• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ruka Triple

  Przeczytaj także...
  Lillehammer Tour – minicykl zawodów w biegach narciarskich, rozgrywany w ramach Pucharu Świata w biegach narciarskich. Jego pierwsza edycja zaplanowana jest w sezonie 2014/2015. Odbędzie się między 5-7 grudnia 2014. Start i meta wszystkich etapów znajdują się w norweskim Lillehammer. Zawody składają się z trzech konkurencji: sprintu, biegu dystansowego (5 km dla kobiet i 10 km dla mężczyzn) oraz biegu pościgowego (10 km dla kobiet i 15 km dla mężczyzn). Zwycięża ten zawodnik, który łącznie uzyska najlepszy czas.Finał Pucharu Świata w biegach narciarskich – minicykl zawodów w biegach narciarskich, rozgrywany w ramach Pucharu Świata w biegach narciarskich. Odbywa się na końcu sezonu, zazwyczaj w drugiej połowie marca. Pierwsza edycja miała miejsce we włoskim Bormio w sezonie 2007/2008 i składała się z trzech etapów: prologu o długości 2,5 km dla kobiet i 3,3 km dla mężczyzn, biegu masowego stylem klasycznym o długości 10 km dla kobiet i 20 km dla mężczyzn oraz biegu handicapowego stylem dowolnym o długości 10 km dla kobiet i 15 km dla mężczyzn. Od sezonu 2008/2009 zawody odbywają się w dwóch szwedzkich miastach: Sztokholmie i Falun. Cykl składa się obecnie z czterech etapów: sprintu klasykiem w Sztokholmie, prologu (2,5 km dla kobiet i 3,3 km dla mężczyzn), biegu łączonego (2x 7,5 km dla kobiet i 2x15 km dla mężczyzn) oraz biegu hadicapowego stylem dowolnym (10 km dla kobiet i 15 km dla mężczyzn) w Falun. Zwycięża ten zawodnik, który łącznie uzyska najlepszy czas.
  Drugie zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich w sezonie 2011/2012 odbyły się w fińskiej miejscowości Kuusamo. Jednocześnie była to druga edycja cyklu Ruka Triple. Konkurencje zostały rozegrane 25, 26 i 27 listopada 2011. Zawodnicy rywalizowali w biegach sprinterskich stylem klasycznym, następnie 5 km (kobiety) i 10 km (mężczyźni) stylem dowolnym oraz biegach handicapowych na 10 km (kobiety) i 15 km (mężczyźni). W klasyfikacji końcowej triumfowali Norwegowie: Marit Bjørgen wśród kobiet i Petter Northug wśród mężczyzn.

  Ruka Triple – minicykl zawodów w biegach narciarskich, rozgrywany w ramach Nordic Opening oraz Pucharu Świata w biegach narciarskich. Rozgrywany na początku sezonu, zazwyczaj w ostatni weekend listopada, lub na przełomie listopada i grudnia. Cykl odbywa się od sezonu 2010/11 z wyjątkiem sezonu 2014/15, kiedy odbyły się analogiczne zawody w Lillehammer. Start i meta wszystkich etapów znajdują się na położonym w Kuusamo stadionie Ruka International Ski Stadium. Zawody składają się z trzech konkurencji: sprintu, biegu dystansowego (5 km dla kobiet i 10 km dla mężczyzn) oraz biegu pościgowego (10 km dla kobiet i 15 km dla mężczyzn). Zwycięża ten zawodnik, który łącznie uzyska najlepszy czas.

  Drugie zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich w sezonie 2010/2011 odbyły się w fińskiej miejscowości Kuusamo. Jednocześnie była to pierwsza edycja cyklu Ruka Triple. Konkurencje zostały rozegrane 26, 27 i 28 listopada 2010. Zawodnicy rywalizowali w biegach sprinterskich stylem klasycznym, następnie 5 km (kobiety) i 10 km (mężczyźni) stylem klasycznym oraz biegach handicapowych na 10 km (kobiety) i 15 km (mężczyźni) stylem dowolnym. W klasyfikacji końcowej triumfowali: Norweżka Marit Bjørgen wśród kobiet i Rosjanin Aleksandr Legkow wśród mężczyzn.Pierwsze zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich w sezonie 2013/2014 odbędą się w fińskiej miejscowości Kuusamo. Jednocześnie będzie to czwarta edycja cyklu Ruka Triple. Konkurencje zostaną rozegrane 29 listopada, 30 listopada i 1 grudnia 2013. Zawodnicy będą rywalizowali w biegach sprinterskich stylem klasycznym, następnie 5 km (kobiety) i 10 km (mężczyźni) stylem klasycznym oraz biegach handicapowych na 10 km (kobiety) i 15 km (mężczyźni) stylem dowolnym.

  Biegi narciarskie (także: biegi płaskie, dla odróżnienia od całkowicie innej dyscypliny zimowej – biegów zjazdowych) – sport zimowy popularny w krajach z rozległymi zaśnieżonymi terenami, głównie w północnej Europie oraz Kanadzie. Popularność tego sportu szybko rośnie także w Stanach Zjednoczonych, Rosji i krajach Europy Środkowej.Drugie zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich w sezonie 2012/2013 odbyły się w fińskiej miejscowości Kuusamo. Jednocześnie była to trzecia edycja cyklu Ruka Triple. Konkurencje zostały rozegrane 30 listopada, 1 i 2 grudnia 2012. Zawodnicy rywalizowali w biegach sprinterskich stylem klasycznym, następnie 5 km (kobiety) i 10 km (mężczyźni) stylem dowolnym oraz biegach handicapowych na 10 km (kobiety) i 15 km (mężczyźni). W klasyfikacji końcowej triumfowali Norwegowie: Marit Bjørgen wśród kobiet i Petter Northug wśród mężczyzn.

