• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rupert Evans

  Przeczytaj także...
  Elizabeth Cleghorn Gaskell, z domu Stevenson (ur. 29 września 1810 - zm. 12 listopada 1865), często nazywana po prostu Panią Gaskell, angielska pisarka z czasów wiktoriańskich. Najbardziej znana jest z biografii pisarki Charlotte Brontë. Jej powieści są portretem życia różnych warstw społecznych.Nasze Miasto (wcześniej Echo Miasta) – bezpłatna gazeta, wydawana od czerwca 2005, ukazująca się w poniedziałki i czwartki. Większość nakładu gazety jest rozprowadzana w godzinach przedpołudniowych kierowcom w miejscach o najwyższym natężeniu ruchu (na skrzyżowaniach) oraz przechodniom (w okolicach dworców, przystanków komunikacji miejskiej, itp.). Pozostała część nakładu rozkładana jest na stojakach umieszczanych w miejscach użyteczności publicznej (biura, urzędy, restauracje, itp.). Wydanie czwartkowe, w związku z większym nakładem w stosunku do wydania poniedziałkowego, dystrybuowane jest już w środowe popołudnia.
  Dorset – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w Anglii, w regionie South West England, położone nad kanałem La Manche.

  Rupert Evans (ur. 30 marca 1977 w Staffordshire) – brytyjski aktor, który wystąpił m.in. w filmach Hellboy (2004), Agora (2009), Amerykańska sielanka (2016) oraz serialach The Man in the High Castle (2015–2018) i The CW Charmed (od 2018).

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Staffordshire. Wychował się na farmie w Stowe-by-Chartley, w Staffordshire, w Anglii, niedaleko Stoke-on-Trent. Uczył się w Bilton Grange School, niezależnej szkole z internatem w wiosce Dunchurch, niedaleko miasteczka Rugby w Warwickshire w regionie West Midlands w Anglii. Naukę kontynuował w Milton Abbey School, niezależnej szkole z internatem w wiosce Milton Abbas, w pobliżu miasteczka targowego Blandford Forum w hrabstwie Dorset w South West England. Studiował aktorstwo w Webber Douglas Academy of Dramatic Art, wówczas z siedzibą w South Kensington w Londynie.

  Agora – hiszpański dramat historyczny z 2009 roku w reżyserii Alejandro Amenábara, na podstawie scenariusza napisanego przez jego samego oraz Mateo Gila. W rolach głównych wystąpili Rachel Weisz oraz Max Minghella. Film zdobył 7 filmowych nagród Goya w 2010 roku, w tym za najlepszy scenariusz oryginalny.Dunchurch – wieś w Anglii, w hrabstwie Warwickshire, w dystrykcie Rugby. Leży 22 km na wschód od miasta Warwick i 122 km na północny zachód od Londynu. Miejscowość liczy 2842 mieszkańców.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Debiutował na ekranie mając siedemnaście lat w dramacie Mike’a Figgisa Wersja Browninga (1994) u boku Alberta Finneya. W telewizyjnej adaptacji powieści Fiodora Dostojewskiego Zbrodnia i kara (Crime and Punishment, 2002), zrealizowanej przez BBC Two, z udziałem Iana McDiarmida i Shauna Dingwalla, pojawił się jako student. W miniserialu BBC One Północ i Południe (North & South, 2004) na podstawie powieści Elizabeth Gaskell z Richardem Armitage wystąpił jako Frederick Hale. Jego pierwszą znaczącą rolą była postać agenta FBI Johna Myersa w filmie Guillerma del Toro Hellboy (2004) na motywach komiksu Mike’a Mignoli Hellboy.

  Max Giorgio Choa Minghella (ur. 16 września 1985 w Londynie) – brytyjski aktor filmowy i scenarzysta. Występuje m.in. w amerykańskich filmach. Region Anglii Południowo-Zachodniej (South West) – jeden z dziewięciu regionów Anglii, utworzony w 1994 roku. Stolicami są Bristol oraz Plymouth.

  W 2006 zagrał w dwóch spektaklach Royal Shakespeare Company - Romeo i Julia jako Romeo oraz Życie i śmierć króla Jana. W 2007 w Donmar Warehouse Theatre został obsadzony w sztuce Manuela Puigi Pocałunek kobiety-pająka.

