• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Running back

  Przeczytaj także...
  Jard (yd) (Yard) – anglosaska jednostka długości. Jednostka podstawowa angielskiego i amerykańskiego układu miar. Jest on równy trzem stopom lub 36 calom, jego długość w jednostkach SI różni się w zależności od układu. Najpowszechniej używanym jardem jest jard międzynarodowy, mierzący dokładnie 0,9144 metra.Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.
  Wide receiver (WR) (skrzydłowy) – pozycja zawodnika w futbolu amerykańskim i kanadyjskim. Zawodnik ten należy do formacji ataku a jego zadaniem jest odbiór piłki podawanej przez rozgrywającego i jak najdalszy bieg z nią. Najczęściej skrzydłowy biegnie w wyznaczonym w zagrywce kierunku i w odpowiednim momencie odwraca się lub wyciąga ręce i łapie piłkę. Z tego powodu bywają najczęściej jednymi z najszybszych i najzwinniejszych zawodników w drużynie.
  Football-Formation-RB.svg
  Zawodnik typu running back (#32) w trakcie gry.

  Running back (RB) (biegacz) – pozycja zawodnika w futbolu amerykańskim i kanadyjskim. Zawodnik ten należy do formacji ataku, a jego głównym zadaniem jest bieg z piłką i zdobycie jak największej liczby jardów.

  Zawodnik typu running back ustawiony jest za rozgrywającym (I Formacja) lub u jego boku (Formacja Shot gun). Jego głównym zadaniem jest po odebraniu piłki od rozgrywającego bieg z nią "drogą" wyznaczoną przez schemat danej zagrywki, przy jednoczesnym wymijaniu niewyblokowanych zawodników drużyny przeciwnej. Za wyblokowanie przeciwników i stworzenie mu wolnej przestrzeni odpowiedzialni są zawodnicy z offensive line. Jednak często się zdarza, że w ustalonym w zagrywce miejscu, nie ma przejścia, wtedy running back musi natychmiast zareagować i znaleźć inną drogę. Dlatego taki zawodnik musi mieć refleks i posiadać umiejętność przewidywania sytuacji.

  Futbol kanadyjski – jeden z najpopularniejszych sportów w Kanadzie. Sport pochodzi od angielskiego rugby. Jest on bardzo podobny do futbolu amerykańskiego. Są nieznaczne różnice w przepisach, z których jedną jest możliwość zdobywania pojedynczych punktów (single). Wynika to z tego, że zmiany w przepisach College football, które zostały wprowadzone na początku XX. wieku nie zostały przejęte przez Kanadyjczyków. Różnice te powodują to że w futbolu kanadyjskim jest mniej przerw w meczu co pozwala na szybsze rozgrywanie piłki.Quarterback (QB; rozgrywający) – pozycja zawodnika w futbolu amerykańskim i kanadyjskim. Zawodnik ten należy do formacji ataku, a jego zadaniem jest rozegranie piłki.

  Running back nie zdobywa jednorazowo wielu jardów. Najczęściej jest to 4–5 jardów. Ale jeśli uda mu się przedostać przez linię obronną drużyny przeciwnej i zdobędzie kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt jardów, to wtedy taka akcja nagradzana jest owacją na stojąco. Gra na tej pozycji obarczona jest udziałem w ogromnych boiskowych kolizjach - każda akcja biegowa running back kończy się bardzo fizycznym powaleniem przez obrońców.

  W sytuacjach, gdy będzie podanie (passing play) running back w zależności od rodzaju zagrywki ma dwa różne zadania. Pierwsze to ochrona rozgrywającego. Druga to odebranie podania, czyli przejęcie roli dodatkowego skrzydłowego (ang. wide receiver). Dlatego nawet, jeśli od razu zawodnik ten nie otrzyma piłki, to zawodnicy drużyny broniącej i tak muszą mieć na oku tego zawodnika, gdyż wciąż jest on bardzo niebezpieczny.

  Wyróżnia się dwa rodzaje graczy typu running back:

 • Halfback (HB) – zwany również tailback (TB) – zawodnik ten w większości akcjach biegowych (gra dołem) jest odpowiedzialny za bieg z piłką, za to w akcjach podaniowych pełni rolę dodatkowego skrzydłowego.
 • Fullback (FB) – zawodnik ten zazwyczaj wykorzystywany jest do wspomagania graczy z offensive line w blokowaniu rywali. Innym często wykonywanym zadaniem przez tego zawodnika jest bieg przed graczem typu halfback, w celu ochronienia go przed atakami rywali. W związku z wykonywanymi zadaniami gracz ten jest trochę masywniejszy i silniejszy od halfback.
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.598 sek.