• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rufin z Kapui

  Przeczytaj także...
  Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.Męczennik (gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek” – osoba, która zginęła lub cierpiała w obronie swoich wierzeń lub przekonań.
  Kapua (wł. Capua) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Kampania, w prowincji Caserta, położona na południe od Rzymu nad rzeką Volturno. W 73 r. p.n.e. wybuchło tu powstanie niewolników, nazwane od wodza tego powstania powstaniem Spartakusa.

  Rufin z Kapui, Rufus z Kapui, wł. San Rufo (Rufino) (ur. w Palestynie, zm. 25 sierpnia 423 roku w Kapui) – biskup Kapui, czczony jako święty Wyznawca i Męczennik.

  Urodził się w Palestynie, a do Kapui przybył pod koniec IV stulecia i tam w 410 roku otrzymał sakrę biskupią, którą dzierżył aż do śmierci. Pochowany został w miejscowej bazylice pw. Świętych Apostołów. Opisy jego życia na przestrzeni wieków przeplatano z biografiami Kaproniusza i z innych imienników.

  Katedra Świętego Piotra w Mantui (wł.: Cattedrale di San Pietro lub krócej Duomo di Mantua) – kościół rzymskokatolicki w Mantui (Lombardia, Włochy) poświęcony świętemu Piotrowi Apostołowi. Katedra zlokalizowana jest na starówce, przy placu Piazza Sordello. Świątynia jest siedzibą diecezji Mantua.25 sierpnia jest 237. (w latach przestępnych 238.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 128 dni.

  Świadectwa kultu jakim był otoczony sięgają V wieku. Lokalnie wspominany był 21 czerwca, 24, 25, 26 i 27 sierpnia. Pojawił się w Sakramentarzu Gelazjańskim, zaś w Martyrologium Rzymskim widnieje pod 27 sierpnia jako męczennik. Pod wezwaniem Świętego Rufina wybudowano w Kapui dwie świątynie, a szczególnym miejscem kultu stała się Mantua, gdzie w skarbcu katedry Świętego Piotra znajduje się jego relikwia i wspomina się go 19 sierpnia.

  Martyrologium – w Kościele katolickim i w prawosławiu, uporządkowana chronologicznie księga liturgiczna zawierająca informacje o męczennikach, świętych, błogosławionych i obchodzonych uroczystościach.Archidiecezja Capui – diecezja rzymskokatolicka we Włoszech. Powstała w 200 roku jako diecezja. Promowana do rangi archidiecezji metropolitalnej w 966. W 1979 przestała być siedzibą metropolii.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • wstawiennictwo świętych
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 5: R-U. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 2005 (wznowienie). ISBN 83-7318-376-0.
  2. S. RUFINO (wł.). Arcidiocesi di Capua. [dostęp 2016-11-06].
  3. ks. Piotr Skarga, o. Prokop Leszczyński, o. Otto Bitschnau: Żywoty Świętych Pańskich na wszystkie dnie roku.. Mikołów — Warszawa: Karol Miarka, 1910, s. 839.Sprawdź autora:2 oraz 3.
  4. Francesco Alfieri: San Rufo (Rufino) Martire, venerato a Capua (wł.). 2014-07-08. [dostęp 2016-11-06].
  Sakra − święcenia duchowne w kościołach chrześcijańskich, najczęściej dotyczy święceń biskupich. Niegdyś sakrę nadawano nowo wybranym królom, w formie namaszczenia na stanowisko.Żywoty świętych – element hagiografii, na który składają się zarówno pisma zawierające anegdoty, elementy narracji, jak i wartościowe opracowania biografistyki. Żywotopisarstwo łączy w sobie biografie świętych (Vitae), opisy ich męczeństwa (Acta martyrum, Passiones), informacje o działalności (Exempla) i pośmiertnym kulcie (vita poshuma).
  Warto wiedzieć że... beta

  Apostoł (gr. apostolos = wysłannik) – nazwa używana w Nowym Testamencie najczęściej na określenie najbliższych uczniów Jezusa Chrystusa powołanych przez niego osobiście i „wysłanych” do głoszenia jego nauk. Samo pojęcie występuje też w Nowym Testamencie na określenie innych osób.
  Bazylika – w architekturze typ chrześcijańskiej świątyni wielonawowej (niezależnie od pełnionych funkcji kanonicznych) z nawą główną wyższą od naw bocznych, posiadającą okna ponad dachami naw bocznych (w odróżnieniu od kościoła halowego). Kościół z nawą główną wyższą od naw bocznych, lecz bez okien to pseudobazylika.
  Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).
  Mantua (wł. Mantova, w lokalnym dialekcie emilijskim Mantua) – miasto i gmina we Włoszech, w regionie Lombardia, w prowincji Mantua.
  O. Henryk Fros SJ (ur. 18 stycznia 1922 w Rybniku, zm. 24 kwietnia 1998 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, badacz literatury hagiograficznej, mediewista.
  Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.
  Wezwanie (religia) – odwołanie się do patrona danego kościoła lub parafii (np. kościół pod wezwaniem św. Jana)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.