• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rupert - rzeka

  Przeczytaj także...
  La Grande Rivière (ang. La Grande River, dawniej Fort George River, kri: Chisasibi) – rzeka we wschodniej Kanadzie w prowincji Quebec. Jej długość wynosi 893 km, a powierzchnia dorzecza 97,6 tys. km².Tajga, borealne lasy iglaste – lasy iglaste występujące w północnej części Azji (Syberia, Sachalin, Kamczatka, Hokkaido) oraz Ameryki Północnej (Alaska i Kanada), Europy (Półwysep Skandynawski, Karelia, północno-wschodnia część Niziny Wschodnioeuropejskiej), w obrębie klimatu umiarkowanego chłodnego na półkuli północnej.
  Poniższa tabela przedstawia największe rzeki Ameryki Północnej ułożone według długości rzeki głównej. Mniejszą czcionką wymienione są ważniejsze dopływy tych rzek.

  Rupert (fr. Rivière Rupert) – rzeka we wschodniej Kanadzie, na północy prowincji Quebec. Jest jedną z dziesięciu najdłuższych rzek w prowincji.

  Rupert wypływa z największego w Quebecu jeziora, Mistassini. Płynie na zachód przez dziewicze lasy borealne, ostatecznie w okolicach osady Indian Kri Waskaganish wpływa do Zatoki Jamesa, która stanowi część Zatoki Hudsona. Na rzece występują liczne katarakty, w tym najbardziej znane Rapides Kaumwakweyuch.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Kri (franc. Cri, ang. Cree - nazwa pochodzi z jęz. francuskiego - Kristinaux, sami Kri nazywali siebie Kenistonoag) – jedno z najliczniejszych plemion Indian kanadyjskich, zamieszkujące także północną część USA, posługujące się językiem kri.

  11 stycznia 2007 rozpoczęto prace nad projektem hydroelektrycznym l'Eastmain-1-A–Sarcelle–Rupert. Według jego założeń część (71%) wód rzeki Rupert ma zostać skierowana na północ i zasilić istniejące już sztuczne zbiorniki wodne na rzece La Grande. Po zakończeniu prac uzyskiwanych będzie dodatkowe 8,5 TWh rocznie. Wzbudziło to kontrowersje wśród miejscowej ludności, w związku z czym wykonawca, Hydro-Québec, umieścił w projekcie również m.in. budowę ośmiu instalacji na rzece, mających na celu zachowanie jej obecnej objętości i średniego przepływu wód oraz instalacje mające na celu zminimalizowanie zalanych obszarów na odcinku, na którym rzeka będzie prowadzona na północ. Ponadto w ramach projektu zostaną zbudowane również dwie nowe centrale: Eastmain-1-A oraz Sarcelle.

  Zatoka Jamesa (ang. James Bay, fr. baie James) – zatoka w południowej części Zatoki Hudsona. Wejście do zatoki, wyznaczone przez przylądki Pointe Louis-XIV i Cap Henrietta-Marie ma szerokość 160 km. Jej długość wynosi około 480 km.Mistassini (fr. Lac Mistassini) - największe jezioro naturalne kanadyjskiej prowincji Quebec. Jego powierzchnia wynosi ok. 2 335 km². Znajduje się na wschodzie regiopnu administracyjnego Nord-du-Québec. Nad brzegami jeziora, na półwyspie Watson, znajduje się osada Indian Kri Mistassini.

  Zobacz też[]

 • Rzeki Ameryki Północnej
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nord-du-Québec – największy region administracyjny w Quebecu w Kanadzie, obejmuje około 55% jego obszaru. W regionie żyje jednak tylko 0,5% ludności prowincji Quebec. 59,5% mieszkańców stanowią autochtoni – Indianie i Inuici. Reszta to ludność przybyła tu po XVIII wieku, głównie francuskojęzyczna. Całość terytorium jest na tyle duża iż mogłaby w sobie pomieścić Francję i Belgię. Region do 1987 znany był jako Nowy Quebec (fr. Nouveau-Québec).
  Kilowatogodzina (symbol: kWh ) - jednostka pracy, energii oraz ciepła. 1 kWh odpowiada ilości energii, jaką zużywa przez godzinę urządzenie o mocy 1000 watów, czyli jednego kilowata. To jednostka wielokrotna jednostki energii - watosekundy (czyli dżula) w układzie SI.
  Quebec (fr. Québec) – prowincja Kanady. Quebec jest największą prowincją w Kanadzie pod względem powierzchni, a jeśli chodzi o liczbę ludności ustępuje jedynie Ontario. Na zachodzie graniczy z Ontario, na północy przez Zatokę Hudsona z terytorium Nunavut, na wschodzie z kontynentalną częścią Nowej Fundlandii i Labradoru oraz z Nowym Brunszwikiem. Od południa graniczy ze stanami USA: Nowy Jork, New Hampshire, Vermont i Maine. Największym miastem prowincji jest Montreal. Inne duże miasta: Québec (stolica prowincji), Trois-Rivières, Sherbrooke i Drummondville.
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.