• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ruka - szczyt

  Przeczytaj także...
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Laponia (fiń. Lappi, szw. i norw. Lappland, ros. Лапландия, lapońskie Sápmi) – region w północnej Europie, obejmujący swoim zasięgiem Półwysep Kolski w Rosji oraz północne tereny trzech państw nordyckich: Finlandii, Szwecji i Norwegii. Zajmuje obszar ok. 380 000 km².
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}
  Widok z drogi na kompleks narciarski
  Skocznia narciarska

  Ruka – pasmo wzgórz oraz niewielka miejscowość w Laponii, w Finlandii, na północ od Kuusamo. Na jej zboczach położony jest także ośrodek narciarski wraz z kompleksem skoczni Ruka International Ski Stadium. W ośrodku narciarskim Ruka znajduje się najstarsza szkoła narciarska w Finlandii, utworzona w 1956. Na wzgórza te składają się szczyty o nazwach: Konttainen (407 m n.p.m.), Pyhävaara (461 m n.p.m.), Rukatunturi (500 m n.p.m.) oraz Valtavaara (491 m n.p.m.)

  Wyciąg narciarski to rodzaj kolei linowej instalowanej na stokach, służącej do transportu narciarzy, snowboardzistów i turystów.Freestyle – jest to osobna dyscyplina narciarska polegająca na zjeżdżaniu po różnego rodzaju trasach oraz wykonywaniu przy tym jak najefektowniejszych skoków i ewolucji. Służą do tego odpowiednie narty.

  Historia[]

  Ruka jest jednym z najważniejszych i największym ośrodkiem narciarskim fińskiej turystyki zimowej. Pierwszy raz tereny te zostały wykorzystane do organizacji imprezy narciarskiej w 1930. Jednak po wybuchu II wojny światowej plany rozbudowy zostały wstrzymane. W roku 1940 w kompleksie sportowym Ruka powstał „skomplikowany tor saneczkowy”.

  Ośrodek narciarski – ośrodek, w którym uprawiane jest narciarstwo, snowboarding i inne sporty zimowe, najczęściej w górach, w klimacie sprzyjającym zaleganiu śniegu.Trasa narciarska – oznaczona trasa, przeznaczona do zjazdu narciarskiego (po stoku lub zboczu górskim) lub do biegu narciarskiego. Trasy narciarskie przeważnie są utrzymywane przez operatorów ośrodków narciarskich, którzy utrzymują również wyciągi narciarskie.

  Pierwszy wyciąg narciarski o długości 300 metrów został ukończony w 1957. W 1964 otwarto nowy stok. Od lat 70. XX wieku trwały niezliczone przetargi, wykupowanie gruntów i nowe inwestycje na terenach ośrodka. Zatrzymała je dopiero recesja inwestycyjna w latach 90. Kolejna budowa ukończona została w 2000 roku. Otwarto wtedy nowoczesny, 7-piętrowy hotel. Wówczas powstał także pomysł na wybudowanie nowoczesnej miejscowości, bez ruchu samochodowego w centrum (Ruka Master Plan). Koncepcję takiej wsi przygotowało kanadyjskie przedsiębiorstwo Ecosign Mountain Resort Ltd, które specjalizowało się w projektowaniu ośrodków narciarskich. W 2009 roku otwarty został kolejny hotel, a w 2010 roku zakończono rozbudowę sieci gastronomicznej.

