• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rush - album

  Przeczytaj także...
  Geddy Lee (ur. 29 lipca 1953 w Toronto jako Gary Weinrib) – kanadyjski wokalista i basista. Gra także na instrumentach klawiszowych i gitarze akustycznej. Znany jest z występów w rockowej grupie Rush. Gra na sygnowanej swoim nazwiskiem gitarze basowej Fender Jazz Bass.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.

  Rush – debiutancki album kanadyjskiej grupy Rush wydany w 1974 roku. We wszystkich utworach na zestawie perkusyjnym grał John Rutsey, który odszedł z zespołu wkrótce po wydaniu płyty.

  Lista utworów[]

  1. "Finding My Way" – 5:06
  2. "Need Some Love" – 2:19
  3. "Take a Friend" – 4:24
  4. "Here Again" – 7:35
  5. "What You're Doing" – 4:22
  6. "In the Mood" – 3:34
  7. "Before and After" – 5:34
  8. "Working Man" – 7:10

  Twórcy[]

 • Geddy Leeśpiew, gitara basowa, syntezatory
 • Alex Lifesongitara elektryczna
 • John Rutseyperkusja
 • Przypisy

  1. allmusic Rush - Overview (ang.). Allmusic. [dostęp 2012-07-30].
  2. Kevin Sellers: Rush - Rush review (ang.). musicemissions.com, 2011-04-03. [dostęp 2012-07-30].
  3. Rush Discography Albums - Studio (ang.). finnishcharts. [dostęp 2012-07-30].
  4. Greg Prato: Rush - Rush (ang.). Allmusic. [dostęp 2012-07-30].
  5. John Rutsey Biography (ang.). dlife.com. [dostęp 2012-07-30].

  Linki zewnętrzne[]

 • Okładka

 • John Rutsey (ur. 1953, zm. 11 maja 2008), kanadyjski perkusista, założyciel i członek grupy Rush w latach 1969-1974. Grał na debiutanckim albumie formacji Rush (1974). Jego następcą w zespole został Neil Peart.Syntezator – instrument muzyczny z grupy elektrofonów elektronicznych, w którym dźwięk jest syntezowany w układach elektronicznych poprzez niezależne modelowanie poszczególnych aspektów dźwięku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gitara elektryczna – gitara, w której drgania stalowej struny umieszczonej w polu magnetycznym są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego za pomocą przetwornika elektromagnetycznego.
  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.