• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rusłan Chinczagow

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Mistrzostwa Azji w zapasach w 2000 roku rozegrano w dwóch miejscach. Zawody w stylu wolnym kobiet i klasycznym mężczyzn odbyły się w Seulu w dniach od 5 do 7 maja. W stylu wolnym mężczyzn rywalizowano 27 i 28 kwietnia w Guilin.
  Mistrzostwa świata w zapasach rozegrane zostały po raz pierwszy w stylu klasycznym w 1904 roku w Wiedniu, a w stylu wolnym w 1951 roku w Helsinkach. Kobiety przystąpiły do rywalizacji w 1987 roku w Lørenskog. Zawody organizuje FILA.

  Rusłan Chinczagow (ros. Руслан Хинчагов; uzb. Ruslan Xinchagov; ur. 29 stycznia 1970 w Władykaukazie) – uzbecki zapaśnik w stylu wolnym. Z pochodzenia Osetyjczyk. Dwukrotny olimpijczyk. Piętnasty w Atlancie 1996 w kategorii 82 kg i piąty w Sydney 2000 w kategorii 76 kg.

  XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych w dniach 19 lipca - 4 sierpnia 1996 roku.Język uzbecki (uzb. Oʻzbekcha) – język z rodziny języków tureckich, urzędowy w Uzbekistanie. Dane mówiące o liczbie mówiących językiem uzbeckim są rozbieżne. Zgodnie ze spisem powszechnym, przeprowadzonym w 1989 r., językiem uzbeckim na terenie byłego ZSRR posługiwało się ok. 16,7 mln osób. Poza Uzbekistanem uzbecki jest i był w przeszłości używany głównie w Afganistanie, gdzie liczbę jego użytkowników ocenia się na ok. 1,2-1,4 mln osób. Uzbeckim posługują się także Uzbecy osiadli w sąsiednich republikach środkowoazjatyckich: w Kazachstanie, Kirgistanie, azjatyckiej części Rosji, w Turkmenistanie, a także w Chinach. Stosunkowo niewielkie skupiska emigrantów uzbeckich występują w Australii, Izraelu, Niemczech, Turcji, na Ukrainie i w USA.

  Sześciokrotny uczestnik mistrzostw świata, zdobył dwa brązowe medale w 1993 i 1995. Czwarty na igrzyskach azjatyckich w 1994. Złoty medal na igrzyskach Centralnej Azji w 1995. Zdobył trzy złote medale na mistrzostwach Azji w 1996, 1999 i 2000 roku. Pierwszy w Pucharze Świata w 1996; szósty w 2005 roku.

  Mistrzostwa Azji w zapasach w 1996 roku rozegrano w dniach od 4 do 10 kwietnia w chińskim mieście Xiaoshan. Zawody były zarazem turniejem kwalifikacyjnym na Igrzyska w Atlancie 1996. Po raz pierwszy rozegrano konkurencje kobiece. W imprezie brała udział jedna zawodniczka spoza Azji, Amerykanka Patricia Saunders. Zdobyła złoty medal w kategorii 50 kg.Igrzyska azjatyckie – międzynarodowa impreza sportowa organizowana w różnych krajach Azji co 4 lata, podobnie jak igrzyska olimpijskie. Igrzyska te są organizowane przez Azjatycką Radę Olimpijską (OCA), pod nadzorem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). W każdej konkurencji rozdawane są od 1951 roku medale – złoty za pierwsze miejsce, srebrny za drugie, a brązowy za trzecie miejsce.

  Przypisy

  1. Ruslan Khinchagov Biography and Olympic Results (ang.). Sports-reference.com. [dostęp 2014-01-09].

  Linki zewnętrzne[]

 • Rusłan Chinczagow (ang.). iat.uni-leipzig.de. [dostęp 2014-01-09].
 • Uzbekistan (uzb. Oʻzbekiston, Republika Uzbekistanu – Oʻzbekiston Respublikasi) – państwo położone w Azji Środkowej, członek Wspólnoty Niepodległych Państw. Jest krajem podwójnie śródlądowym.41. Mistrzostwa Świata w Zapasach 1993 w stylu klasycznym odbyły się w mieście Sztokholm (Szwecja), a w stylu wolnym w mieście Toronto (Kanada). Kobiety rywalizowały w mieście Stavern (Norwegia).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Władykaukaz (ros. Владикавка́з; oset. Дзæуджыхъæу) – stolica i największe miasto Republiki Północnej Osetii-Alanii, położone w południowo-wschodniej części kraju, u stóp Kaukazu, nad rzeką Terek. Ludność składa się z Osetyjczyków, Rosjan, Ormian i Gruzinów. We Władykaukazie była duża polska diaspora i kościół. Obecnie (2005) w mieście jest polski klub. Wcześniej nosiło nazwy Ordżonikidze (1931-1944, 1954-1990) oraz Dzaudżikau (1944-1954).
  Zapasy – sport walki, polegający na fizycznym zmaganiu dwóch zawodników - walka odbywa się wręcz przez stosowanie chwytów.
  43. Mistrzostwa Świata w Zapasach 1995 w stylu klasycznym odbyły się w mieście Praga (Czechy), a w stylu wolnym w mieście Atlanta (Stany Zjednoczone). Kobiety rywalizowały w mieście Moskwa (Rosja).
  Puchar Świata w zapasach to zawody rozgrywane pod patronatem Międzynarodowej Federacji Zapaśniczej - FILA. W turnieju biorą udział najlepsze drużyny z każdego kontynentu. Decyduje ranking ustalany na podstawie wyników z poprzednich Mistrzostw Świata.
  Osetyjczycy (w różnych źródłach występują także formy Osetyńczycy, Osetowie oraz Osetyńcy; oset. ирæттæ, ros. осетины) – naród kaukaski, zamieszkujący przede wszystkim dwie niewielkie republiki – Osetię Północną, wchodzącą w skład Federacji Rosyjskiej, oraz Osetię Południową, wchodzącą w skład Gruzji. Ogólną liczbę Osetyjczyków ocenia się na ok. 700 tys., w tym 515 tys. w całej Rosji, głównie w Osetii Północnej, 70 tys. w gruzińskiej części Osetii Południowej i 100 tys. w Turcji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.