• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rune Emanuelsson

  Przeczytaj także...
  Reprezentacja Szwecji w piłce nożnej – drużyna reprezentująca Szwecję podczas meczów piłki nożnej mężczyzn. Została założona w 1904 roku.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  XIV Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1948 roku w Londynie (Wielka Brytania). Były to pierwsze letnie igrzyska od 1936 roku, po 12 latach przerwy spowodowanej wybuchem II wojny światowej. Nie wystąpiły w nich ekipy Niemiec i Japonii (reprezentacje tych krajów nie zostały zaproszone) oraz ZSRR. Ceremonia otwarcia oraz zawody lekkoatletyczne odbywały się na stadionie Wembley, który mógł pomieścić 85 tysięcy widzów. Na tych igrzyskach po raz ostatni rozdano medale w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury, a złoto w dziedzinie muzyki otrzymał Zbigniew Turski.

  Rune Emanuelsson (ur. 8 października 1923 w Göteborgu, zm. 1993) – szwedzki piłkarz grający na pozycji pomocnika. W swojej karierze rozegrał 13 meczów w reprezentacji Szwecji.

  Kariera klubowa[]

  Całą swoją karierę piłkarską Emanuelsson spędził w klubie IFK Göteborg. Zadebiutował w nim w sezonie 1941/1942 i grał w nim do końca sezonu 1954/1955. Wraz z zespołem IFK wywalczył mistrzostwo Szwecji w sezonie 1941/1942. W IFK rozegrał 227 ligowych meczów i strzelił w nich 8 goli.

  8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.Reprezentacja Szwajcarii w piłce nożnej była pionierem piłki nożnej – pierwsze lokalne kluby powstawały tam już od lat 60. XIX wieku. W roku 1899 szwajcarski emigrant Hans Gamper założył w stolicy Katalonii klub FC Barcelona. W 1958 ówczesny selekcjoner reprezentacji Szwajcarii Karl Rappan wymyślił system gry oparty na twardej obronie (verrou, tzw. "szwajcarski rygiel"). Pochodną od tej właśnie koncepcji jest włoskie catenaccio.

  Kariera reprezentacyjna[]

  W reprezentacji Szwecji Emanuelsson zadebiutował 25 listopada 1945 roku w przegranym 0:3 towarzyskim meczu ze Szwajcarią, rozegranym w Genewie. W 1948 roku zdobył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. W kadrze narodowej od 1945 do 1951 roku rozegrał 13 spotkań.

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Genewa (niem. Genf, fr. Genève, wł. Ginevra, romansz Genevra) – miasto w Szwajcarii, drugie pod względem liczby mieszkańców.

  Bibliografia[]

 • Profil w bazie National Football Teams (ang.)
 • Profil na eu-football.info (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.
  IFK Göteborg to szwedzki klub piłkarski z Göteborga. 18 razy zdobywał Mistrzostwo Szwecji, czterokrotnie Puchar Szwecji oraz dwukrotnie Puchar UEFA w 1982 i 1987 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.