  Nordic walking – forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Pozostawał jednak formalnie nieopisany aż do publikacji Marko Kantaneva z 1997 roku.Puchar Świata w skokach narciarskich w Kuusamo rozgrywany jest od sezonu 1996/97 na skoczni Rukatunturi. W pierwszym sezonie rozgrywania zawodów zwyciężyli Takanobu Okabe z Japonii oraz późniejszy zwycięzca całego cyklu Pucharu Świata, Słoweniec Primož Peterka. Na następne zawody z cyklu Puchar Świata Kuusamo musiało czekać 6 lat. Od sezonu 2002/03 w mieście w Laponii rozgrywane są zawody inaugurujące sezon, które weszły na stałe do kalendarza FIS. W pierwszych konkursach po sześcioletniej przerwie zwyciężyli Primož Peterka i Andreas Widhölzl. Rok później na Rukatunturi odbył się dramatyczny konkurs. W odwołanych, jak się później okazało, zawodach groźnie wyglądające upadki mieli Johan Erikson, Andreas Kofler i Thomas Morgenstern. Dzień wcześniej w konkursie otwierającym sezon 2003/04 zwyciężył fiński skoczek Matti Hautamäki. Władze FIS podjęły decyzję o przeniesieniu odwołanego konkursu na następny dzień i ograniczeniu go do 1 serii konkursowej. Zakończył się on triumfem Sigurda Pettersena z Norwegii. Kłopoty jednak nie opuściły Kuusamo. Piątkowy konkurs inaugurujący sezon 2004/05 z powodu zbyt silnego wiatru musiał zostać przełożony na niedzielę. W tym i sobotnich zawodach triumfował zawodnik gospodarzy, Janne Ahonen. Inaugurujący konkurs w sezonie 2005/06 napotkał te same problemy, co rok wcześniej. Tym razem podjęto decyzję o rozegraniu dwóch zawodów w jednym dniu. Pierwsze zawody (ograniczone do 1 serii) wygrał czech Jakub Janda, a drugie Robert Kranjec ze Słowenii, dla którego było to pierwsze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Sezon 2006/07 również nie zaczął się pomyślnie. W wymuszonym, do rozegrania, jednoseryjnym konkursie triumfował fin Arttu Lappi. Kontrowersją było to, że czołowa "15" zeszłorocznego sezonu skakała w anormalnych warunkach. W efekcie tylko dwóch zawodników z czołówki zajęło miejsca w pierwszej trzydziestce. Sobotni konkurs, z powodu zbyt silnie wiejącego wiatru, został odwołany. W sezonie 2007/08 w Kuusamo po raz pierwszy rozegrano zawody drużynowe. W konkursach triumfowali Norwegowie, oraz, indywidualnie, Thomas Morgenstern z Austrii. Właśnie od tego sezonu w Kuusamo rozgrywany jest jeden konkurs drużynowy i jeden indywidualny. W sezonach 2010/2011 i 2011/2012 w rywalizacji zespołowej zwycięzcami zostawali Austriacy, natomiast indywidualnie najlepszy był Andreas Kofler. W konkursach w sezonie 2012/2013 najlepsi byli Niemcy. Drużynowe zawody wygrali przed reprezentacjami Austrii i Słowenii, a indywidualnie najlepszy był Severin Freund. W sezonie 2013/2014 rozegrano tylko jeden konkurs, który zwyciężył Gregor Schlierenzauer. Sobotni konkurs odwołano z powodu silnego wiatru.

  Obecnie[]

  Ruka została przekształcona w uniwersalne centrum rekreacyjne, z którego można korzystać przez cały rok. Oprócz tego kompleks powiększany jest co sezon o nowe zorganizowane szlaki i trasy.

  Miejscowość składa się z dwóch hoteli, centrum handlowego oraz innych, starszych obiektów, a także z podziemnego parkingu, zaplecza biznesowego, licznych drobnych sklepów i restauracji.

  W zimie królują międzynarodowe imprezy narciarskie takie jak Puchar Świata w skokach narciarskich oraz mistrzostwa świata w narciarskim freestyle'u. W kompleksie narciarskim znajduje się 30 tras i 20 wyciągów, oprócz tego wokół kompleksu znajduje się ponad 2000 km tras biegowych, w lecie służących nordic walkingowi. Ponadto Ruka posiada tor saneczkowy i pole do golfa otwarte cały rok. W miejscowości znajdują się także wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i kajaków oraz liczne biura podróży organizujące rajdy po okolicy.

  Rukatunturi – fińska skocznia narciarska, znajdująca się w Kuusamo. W Kuusamo często ma miejsce inauguracja zimowego cyklu Pucharu Świata, a czasami także gości tutaj Puchar Kontynentalny.

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona internetowa ośrodka narciarskiego Ruka, ruka.fi [dostęp 2015-11-28].
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.