• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rust - Burgenland

  Przeczytaj także...
  Esterházy (węg. Eszterházy, lub słow. Esterházi) – nazwisko rodowe starej, znaczącej węgierskiej rodziny magnackiej.Karol Robert (ur. 1288, zm. 16 lipca 1342) − pierwszy z Andegawenów na tronie węgierskim (od 1308), koronowany w 1310 roku. Syn Karola Martela, tytularnego króla Węgier w latach 1290-1295 i Klemencji Habsburg.
  Kulmbach - miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, w regionie Oberfranken-Ost, siedziba powiatu Kulmbach. Zamieszkuje je 26,7 tys. mieszkańców. W mieście znajduje się zamek Plassenburg.

  Rust (węg. Ruszt, burg.-chorw. Rušta) – miasto statutarne we wschodniej Austrii, w północnej części kraju związkowego Burgenland, na zachodnim brzegu Jeziora Nezyderskiego, ok. 6,5 km na północ od granicy z Węgrami. Ma 20,01 km² powierzchni i liczy 1 942 mieszkańców (1 stycznia 2014), przez co jest najmniejszym miastem statutarnym w całej Austrii. Znane jest z dużych skupisk bocianów i produkcji win. Oficjalna nazwa miasta brzmi Królewskie Wolne Miasto (Königliche Freistadt).

  Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.Maria Habsburżanka (niem. Maria von Österreich) (ur. 18 września 1505 w Brukseli, zm. 18 października 1558 w Cigales) – królewna kastylijska, księżniczka burgundzka, królowa czeska i węgierska, namiestniczka Niderlandów w latach 1531-1555.
  Ratusz
  Ulica Hauptstraße

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsza wzmianka o miejscowości, pod nazwą Ceel (węg. szil, pol. wiąz), pochodzi z 1317 i jest zawarta w akcie darowizny węgierskiego króla Karola Roberta dla jego wasala Desideriusa Hedevarego. Około 1470 Rust otrzymał przywilej targowy, a w 1479 powstał w mieście cech winiarzy, którzy od Macieja Korwina uzyskali przywilej eksportu swoich win. W 1524 Maria Habsburżanka nadała mieszkańcom Rust przywilej oznaczania win wyrabianych w mieście marką „R”. Pięć lat później miasteczko zostało zniszczone przez Turków. Od czasów odbudowy historyczne centrum praktycznie się nie zmieniło. W 1649 obywatele Rust płacąc 60 tys. florenów w gotówce i 500 wiader miejscowego wina Ruster Ausbruch uwolnili się od jurysdykcji rodu Esterházy. W 1681 cesarz Leopold I Habsburg podniósł Rust do rangi Królewskiego Wolnego Miasta. Pomimo niewielkich rozmiarów status ten został podtrzymany przez administrację austriacką po 1918 (nie bez znaczenia był austriacko-węgierski konflikt graniczny o Burgenland).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Malownicze Stare Miasto, które nie zmieniło się w prawie wcale od XVI–XVII w., jest w całości prawnie chronione. W 1954 było pierwszym zespołem poddanym ochronie w ramach konwencji haskiej dotyczącej ochrony dóbr kultury w razie konfliktu zbrojnego. W 1975, podczas Europejskiego Roku Dziedzictwa Architektonicznego, Rust (wraz z Salzburgiem i Krems an der Donau) zostało uznane za „wzorowe miasto”. Od 2001 Rust jako część Krajobrazu kulturowego Fertö/Jezioro Nezyderskie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Od 1999 w Rust odbywa się poświęcony Johnowi W. Duarte Międzynarodowy Festiwal Gitarowy (International Guitar Festival Rust), jeden z największych tego typu festiwali w Europie.

  Współpraca[ | edytuj kod]

  Miejscowości partnerskie:

 • Kulmbach, Niemcy (od 1981)
 • Tokaj, Węgry (od 2006)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa miasta Rust
 • Galeria zdjęć Rust
 • Bociany w Rust
 • Jezioro Nezyderskie (niem. Neusiedler See, węg. Fertő-tó) - jezioro o powierzchni wód 157 km² (powierzchnia całkowita 285 km²), o długości 34 km i szerokości od 4,5 do 8 km, położone na granicy Austrii (kraju związkowego Burgenland) i Węgier (komitat Győr-Moson-Sopron).Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  Leopold I Habsburg (ur. 9 czerwca 1640 w Wiedniu, zm. 5 maja 1705 w Wiedniu) – król Węgier od 1655, król Czech od 1656, arcyksiążę Austrii od 1657, a także król Niemiec i Święty Cesarz Rzymski od 1658 roku z dynastii Habsburgów.
  Miasto statutarne (czes. Statutární město, niem. Statutarstadt) – miasto, którego administracja zorganizowana jest według lokalnego prawa zawartego w statucie miejskim. Miasta statutarne istnieją w Czechach oraz Austrii. Na Słowacji, w Słowenii i we Włoszech statut ma każda gmina. Tego typu miasta istniały także przed 1918 r. na terenie Austro-Węgier.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Burgenland (węg. Őrvidék, chorw. Gradišće) – najbardziej wysunięty na wschód i najmłodszy kraj związkowy Austrii.
  Przywilej targowy (łac. ius fori, niem. Marktrecht, prawo targowe) również (przywilej przymusu targowego) oraz przywileje jarmarczne – w systemie prawnym średniowiecznej Europy Zachodniej prawo królewskie, jasno sprecyzowane pozwolenie (przywilej) dotyczące organizacji i obrotu handlowego w miejscach do tego wyznaczonych w formie targów i jarmarków. Przywilej określał liczbę dni targowych oraz wyznaczał miejsca do prowadzenia handlu. Źródła przywilejów targowych wynikały m.in. (jak w Polsce) z przyjętego prawa magdeburskiego w części dotyczącej zakładania miast i wsi.
  Maciej Korwin, łac. Matthias Corvinus, węg. Hunyadi Mátyás, zwany Sprawiedliwym, węg. Igazságos (ur. 23 lutego 1443 w Koloszwarze (obecnie Cluj-Napoca w Rumunii), zm. 6 kwietnia 1490 w Wiedniu) – król Węgier od 1458 i Czech od 1469 roku, drugi syn Jana Hunyadyego, brat Władysława Hunyadyego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.