• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rumunia w Konkursie Piosenki Eurowizji  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Luminița Anghel (ur. 7 października 1968 roku w Bukareszcie) – rumuńska piosenkarka, osobowość telewizyjna, reprezentantka Rumunii w 50. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2005 roku, polityk.Florin Cezar Ouatu, znany także jako Cezar (ur. 18 lutego 1980) - rumuński wokalista, reprezentant Rumunii podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji.

  Rumunia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się rumuński nadawca publiczny Societatea Română de Televiziune (TVR).

  Najwyższym wynikiem kraju w konkursie jest trzecie miejsce, które w 2005 i 2010 zajęli Luminița Anghel i Sistem z piosenką „Let Me Try” oraz Paula Seling i Ovi z piosenką „Playing with Fire

  W 2016 kraj został zdyskwalifikowany z udziału w konkursie z powodu nieopłacenia przez stację kilkumilionowego długu wobec EBU w ustalonym terminie.

  47. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 25 maja 2002 w Saku Suurhall w Tallinnie przez estońskiego nadawcę Eesti Rahvusringhääling (ERR). Konkurs poprowadzili Annely Peebo i Marko Matvere. Nico (ur. 1 lutego 1973 w Ploeszti, właściwie Nicoleta Matei) – rumuńska piosenkarka. Reprezentowała Rumunię podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2008.

  Historia Rumunii w Konkursie Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

  Todomondo podczas występu w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji, maj 2007
  Nico i Vlad podczas występu w półfinale 53. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2008
  Mandinga na próbie do półfinału 57. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2012
  Cezar podczas prób do półfinału 58. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2013
  Paula Seling i Ovi podczas występu w półfinale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2014
  Konkurs Piosenki Eurowizji 2005 – jubileuszowa, 50. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 19 i 21 maja 2005 roku w Pałacu Sportu w Kijowie przez ukraińskiego nadawcę publicznego Nacjonalna Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki zwycięstwu reprezentantki Ukrainy – Rusłany podczas festiwalu w 2004 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadziła prezenterka Marija Jefrosynina oraz dziennikarz radiowo-telewizyjny Pawło Szyłko.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Nagrody im. Marcela Bezençona - trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2002 w Estonii. Wymyślił je Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku i obecny Szef Delegacji Szwecji) i Richard Herrey (członek zespołu Herreys, zwycięzca z 1984 roku dla Szwecji), a nazwali je nazwiskiem twórcy corocznego konkursu, Marcela Bezençona.
  Konkurs Piosenki Eurowizji 2012 – 57. edycja festiwalu, która odbyła się w Baku w Azerbejdżanie, dzięki wygranej duetu Ell & Nikki w 2011 roku. Wszystkie trzy koncerty zostały zorganizowane w Baku Crystal Hall, półfinały konkursu odbyły się 22 i 24 maja, a finał – 26 maja 2012 roku.
  Blok wschodni (blok socjalistyczny, państwa socjalistyczne, kraje demokracji ludowej, kraje komunistyczne, potocznie demoludy) – zespół państw, które wprowadziły bądź starały się wprowadzić zmiany życia społecznego i gospodarczego zgodne z ideologią komunizmu, na który składały się: dyktatura proletariatu, gospodarka planowa oraz idee sprawiedliwości społecznej. Blok ten był wyróżniany od zakończenia II wojny światowej do początku lat 90. XX wieku.
  Konkurs Piosenki Eurowizji 2014 - 59. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji, która zostanie zorganizowana 6, 8 i 10 maja w B&W Hallerne w Kopenhadze przez duńskiego nadawcę publicznego Danmarks Radio (DR), dzięki wygranej reprezentantki Danii - Emmelie de Forest podczas festiwalu w 2013 roku. Będzie to trzeci konkurs zorganizowany przez duńską telewizję Danmarks Radio (DR), po festiwalach w 1964 i 2001 roku.
  Playing with Fire – singiel rumuńskiej piosenkarki Pauli Seling i norwesko-rumuńskiego piosenkarza i producenta Ovidiu „Oviego” Cernăuțeanu napisany przez samego artystę w 2010 roku.
  Let Me Try – singiel rumuńskiej piosenkarki Luminițy Anghel i perkusjonalnego zespołu Sistem napisany przez Cristiana Faura oraz wydany jako singiel w 2005 roku.
  Mandinga – rumuński zespół popowy z Bukaresztu założony w 2002 roku. Pierwszą wokalistką zespołu była Elena Gheorghe, która opuściła zespół w 2005 roku. Od 2006 roku nową wokalistką jest Elena Ionescu. Mandinga jest najlepszym i najpopularniejszym zespołem latino w Rumunii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.