  W dramacie historycznym Alejandro Amenábara Agora (2009), który został nakręcony na Malcie, z Rachel Weisz i Maxem Minghellą wystąpił w roli Synesiusa. W lutym 2018 został obsadzony w regularnej roli profesora college’u Harry’ego Greenwooda w serialu fantasy The CW Charmed.

  Filmografia[ | edytuj kod]

  Filmy[ | edytuj kod]

  Telewizja[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rupert Evans Pictures (ang.). FanPix.Net. [dostęp 2020-05-17].
  2. Rupert Evans (cz.). ČSFD.cz. [dostęp 2020-05-17].
  3. Rupert Evans (ang.). Official London Theatre. [dostęp 2020-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-17)].
  4. Hermione Eyre (2009-10-02): The Dreamboat: Rupert Evans (ang.). „London Evening Standard”. [dostęp 2020-05-17].
  5. Rupert Evans (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2020-05-15].
  6. Judyta Więcławska (2010-03-17): „Agora” dla mało wymagających (pol.). „Nasze Miasto”. [dostęp 2020-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-17)].
  7. Dave McNary: Rupert Evans Joins Ewan McGregor’s ‘American Pastoral’. variety.com, 15.10.2015. [dostęp 3.08.2019].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Rupert Evans w bazie IMDb (ang.)
 • Rupert Evans w bazie Filmweb
 • Manuel Puig (ur. 28 grudnia 1932 w General Villegas, zm. 22 lipca 1990 w Cuernavaca), pisarz argentyński, autor powieści, sztuk teatralnych. W Polsce znany przede wszystkim z powieści Pocałunek kobiety-pająka. W szeregu swoich głośnych powieści Manuel Puig rozwijał tematy przekraczania barier płci kulturowych (gender), sugerując jednocześnie brak trwałości płci seksualnych i orientacji. Jego bohaterowie mogą być kim chcą w danym momencie, na danym etapie życia. Wszystko jest graniem ról, przystosowaniem do sytuacji.London Evening Standard – brytyjski darmowy dziennik popołudniowy, ukazujący się w Londynie. Gazeta wydawana jest od poniedziałku do piątku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Pocałunek kobiety-pająka (hiszp. El beso de la mujer araña) – powieść autorstwa argentyńskiego pisarza Manuela Puiga, wydana w 1976.
  Północ i Południe – powieść Elizabeth Gaskell, opublikowana w 1854 roku. Początkowo ukazywała się w odcinkach w tygodniku „Household Words”. Tytuł wskazuje na główny temat książki – kontrast między życiem w północnej, przemysłowej Anglii, a zamożnym południem, choć Gaskell zmieniła tytuł z pierwotnego Margaret Hale tylko pod presją wydawcy.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Gospodarstwo rolne – grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą oraz prawami i obowiązkami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Gospodarstwo rolne nie stanowi przedmiotu samodzielnego obrotu prawnego. Nie można, zatem zbyć go jedną czynnością prawną. Przedmiotem zbycia są tu poszczególne nieruchomości, na których gospodarstwo rolne zostało zorganizowane.
  Charmed – amerykański serial fantasy wyprodukowany przez Poppy Productions, Reveal Entertainment, Propagate oraz CBS Television Studios, który jest rebootem serialu Czarodziejki z lat 1998–2006. Premiera serialu nastąpiła 14 października 2018 roku na kanale The CW.
  BBC Two (BBC 2 – dwójka w nazwie do niedawna zapisywana była cyfrą) - drugi kanał brytyjskiej telewizji publicznej. Jest nadawany przez BBC, zaś pierwszym dniem emisji był 20 kwietnia 1964. 1 lipca 1967 BBC Two jako pierwszy kanał telewizyjny w Europie rozpoczęło stałe nadawanie w kolorze.
  Richard Crispin Armitage (ur. 22 sierpnia 1971 w Leicester) – angielski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny. Znany z serialu "Robin Hood" z 2006 roku oraz ekranizacji powieści "Hobbit", gdzie wystąpił jako Thorin Dębowa Tarcza.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.961 sek.