  Punktacja[]

  Zawody Ruka Triple punktowane są inaczej niż pozostałe. Za wygranie poszczególnych etapów uzyskuje się 50 punktów, natomiast za triumf w całym minicyklu do punktów zdobytych w etapach dolicza się 200 punktów. Taką samą punktację etapową stosuje się w Tour de Ski.

  Ski Tour Kanada – cykl zawodów w biegach narciarskich, rozgrywany w ramach Pucharu Świata w biegach narciarskich. Jego pierwsza edycja została zaplanowana w sezonie 2015/2016. Zawody mają się odbyć się między 1–12 marca 2016 w czterech kanadyjskich miejscowościach: Gatineau, Montrealu, Quebecu oraz Canmore. Pierwsza edycja cyklu składa się z ośmiu konkurencji: trzech sprintów, dwóch biegów dystansowych (10 i 13 km dla kobiet oraz 15 i 20 km dla mężczyzn), biegu łączonego (15 km dla kobiet i 30 km dla mężczyzn) oraz dwóch biegów pościgowych (10 km dla kobiet i 15 km dla mężczyzn).Nordic Opening – cykl zawodów obejmujących trzy dyscypliny narciarskie: biegi, skoki oraz kombinację norweską. Rozgrywany jest na początku sezonu, zazwyczaj w ostatni weekend listopada. Pierwsza edycja tego cyklu miała miejsce w dniach 23 - 27 listopada 2001 roku w fińskim Kuopio. Wszystkie kolejne edycje rozgrywane były już na położonym w Kuusamo stadionie Ruka International Ski Stadium i skoczni Rukatunturi. Zawody Nordic Opening są częścią Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym.

  Edycje[]

  Ruka Triple 2010[]

   Osobny artykuł: Ruka Triple 2010.

  Ruka Triple 2011[]

   Osobny artykuł: Ruka Triple 2011.

  Ruka Triple 2012[]

   Osobny artykuł: Ruka Triple 2012.

  Ruka Triple 2013[]

   Osobny artykuł: Ruka Triple 2013.

  Ruka Triple 2015[]

   Osobny artykuł: Ruka Triple 2015.

  Najwięcej razy na podium w klasyfikacji generalnej[]

  Kobiety[]

  Mężczyźni[]

  Najwięcej zwycięstw w etapach Ruka Triple[]

  * Stan na 29 listopada 2015

  Puchar Świata w biegach narciarskich – rozgrywany corocznie cykl zawodów w biegach narciarskich. Za zajęcie odpowiedniego miejsca w pojedynczych zawodach uczestnik otrzymuje daną liczbę punktów. Po zsumowaniu punktów poszczególnych zawodników z każdego konkursu, tworzona jest klasyfikacja. Zawodnik będący na jej czele, otrzymuje Puchar Świata – Kryształową Kulę. Sumuje się także punkty w kilku kategoriach. Zwycięzca takiej klasyfikacji otrzymuje Małą Kryształową Kulę.Tour de Ski – obecnie najbardziej prestiżowy turniej w biegach narciarskich, rozgrywany od sezonu 2006/2007 na przełomie lat, tak jak Turniej Czterech Skoczni w skokach narciarskich, czy Grand Prix Niemiec w kombinacji norweskiej. Zawody obejmują 9 biegów (w sezonie 2012/13 obejmowały 7 biegów), rozgrywanych w ciągu 10 dni, na terenie Włoch i Niemiec. Kobiety i mężczyźni rywalizują w tych samych dniach. Turniej rozgrywany jest na wzór zawodów Tour de France, tzn. formułą etapową. Klasyfikowani są jedynie zawodnicy i zawodniczki, którzy ukończyli całość zawodów.

  Najwięcej miejsc na podium w etapach Ruka Triple[]

  * Stan na 29 listopada 2015

  Zobacz też[]

 • Nordic Opening
 • Tour de Ski
 • Finał Pucharu Świata w biegach narciarskich
 • Lillehammer Tour
 • Ski Tour Kanada
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Nordic Opening (fiń. • ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pierwsze zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich w sezonie 2015/2016 odbyły się w fińskiej miejscowości Kuusamo. Jednocześnie była to piąta edycja cyklu Ruka Triple. Konkurencje zostały rozegrana pomiędzy 27–29 listopada 2015. Zawodnicy rywalizowali w biegach sprinterskich stylem klasycznym, następnie biegu na dystansie 5 km (kobiety) i 10 km (mężczyźni) stylem dowolnym oraz biegach handicapowych na 10 km (kobiety) i 15 km (mężczyźni) stylem klasycznym.
  Rukatunturi – fińska skocznia narciarska, znajdująca się w Kuusamo. W Kuusamo często ma miejsce inauguracja zimowego cyklu Pucharu Świata, a czasami także gości tutaj Puchar Kontynentalny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.067 sek.