• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rugby union  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Pozycje zawodników w rugby union – zespół w rugby union składa się z 15 zawodników, podzielonych na dwie formacje: ataku i młyna. Każdemu zawodnikowi przyporządkowany jest stosowny numer odpowiadający jego pozycji na boisku. Za formację młyna odpowiadają zawodnicy z numerami 1–8, a za atak 9–15. W zależności od rozgrywek dopuszczalnych jest do 8 zmian.Rugby union obecne było w programie igrzysk olimpijskich pięć razy. Czterokrotnie podczas pierwszych ośmiu igrzysk zawodnicy rywalizowali o medale w wersji piętnastoosobowej, po raz pierwszy w w 1900 roku, ostatni raz zaś w 1924 roku. W późniejszym okresie sport pojawił się w Berlinie w 1936 roku, nie uzyskał jednak oficjalnego statusu dyscypliny pokazowej.
  Piłka do rugby używana w obydwóch rodzajach rugby.
  Rugby tackle cropped.jpg

  Rugby union (pot. rugby) – zespołowa gra między dwiema piętnastoosobowymi drużynami, polegająca na podawaniu owalnej piłki ręką lub nogą, przy czym podania ręką do przodu są zabronione; punkty zdobywa się za przyłożenie piłki na polu punktowym przeciwnika (5 punktów), za celny strzał z karnego lub dropgola na bramkę w kształcie litery H, z poprzeczką umieszczoną na wysokości 3 metrów, ponad którą piłka musi być przerzucona (3 punkty). Po przyłożeniu następuje tzw. podwyższenie (skuteczne jest warte 2 punkty); piłkę ustawia się na podstawce (kiedyś usypywano górkę z piasku) na linii prostopadłej do linii końcowej boiska i przebiegającej przez miejsce, w którym wykonano przyłożenie, ale w dowolnej odległości od słupów – z tego miejsca kopacz musi trafić w bramkę ponad poprzeczką.

  All Blacks – zespół rugby union, biorący udział w imieniu Nowej Zelandii w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo tego kraju, mieszkający w nim, bądź kwalifikujący się ze względu na pochodzenie rodziców lub dziadków. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Nowozelandzki Związek Rugby, członek IRB.The Rugby Championship – coroczny turniej rugby union dla reprezentacji RPA, Nowej Zelandii, Australii oraz, od 2012 roku, Argentyny. Powstał w 1996 roku wraz z Super 14 pod nazwą Puchar Trzech Narodów. Zarządza nim SANZAR, organizacja skupiająca związki rugby z Australii, Nowej Zelandii i RPA.

  Nie należy utożsamiać rugby z futbolem amerykańskim. Odmianą rugby union jest rugby 7 (w której występują drużyny siedmioosobowe w miejsce piętnastoosobowych).

  Rugby na świecie[ | edytuj kod]

  Najważniejszą imprezą rugby na świecie jest rozgrywany co cztery lata Puchar Świata. Najlepsze drużyny świata rozgrywają corocznie dwa turnieje: w Europie Puchar Sześciu Narodów z udziałem Anglii, Francji, Irlandii, Szkocji, Walii i Włoch, a na południowej półkuli The Rugby Championship z udziałem Południowej Afryki, Nowej Zelandii, Australii i Argentyny. Aktualnym mistrzem świata jest od 2 listopada 2019 Południowa Afryka.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Ekstraliga polska w rugby union - najwyższa w hierarchii liga męskich ligowych rozgrywek rugby union w Polsce. Zmagania toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym, jako mistrzostwa kraju i przeznaczone są dla 8 najlepszych polskich klubów rugby. Triumfator Ekstraligi zostaje jednocześnie Mistrzem Polski, zaś najsłabsze drużyny relegowane są do I ligi polskiej (dawnej II ligi polskiej).

  Czterokrotnie rugby union było dyscypliną olimpijską (po raz ostatni w 1924). Od 2016 na igrzyskach olimpijskich są rozgrywane zawody w rugby 7 – mistrzem olimpijskim w 2016 zostało wśród mężczyzn Fidżi, a wśród kobiet Australia.

  W rankingu World Rugby Polska zajmuje obecnie (5 listopada 2018) 31 miejsce.

  Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.Reprezentacja Włoch w rugby mężczyzn – zespół rugby union, biorący udział w imieniu Włoch w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować zawodnicy kwalifikujący się ze względu na włoskie obywatelstwo, włoskich wstępnych do drugiego pokolenia bądź trzyletnie zamieszkiwanie w tym kraju. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Włoski Związek Rugby. Drużyna występuje w Pucharze Sześciu Narodów.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Rzut karny (ang. penalty) – stały fragment gry w rugby union przyznawany jednej z drużyn w przypadku przewinienia drużyny przeciwnej. Jedna z metod wykonania rzutu karnego, bezpośredni kop na bramkę, stanowi jeden ze sposobów zdobywania punktów w meczu.
  Drop goal - metoda zdobywania punktów w rugby union i rugby league, polegająca na kopnięciu piłki po koźle, w trakcie otwartej gry (nie jest to stały fragment gry). Punkty zdobyte zostają tylko wtedy, gdy piłka przekroczy linię bramkową pomiędzy słupami i nad poprzeczką, nie dotykając ziemi pomiędzy kopem a przekroczeniem linii bramkowej. Piłka może odbić się od słupa lub poprzeczki, jeżeli po tym przejdzie w wyznaczonym korytarzu, również zaliczane są punkty.
  Reprezentacja Anglii w rugby mężczyzn – zespół rugby union, biorący udział w imieniu Anglii w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo tego kraju, mieszkający w nim, bądź kwalifikujący się ze względu na pochodzenie rodziców lub dziadków. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Związek Rugby. Drużyna występuje w Pucharze Sześciu Narodów. Stadionem macierzystym reprezentacji jest położony w południowo-zachodnim Londynie Twickenham o pojemności 82 000 widzów.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Rugby 7 na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 – zawody w rugby 7, które odbędą się w Rio de Janeiro podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016. Będzie to pierwsza edycja zawodów rugby siedmioosobowego na letnich igrzyskach olimpijskich, turnieje w pełnej, piętnastoosobowej odmianie, czterokrotnie znalazły się w programie olimpjskim w latach 1900–1924. W zawodach weźmie udział po dwanaście zespołów liczących maksymalnie dwunastu zawodników.
  Reprezentacja Australii w rugby union mężczyzn – zespół rugby union, biorący udział w imieniu Australii w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo tego kraju, mieszkający w nim, bądź kwalifikujący się ze względu na pochodzenie rodziców lub dziadków. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Australijski Związek Rugby.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.