• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rumunia w Konkursie Piosenki Eurowizji

  Przeczytaj także...
  Florin Cezar Ouatu, znany także jako Cezar (ur. 18 lutego 1980) - rumuński wokalista, reprezentant Rumunii podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji.Nico (ur. 1 lutego 1973 w Ploeszti, właściwie Nicoleta Matei) – rumuńska piosenkarka. Reprezentowała Rumunię podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2008.
  60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.

  Rumunia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się rumuński nadawca publiczny Televiziunea Română (TVR).

  W 2016 roku kraj został zdyskwalifikowany z udziału w konkursie z powodu nieopłacenia przez stację kilkumilionowego długu wobec EBU w ustalonym terminie.

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Nagrody im. Marcela Bezençona - trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2002 w Estonii. Wymyślił je Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku i obecny Szef Delegacji Szwecji) i Richard Herrey (członek zespołu Herreys, zwycięzca z 1984 roku dla Szwecji), a nazwali je nazwiskiem twórcy corocznego konkursu, Marcela Bezençona.

  Historia Rumunii w Konkursie Piosenki Eurowizji[]

  Todomondo podczas występu w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2007 roku
  Nico & Vlad podczas występu w półfinale 53. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2008 roku
  Mandinga w trakcie prezentacji Zaleilah na próbie do półfinału 57. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2012 roku
  Cezar podczas prób do półfinału 58. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2013 roku
  Paula Seling i Ovi podczas występu w półfinale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2014 roku
  Plik:Voltaj-eurovision2.jpg
  Voltaj podczas występu w półfinale 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku

  Uczestnictwo[]

  Rumunia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich rumuńskich reprezentantów, tytuły konkursowych piosenek oraz wyniki osiągnięte w poszczególnych latach.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2012 – 57. edycja festiwalu, która odbyła się w Baku w Azerbejdżanie, dzięki wygranej duetu Ell & Nikki w 2011 roku. Wszystkie trzy koncerty zostały zorganizowane w Baku Crystal Hall, półfinały konkursu odbyły się 22 i 24 maja, a finał – 26 maja 2012 roku.Voltaj – rumuński zespół muzyczny grający muzykę pop-rockową i hard rockową założony w 1982 roku; zdobywca nagrody MTV Europe Music Awards 2005 w kategorii Najlepszy rumuński wykonawca; reprezentant Rumunii podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku.

  Historia głosowania w finale (1994-2015)[]

  Poniższe tabele pokazują, którym krajom Rumunia przyznaje w finale najwięcej punktów oraz od których państw rumuńscy reprezentanci otrzymują najwyższe noty.

  Kraje, od których Rumunia otrzymała najwięcej punktów:

  Nagrody im. Marcela Bezençona[]

  Nagrody im. Marcela Bezençona – trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas 47. Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowanego w Tallinnie w Estonii. Pomysłodawcami nagrody byli: Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku, obecny Szef Delegacji Szwecji) oraz Richard Herrey (członek szwedzkiego zespołu Herreys, który wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji 1984). Statuetka nosi nazwisko twórcy Konkursu Piosenki Eurowizji – Marcela Bezençona.

  Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.Konkurs Piosenki Eurowizji 2014 - 59. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji, która zostanie zorganizowana 6, 8 i 10 maja w B&W Hallerne w Kopenhadze przez duńskiego nadawcę publicznego Danmarks Radio (DR), dzięki wygranej reprezentantki Danii - Emmelie de Forest podczas festiwalu w 2013 roku. Będzie to trzeci konkurs zorganizowany przez duńską telewizję Danmarks Radio (DR), po festiwalach w 1964 i 2001 roku.

  Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach:

 • Nagroda Dziennikarzy (zwycięzcę wybierają akredytowani dziennikarze)
 • Nagroda Artystyczna (zwycięzcę wybierają komentatorzy konkursu)
 • Nagroda Kompozytorska (zwycięzcę wybierają kompozytorzy biorący udział w konkursie)
 • Nagroda Kompozytorów

  Przypisy

  1. Points fromand to ROMANIA (ang.). W: Eurovision Covers [on-line]. www.eurovisioncovers.co.uk. [dostęp 2013-11-25].
  2. Marcel Bezençon Award - an introduction (ang.). W: Pop Light [on-line]. www.poplight.zitiz.se. [dostęp 2013-06-22].
  37. Konkurs Piosenki Eurowizji 1992 odbył się 9 maja 1992 w hali lodowiska w Malmö (Szwecja). Festiwal prowadzili Lydia Cappolicchio i Harald Treutiger. Linda Martin, reprezentantka Irlandii, wygrała tegoroczny konkurs z piosenką "Why Me?", którą napisał Johnny Logan (podwójny zwycięzca w 1980 i 1987 roku). Podczas ceremonii otwarcia zatańczyła ze wstęgami, ubrana w barwy narodowe (żółty i niebieski). Tradycją "pocztówek" przed każdym występem było pokazywanie różnych regionów państwa-organizatora. Zeszłoroczna zwyciężyni, Carola Häggkvist, pojawiła się na scenie w białej sukni z przewiewnymi rękawami, kołnierzem i mankietami i wykonała utwór "All the reasons to live".Mandinga – rumuński zespół popowy z Bukaresztu założony w 2002 roku. Pierwszą wokalistką zespołu była Elena Gheorghe, która opuściła zespół w 2005 roku. Od 2006 roku nową wokalistką jest Elena Ionescu. Mandinga jest najlepszym i najpopularniejszym zespołem latino w Rumunii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Todomondo (vel Locomondo) – rumuński zespół muzyczny, reprezentant Rumunii na Konkursie Piosenki Eurowizji z utworem "Liubi, liubi, I love you". Kompozycja zaśpiewana została podczas finału konkursu w sześciu językach: język angielskim, język włoskim, język francuskim, język hiszpańskim, język rosyjskim i język rumuńskim. Grupa wylosowała 20. numer startowy i ostatecznie została oceniona na 84 punkty, które przełożyły się na 13. miejsce.
  Zaleilah – singel rumuńskiego zespołu Mandinga. Utwór miał swoją premierę 16 września 2011 roku podczas MTV Romania Music Awards 2011 i promował piąty album studyjny grupy, Club de Mandinga. Teledysk do piosenki powstał w Dubaju na początku 2012 roku, a 9 lutego został opublikowany na serwisie YouTube.
  Herreys – szwedzka grupa muzyczna założona przez braci Pera Herreya, Richarda Herreya oraz Louise Herreya. 5 maja 1984 roku na odbywającym się konkursie Eurowizji w Luksemburgu zajęli pierwsze miejsce, grając tam utwór Diggi-loo diggi-ley. W 1985 roku wystąpili na Sopot Festival. Ważniejszymi przebojami grupy Herreys są Diggi-loo diggi-ley oraz Summerparty.
  58. Konkurs Piosenki Eurowizji 2013 odbył się w Malmö Arena, Malmö (Szwecja), dzięki wygranej szwedzkiej reprezentantki Loreen z piosenką „Euphoria” na festiwalu w 2012 roku. Rundy półfinałowe konkursu odbyły się 14 i 16 maja, a finał – 18 maja 2013 roku.
  Konkurs Piosenki Eurowizji 2008 – 53. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana przez serbskiego nadawcę Radio-Televizija Srbija (RTS) w Serbii, dzięki zwycięstwu Mariji Šerifović w 2007 roku. Hasłem przewodnim tej edycji konkursu zostało „Confluence of Sound”.
  Paula Seling (ur. 25 grudnia 1978 w Baia Mare) – rumuńska piosenkarka, celebrytka, kompozytorka i radiowa DJ., wykonująca muzykę popową i latynoamerykańską.
  Vlad właściwie Vlad Miriţă (ur. 2 sierpnia 1981 w Târgovişte) – rumuński wokalista popowy oraz operowy. Razem z Nico reprezentował Rumunię w Konkursie Piosenki Eurowizji 2008.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.