• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rusowo

  Przeczytaj także...
  Powiat kołobrzeski – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Kołobrzeg.Dąb Bolesław – pomnikowy dąb, rosnący w pobliżu miejscowości Bagicz, w gminie Ustronie Morskie, ok. 15 km na południowy wschód od Kołobrzegu. Jego wiek to prawdopodobnie ok. 400 lat, mimo, iż wg niektórych źródeł podaje się wartość nawet 800 lat – tak został odnotowany przez Dyrekcję Lasów Państwowych: „Najstarszy dąb szypułkowy Bolesław rosnący pod Kołobrzegiem przekroczył «zaledwie» 800 lat...”. Obwód mierzony na wysokości 1,3 m od ziemi wynosił 700 cm, wysokość 32 m (to dane z 2011 r.), a średnica korony miała 20 m. W jego pobliżu rośnie dąb Warcisław.
  Państwowe Gospodarstwo Rolne (w skrócie PGR) – forma socjalistycznej własności ziemskiej w Polsce w latach 1949–1993; gospodarstwo rolne, którego właścicielem było państwo.

  Rusowowieś w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, w gminie Ustronie Morskie.

  Według danych urzędu gminy z 2005 roku wieś miała 372 mieszkańców.

  W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego.

  W miejscowości działało Państwowe Gospodarstwo Rolne Rusowo.

  Pomnik przyrody – prawnie chroniony twór przyrody, szczególnie cenny ze względów naukowych, zabytkowych, kulturowych i innych.Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) – gatunek typowy dla rodzaju dębów, obejmującego drzewa liściaste z rodziny bukowatych (Fagaceae). Występuje w Europie (z wyjątkiem północnej Skandynawii) oraz południowo-wschodniej Azji. W Polsce bardziej pospolity od dębu bezszypułkowego. Ceniony ze względu na wytrzymałe, twarde i trwałe drewno. Jest gatunkiem długowiecznym, żyje ponad 700 lat. Ze względu na okazałe rozmiary jakie osiąga, sprawia majestatyczne wrażenie i dlatego odgrywa istotną rolę w symbolice i dawniej w kultach religijnych. Jest symbolem długowieczności, dostojeństwa i siły. Stare okazy nierzadko chronione są jako pomniki przyrody.

  W Rusowie znajduje się zabytkowy gotycki kościół Matki Bożej Różańcowej, który jest kościołem filialnym parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Ustroniu Morskim. Budowla powstała w XVI wieku, przebudowa w 1684 r., XIX-XX wieku.

  We wsi znajduje się także park pałacowy z XIX wieku, o powierzchni 37,62 ha, gdzie 8 drzew uznano za pomnik przyrody: platan klonolistny "Antoni", jesion wyniosły, jesion wyniosły w odmianie płaczącej 'Pendula'‎, buk zwyczajny w odmianie czerwonolistnej i cztery lipy drobnolistnej. W parku do dzisiejszych czasów zachowała się częściowo budowla w kształcie wieży wraz z opasającą ją fosą, oraz zarys fundamentów pałacowych – ruiny XIX pałacu stylizowanego na zamek krzyżacki.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Gotyk – styl w architekturze i innych dziedzinach sztuk plastycznych (rzeźbie, malarstwie i sztuce sepulkralnej), który powstał i rozwinął się w połowie XII wieku we Francji (Anglosasi uważają, że w Anglii) i swoim zasięgiem objął zachodniochrześcijańską Europę.

  Kilka kilometrów na północ od Rusowa w Kołobrzeskim Lesie znajdują najstarsze rosnące w Polsce dęby szypułkowe: Dąb Bolesław i dąb Warcisław.

  Kilka kilometrów na północny zachód od miejscowości, znajdują się Park Wiatrowy Tymień, która składa się z 25 wiatraków o wysokości każdej kolumny 100 metrów i średnicy wirnika 80 metrów.

  Przez Rusowo przechodzi Szlak rowerowy po gminie Ustronie Morskie oraz Błękitny szlak turystyczny pieszy.

