• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rufus King

  Przeczytaj także...
  Traktat Jaya – The Jay Treaty. Znany także jako Traktat Londyński – Treaty of London. Traktat zawarty pomiędzy Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi 19 listopada 1794 roku.Thomas Jefferson (ur. 13 kwietnia 1743 w Shadwell w stanie Wirginia, zm. 4 lipca 1826 w Charlottesville) – amerykański prawnik, działacz niepodległościowy, archeolog, architekt, trzeci prezydent USA (1801–1809), założyciel stanowego University of Virginia. Pochodził z zamożnej rodziny o wysokim statusie społecznym.
  Alexander Hamilton (ur. 11 stycznia 1755 lub 1757 w Charlestown, zm. 12 lipca 1804) – polityk amerykański, przywódca Federalistów, twórca dolara amerykańskiego.

  Rufus King (ur. 24 marca 1755, zm. 29 kwietnia 1827) – amerykański prawnik, dyplomata i polityk (Partia Federalistyczna).

  King urodził się w Scarborough, wtedy leżącym w stanie Massachusetts, teraz zaś w Maine. Studiował prawo w Harvardzie, lecz gdy wybuchła wojna z Brytyjczykami w 1776 walczył pod Rhode Island. Gdy Brytyjczycy opuścili Boston wrócił na studia i w 1777 roku ukończył je.

  W latach 1784-1787 uczestniczył w obradach Kongresu Kontynentalnego jako delegat z Massachusetts.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Partia Federalistyczna (ang. Federalist Party), w skrócie federaliści, to amerykańskie stronnictwo polityczne, założone w 1792 roku przez Alexandra Hamiltona i istniejące do lat 20. XIX wieku. Program partii zakładał silną władzę federalną i poparcie dla Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Najwięcej zwolenników miała w stanach Nowej Anglii. Wywodzili się z niej między innymi Alexander Hamilton, pierwszy Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych oraz John Adams, pierwszy wiceprezydent i drugi prezydent Stanów Zjednoczonych. Przeciwnikami politycznymi Partii Federalistycznej byli antyfederaliści, a później Partia Demokratyczno-Republikańska.

  Był delegatem stanu Massachusetts na Kongres Konstytucyjny w 1787 roku, na którym współpracował z Alexandrem Hamiltonem.

  W latach 1789-1796 i 1813-1825 reprezentował stan Nowy Jork w senacie Stanów Zjednoczonych. Dwukrotnie kandydował na wiceprezydenta USA, w 1804 i 1808 oraz raz na prezydenta w 1816 roku.

  W latach 1796-1803 i znów w latach 1825-1826 minister pełnomocny USA w Wielkiej Brytanii. Podczas pierwszej misji z lat 1796-1803 udało mu się wykorzystać podstawę negocjacyjna jaką dawał Traktat Jaya i doprowadzić do znacznego polepszenia stosunków z Londynem. Choć był federalistą (jednym z liderów partii), demokrata Thomas Jefferson utrzymał go na tym urzędzie, dopóki w 1803 roku King sam nie złożył dymisji. Stosunki z Wielką Brytania były wtedy jak najlepsze, choć po 1805 zaczęły się psuć.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Konwencja Konstytucyjna także Konwencja Filadelfijska (ang. Constitutional Convention) – wydarzenie w historii Stanów Zjednoczonych, mające na celu opracowanie Konstytucji USA, zastępującej dotychczasowe Artykuły Konfederacji. Jej obrady trwały od 25 maja do 17 września 1787 roku w Filadelfii.

  Będąc w Londynie King poznał południowoamerykańskiego rewolucjonistę Francisco de Miranda, któremu ułatwił podróż do USA w celu zebrania sił i środków na wyprawę zbrojną do hiszpańskiej wówczas Wenezueli. Wyprawa Mirandy z 1806 roku nie powiodła się.

  Był abolicjonistą.

  Kongres Kontynentalny – legislatura federalna, powołana przez trzynaście kolonii, które później utworzyły Stany Zjednoczone. Istniał w latach 1774 - 1789, obejmując czasy wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych i obowiązywania Artykułów Konfederacji. Zwoływano go dwa razy.Abolicjonizm – w XVIII i XIX wieku ruch społeczno-polityczny i ideowy w Europie (głównie w Wielkiej Brytanii i Francji) i obu Amerykach (głównie w USA), stawiający sobie za zadanie zniesienie niewolnictwa i związanego z nim handlu ludnością murzyńską.

  Linki zewnętrzne[]

 • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)
 • Biografia Center of Military History United States Army (ang.)
 • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 1804 roku były piątymi wyborami prezydenckimi w historii Stanów Zjednoczonych i pierwszymi po uchwaleniu 12. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która zmodyfikowała ordynację wyborczą na obowiązującą obecnie. We wcześniejszych głosowaniach wiceprezydenta nie wybierano bezpośrednio, a każdy członek Kolegium Elektorów mógł oddać dwa głosy na dwóch różnych kandydatów na prezydenta. Po zmianie konstytucji, elektorzy głosują osobno na kandydatów na urząd prezydenta i wiceprezydenta.Senat Stanów Zjednoczonych (ang. United States Senate) – ciało ustawodawcze, izba wyższa amerykańskiego Kongresu – dwuizbowego parlamentu federalnego. Senatorowie wybierani są na 6-letnią kadencję. Wybory do Senatu odbywają się co 2 lata, w każdych Amerykanie głosują na 1/3 składu izby. Ponieważ każdy stan ma dwa miejsca w Senacie, zwykle 2/3 stanów bierze udział w wyborach do Senatu w każdym dwuletnim cyklu. Ponadto stosunkowo często odbywają się wybory uzupełniające w poszczególnych stanach, gdy urzędujący senator odejdzie z izby podczas swojej kadencji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Francisco de Miranda, właśc. Sebastián Francisco de Miranda y Rodríguez (ur. 28 marca 1750 w Caracas, zm. 14 lipca 1816 w Kadyksie) – wenezuelski rewolucjonista, którego plan wyzwolenia kolonii hiszpańskich w Ameryce się nie powiódł, lecz uważa się go za poprzednika Simóna Bolívara i innych, bardziej skutecznych południowoamerykańskich bojowników o niepodległość (Libertadores). Miranda jest nazywany Prekursorem Niepodległości Ameryki Łacińskiej (El Precursor).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.