Ruka Triple

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ruka Triple – minicykl zawodów w biegach narciarskich, rozgrywany w ramach Ruka Nordic oraz Pucharu Świata w biegach narciarskich. Rozgrywany na początku sezonu, zazwyczaj w ostatni weekend listopada lub na przełomie listopada i grudnia. Cykl odbywa się od sezonu 2010/11 z wyjątkiem sezonów 2014/15, 2016/17 oraz 2018/19, kiedy odbyły się analogiczne zawody w Lillehammer. Start i meta wszystkich etapów znajdują się na położonym nieopodal Kuusamo stadionie Ruka International Ski Stadium. Zawody składają się z trzech konkurencji: sprintu, biegu dystansowego (10 km dla kobiet i 15 km dla mężczyzn) oraz biegu pościgowego (10 km dla kobiet i 15 km dla mężczyzn). Zwycięża ten zawodnik, który łącznie uzyska najlepszy czas.

Kuusamo – miasto i gmina w Finlandii w regionie Ostrobotnia Północna w podregionie Koillismaa. Jego populacja wynosi 16177 mieszkańców. Biegi narciarskie (także: biegi płaskie, dla odróżnienia od całkowicie innej dyscypliny zimowej – biegów zjazdowych) – sport zimowy popularny w krajach z rozległymi zaśnieżonymi terenami, głównie w północnej Europie oraz Kanadzie. Popularność tego sportu szybko rośnie także w Stanach Zjednoczonych, Rosji i krajach Europy Środkowej.

Zwycięzcy Ruka Triple[ | edytuj kod]

Kobiety[ | edytuj kod]

Mężczyźni[ | edytuj kod]

Ski Tour Kanada – cykl zawodów w biegach narciarskich, rozgrywany w ramach Pucharu Świata w biegach narciarskich. Jego pierwsza edycja została zaplanowana w sezonie 2015/2016. Zawody mają się odbyć się między 1–12 marca 2016 w czterech kanadyjskich miejscowościach: Gatineau, Montrealu, Quebecu oraz Canmore. Pierwsza edycja cyklu składa się z ośmiu konkurencji: trzech sprintów, dwóch biegów dystansowych (10 i 13 km dla kobiet oraz 15 i 20 km dla mężczyzn), biegu łączonego (15 km dla kobiet i 30 km dla mężczyzn) oraz dwóch biegów pościgowych (10 km dla kobiet i 15 km dla mężczyzn).Puchar Świata w biegach narciarskich – rozgrywany corocznie cykl zawodów w biegach narciarskich. Za zajęcie odpowiedniego miejsca w pojedynczych zawodach uczestnik otrzymuje daną liczbę punktów. Po zsumowaniu punktów poszczególnych zawodników z każdego konkursu, tworzona jest klasyfikacja. Zawodnik będący na jej czele, otrzymuje Puchar Świata – Kryształową Kulę. Sumuje się także punkty w kilku kategoriach. Zwycięzca takiej klasyfikacji otrzymuje Małą Kryształową Kulę.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Tour de Ski – obecnie najbardziej prestiżowy turniej w biegach narciarskich, rozgrywany od sezonu 2006/2007 na przełomie lat, tak jak Turniej Czterech Skoczni w skokach narciarskich, czy Grand Prix Niemiec w kombinacji norweskiej. Zawody obejmują 9 biegów (w sezonie 2012/13 obejmowały 7 biegów), rozgrywanych w ciągu 10 dni, na terenie Włoch i Niemiec. Kobiety i mężczyźni rywalizują w tych samych dniach. Turniej rozgrywany jest na wzór zawodów Tour de France, tzn. formułą etapową. Klasyfikowani są jedynie zawodnicy i zawodniczki, którzy ukończyli całość zawodów.
Ruka Nordic, do sezonu 2013/2014 Nordic Opening – cykl zawodów obejmujących trzy dyscypliny narciarskie: biegi, skoki oraz kombinację norweską. Rozgrywany jest na początku sezonu, zazwyczaj w ostatni weekend listopada lub na przełomie listopada i grudnia. Pierwsza edycja tego cyklu miała miejsce w dniach 23 – 27 listopada 2001 roku w fińskim Kuopio. Wszystkie kolejne edycje rozgrywane były już na położonym w Kuusamo stadionie Ruka International Ski Stadium i skoczni Rukatunturi. Zawody Ruka Nordic są częścią Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym.
Rukatunturi – fińska skocznia narciarska, znajdująca się w Kuusamo. W Kuusamo często ma miejsce inauguracja zimowego cyklu Pucharu Świata, a czasami także gości tutaj Puchar Kontynentalny.

Reklama