  Park Wiatrowy Tymień – zespół elektrowni wiatrowych zlokalizowanych w okolicach miejscowości Tymień koło Kołobrzegu, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Będzino.Kościół filialny – kościół wchodzący w skład danej parafii, ale niebędący jej kościołem głównym (tzw. kościołem parafialnym).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 9. Warunki i jakość życia mieszkańców. W: "Inplus" Doradztwo Inwestycyjne: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Ustronie Morskie. Urząd Gminy Ustronie Morskie, 2007-12, s. 63.
  2. Dz.U. z 1961 r. nr 51, poz. 283
  3. zabytek KOBiDZ nr rejestru 371 z 9.04.1964
  4. zabytek KOBiDZ nr rejestru 918 z 30.11.1976
  5. Baza Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody, CRFOP [dostęp 2018-01-03].
  6. Rusowo, Pomorze Zachodnie Travel [dostęp 2019-11-21].
  7. Najstarsze dęby w Polsce - dąb "Bolesław" - 800 lat i dąb "Warcisław" - 640 lat
  8. Serwis firmy EEZ, poświęcony energii wiatrowej w Tymieniu
  9. Szlak rowerowy po gminie Ustronie Morskie. Urząd Gminy w Ustroniu Morskim. [dostęp 2010-09-16].
  10. Błękitny szlak turystyczny pieszy. Urząd Gminy w Ustroniu Morskim. [dostęp 2010-09-16].
  Platan klonolistny (Platanus × hispanica) – gatunek drzewa z rodziny platanowatych. Roślina jest powszechnie uważana za mieszańca międzygatunkowego pomiędzy platanem wschodnim P. orientalis L. i platanem zachodnim P. occidentalis L. Pierwszy z nich pochodzi z Europy południowo-wschodniej, a drugi z Ameryki Północnej i po raz pierwszy został opisany na początku XVIII w. Uprawiany w całej Europie z wyjątkiem Skandynawii.Lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.) – gatunek drzewa, należący do rodziny lipowatych (według systemu Reveala). Pochodzi z Europy i Azji Zachodniej. W Polsce występuje pospolicie na terytorium całego kraju. Występuje w stanie naturalnym, ale jest także bardzo często sadzona przy domach, w parkach i przy drogach, jako roślina ozdobna i użyteczna. Status gatunku we florze Polski: gatunek rodzimy lub zadomowiony.
  Warto wiedzieć że... beta

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Park – teren rekreacyjny, przeważnie z dużą ilością flory, w tym często zadrzewiony. W miastach ma charakter dużego, swobodnie ukształtowanego ogrodu z alejami spacerowymi. W Polsce 9249 parków jest objętych ochroną prawną poprzez wpisanie ich do rejestru zabytków lub rejestru pomników przyrody. Łącznie zajmują obszar 50354,65 ha.
  Ustronie Morskie (dawniej niem. Henkenhagen, Ostseebad Henkenhagen, Ustronie Nadmorskie) – wieś letniskowa nad Morzem Bałtyckim, w woj. zachodniopomorskim, powiat kołobrzeski, gmina Ustronie Morskie. Miejscowość z letnim kąpieliskiem morskim i z przystanią morską, położona nad Zatoką Pomorską, na Wybrzeżu Słowińskim, pomiędzy Kołobrzegiem i Koszalinem.
  Kościół Matki Bożej Różańcowej w Rusowie jest jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich na Pomorzu, dziś liczy sobie ponad 600 lat. Pełni funkcję kościoła filialnego rzymskokatolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Ustroniu Morskim. Jest niewątpliwie cennym zabytkiem a nawet pomnikiem średniowiecznej architektury sakralnej. Kościół usytuowano dokładnie na osi wschód-zachód, czyli jest on zwrócony miejscem przeznaczonym na główny ołtarz, na Jerozolimę - Grób Pański. W kościele prawdopodobnie znajdowały się niewielkie organy piszczałkowe, jednak obecnie brak na ten temat konkretnych informacji.
  Gmina Ustronie Morskie – gmina wiejska w województwie zachodniopomorskim, w północno-wschodniej części powiatu kołobrzeskiego. Siedzibą gminy jest wieś Ustronie Morskie.
  Województwo koszalińskie to dawna jednostka podziału administracyjnego Polski najwyższego szczebla, której stolicą był Koszalin, powołana do życia w myśl reformy administracyjnej wprowadzonej 1 czerwca 1975 i ostatecznie zniesiona 31 grudnia 1998 przez włączenie do województwa zachodniopomorskiego. Likwidacji województwa sprzeciwiali się mieszkańcy, postulujący utworzenie województwa środkowopomorskiego, dyskusja jednak, mimo starań środowisk lokalnych, nie doprowadziła do żadnych zmian na mapie administracyjnej kraju.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.