• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rupert Friend

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Młoda Wiktoria (ang. The Young Victoria, 2009) − amerykańsko-brytyjski melodramat historyczny w reżyserii Jeana-Marca Vallée.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Rupert William Anthony Friend (ur. 1 października 1981 w Stonesfield) – brytyjski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser, scenarzysta i producent, najbardziej znany z roli George'a Wickhama w filmie Duma i uprzedzenie, jako książę Albert w Młodej Wiktorii i z roli Petera Quinna w serialu emitowanym przez telewizję Showtime Homeland, za którą w 2013 roku był nominowany do nagrody Emmy dla najlepszego aktora drugoplanowego.

  Nagroda Satelita lub Złoty Satelita (ang. Satellite Awards) − nagroda filmowa przyznawana na wzór Złotych Globów przez Międzynarodową Akademię Prasy od 1996 roku. Nagrody przyznawane są za produkcje kinowe jak i telewizyjne, przyznaje się również specjalne nagrody okolicznościowe.1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się i dorastał w Stonesfield w hrabstwie Oxfordshire jako syn Caroline, prawniczki, i Nicholasa Frienda, historyka sztuki. Uczęszczał do Marlborough School w Woodstock. Naukę kontynuował w Cherwell School i d'Overbroeck's College w Oxfordzie. Studiował aktorstwo na Webber Douglas Academy of Dramatic Arts w Londynie.

  Showtime – amerykańska telewizja emitowana na kilku platformach w różnych państwach, głównie w Stanach Zjednoczonych. Wystartowała 1 czerwca 1976 w Kalifornii.Chłopiec w pasiastej piżamie (ang. Boy in the Striped Pyjamas) – amerykańsko-brytyjski film z 2008 roku. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Mark Herman. Film jest adaptacją książki Johna Boyne pod tym samym tytułem, wydanej w 2006 roku.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Po swoim debiucie kinowym w dramacie kostiumowym Rozpustnik (The Libertine, 2004) otrzymał nominację do nagrody British Independent Film (BIFA). W 2005 roku w Los Angeles odebrał nagrodę Satelity.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  W styczniu 2006 roku zaręczył się z Keirą Knightley, którą poznał się na planie filmu Duma i uprzedzenie (Pride & Prejudice, 2005), gdzie zagrał pana Wickhama.

  W 2013 roku poznał amerykańską sportsmenkę, aktorkę i modelkę Aimee Mullins, z którą w grudniu 2014 się zaręczył, a 1 maja 2016 roku wzięli ślub.

  Keira Christina Knightley (ur. 26 marca 1985 w Teddington w Wielkiej Brytanii) — brytyjska aktorka, nominowana do Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową w filmie Duma i uprzedzenie.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Filmografia[ | edytuj kod]

 • 2004: Rozpustnik (The Libertine) jako Billy Downs
 • 2005: Duma i uprzedzenie (Pride & Prejudice) jako pan Wickham
 • 2005: Mrs. Palfrey at the Claremont jako Ludo
 • 2006: Księżyc i gwiazdy (The Moon and the Stars) jako Renzo Daverio / Spoletta
 • 2007: Virgin Territory jako Alessandro Felice
 • 2007: The Other Side jako młody Sailor, ojciec Maxa
 • 2007: Eliminator (Outlaw) jako Sandy
 • 2007: Dekameron (Guilty Pleasures) jako Alessandro Felice
 • 2007: Jolene jako Coco Leger
 • 2007: Ostatni legion (The Last Legion) jako Demetrius
 • 2008: Chłopiec w pasiastej piżamie (The Boy in the Striped Pyjamas) jako porucznik Kurt Kotler
 • 2009: Chéri jako Cheri
 • 2009: Młoda Wiktoria (The Young Victoria) jako książę Albert
 • 2011: 5 dni wojny (5 Days of August) jako Thomas Anders
 • 2015: Hitman: Agent 47 jako 47
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Personalidade: Rupert Friend (Reino Unido) (port.). InterFilmes.com. [dostęp 2017-07-15].
  2. Rupert Friend - Sztárlexikon (węg.). Starity.hu. [dostęp 2017-07-15].
  3. Rupert Friend (ang.). Listal. [dostęp 2017-07-15].
  4. Artista Rupert Friend (1 de Outubro de 1981) (port.). Filmow. [dostęp 2017-07-15].
  5. Rupert Friend (port.). AdoroCinema. [dostęp 2017-07-15].
  6. Rupert Friend (ang.). TV.com. [dostęp 2017-07-15].
  7. Rupert Friend (wł.). MYmovies. [dostęp 2017-07-15].
  8. Rupert Friend (cz.). ČSFD.cz. [dostęp 2017-07-15].
  9. Rupert Friend (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2016-04-29].
  10. Rupert Friend Dating History (ang.). FamousFix. [dostęp 2017-07-15].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Rupert Friend w bazie IMDb (ang.)
 • Rupert Friend w bazie Filmweb
 • Rupert Friend w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Homeland – amerykański serial telewizyjny emitowany od 2 października 2011 r. przez telewizję Showtime. Osadzony w konwencji thrillera psychologicznego, serial został zaadaptowany przez Howarda Gordona i Alexa Gansę na podstawie izraelskiego serialu Chatufim z 2010 r., stworzonego przez Gideona Raffa. Główne role w serialu grają Claire Danes jako Carrie Mathison, agentka CIA, oraz Damian Lewis jako Nicolas Brody, amerykański żołnierz piechoty morskiej.
  Duma i uprzedzenie (oryg. Pride and Prejudice) - film z 2005 r. w reżyserii Joe Wrighta powstały na podstawie powieści Jane Austen "Duma i uprzedzenie".
  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.