3 stycznia 1945 w Gorlicach) – polski historyk, profesor doktor habilitowany, członek Kolegium IPN.

  Rutki Nowe należą do parafii w Bargłowie Kościelnym pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego.

  W skład sołectwa Rutki Nowe wchodzi kolonia Czerkiesy.

  W okresie międzywojennym w miejscowości stacjonowała placówka Straży Celnej „Rutki Nowe” a następnie placówka Straży Granicznej I linii „Rutki Nowe”.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rutki Stare
 • Ludzie urodzeni w Rutkach Nowych[ | edytuj kod]

 • Andrzej Kopiczko (* 1958) – kapłan katolicki, kanonik, archiwista, historyk kościoła i nauczyciel akademicki w Olsztynie
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Plan Rozwoju Lokalnego Gminy Augustów - tekst jednolity według stanu na dzień 15 czerwca 2011. Samorząd Gminy Augustów. [dostęp 2013-03-05].
  2. Jarosław Szlaszyński, W blasku i cieniu Augustowa. Z dziejów obszaru gminy Augustów, wyd. Gmina Augustów, Augustów 2014.
  3. Za: Małgorzata Bielang, Wsie Rutki Nowe i Rutki Stare. Monografia, tekst nieopublikowany.
  4. Szkoła Podstawowa im.Obrońców Westerplatte w Rutkach, www.sp-rutki.cba.pl [dostęp 2016-06-13].
  5. Kalendarz z szematyzmem funkcjonariuszy Straży Celnej na rok 1927, Nakładem Zarządu Internatu imienia dra Władysława Rasińskiego dla Dzieci Funkcjonariuszy Straży Celnej., 1927, s. 172.
  6. Marek Jabłonowski, Bogusław Polak: Polskie formacje graniczne 1918−1839. Dokumenty organizacyjne, wybór źródeł. Tom II. Koszalin: Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, 1999, s. 13. ISBN 83-87424-77-3.
  Metoda Montessori – system wychowawczy dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, który został stworzony przez włoską lekarkę Marię Montessori i który pomaga we wszechstronnym rozwoju dziecka.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Placówka Straży Granicznej I linii „Rutki Nowe” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.
  Andrzej Kopiczko (ur. 9 maja 1958 w Rutkach Nowych) – polski kapłan katolicki, kanonik, archiwista, historyk, profesor nauk humanistycznych i nauczyciel akademicki w Olsztynie.
  Gmina Augustów – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim. Siedzibą władz gminy jest Augustów (nie należy jednak do gminy i tworzy osobną gminę miejską). Według danych z 30 czerwca 2008 gminę zamieszkiwało 6576 osób.
  Jeziorki – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Augustów przy drodze krajowej nr. 16.
  Województwo suwalskie – województwo w latach 1975-1998. Pod względem obszaru stanowiło drugie pod względem wielkości województwo w Polsce, po olsztyńskim. Teren tego województwa wchodzi obecnie w skład województw: warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.