• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rufin

  Przeczytaj także...
  Rufin Syryjczyk (IV/V wiek) – wczesnochrześcijański pisarz, uczeń Hieronima. Przebywał w Rzymie około roku 399. Prawdopodobnie nawiązywał kontakty z pelagianami. Jest autorem dzieła Księga o wierze i prawdopodobnie Książeczki o wierze.Rufin Piotrowski (ur. 28 stycznia 1806, zm. 20 lipca 1872 w Tarnowie) – działacz polityczny, uczestnik powstania listopadowego, emigrant, emisariusz, pamiętnikarz.
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.

  Rufinimię męskie pochodzenia łacińskiego. Pierwotnie oznaczało ono „należący do Rufusa”. Wśród patronów św. Rufin z Asyżu, franciszkanin.

  Rufin imieniny obchodzi 14 czerwca, 29 lipca i 11 sierpnia.

  Żeński odpowiednik: Rufina

  Znane osoby noszące to imię:

 • Rufin z Akwilei – teolog, historyk Kościoła, tłumacz dzieł chrześcijańskich z greki na łacinę
 • Rufin z Kapui – święty Wyznawca
 • Rufin Syryjczyk – pisarz wczesnochrześcijański
 • Rufin Piotrowski – działacz polityczny, uczestnik powstania listopadowego, pamiętnikarz
 • Rufin MC – polski raper
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rufin.. Deon.pl. [dostęp 2014-11-08].
  Powstanie listopadowe, wojna polsko-rosyjska 1830-1831 – polskie powstanie narodowe przeciw Rosji, które wybuchło w nocy z 29 listopada na 30 listopada 1830, a zakończyło się 21 października 1831. Zasięgiem swoim objęło Królestwo Polskie i część ziem zabranych (Litwę, Żmudź i Wołyń).11 sierpnia jest 223. (w latach przestępnych 224.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 142 dni.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rufus – imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego "rudowłosy". Istniało kilkunastu świętych o tym imieniu.
  Rufin z Akwilei, łac. Tyrannius Rufinus (ur. około 345 w Concordii koło Akwilei, zm. 410 na Sycylii) – rzymski kapłan, mnich, pisarz chrześcijański, historyk Kościoła starożytnego, teolog i tłumacz.
  Deon.pl – katolicki portal społecznościowo-informacyjny założony i prowadzony przez Towarzystwo Jezusowe oraz Wydawnictwo WAM. Portal został uruchomiony w wersji beta w dniu 18 września 2009. Sama nazwa odnosi się do skrótu dwóch słów − Deus (Bóg) oraz On-line (W sieci).
  Asyż (włoski Assisi) – włoskie miasto i gmina położone na południowy wschód od Perugii, w regionie Umbria, w prowincji Perugia. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkują 24 443 osoby, 131,4 os./km². W starożytności istniała na tym terenie niewielka osada etruska. W III wieku p.n.e. pod panowaniem rzymskim jako Asisium. Od XII wieku należał do Księstwa Spoleto i uczestniczył w wielu wojnach z sąsiednimi miastami, a zwłaszcza z Perugią. Pod koniec XII wieku Asyż zdobył niepodległość i w 1184 ustanowiono w nim samorząd miejski. Miasto brało udział licznych zatargach z Państwem Kościelnym, do którego zostało włączone w 1367. Dopiero w 1860 Asyż został włączony w skład Zjednoczonego Królestwa Włoch.
  Rap lub rapowanie (melorecytacja) – rodzaj ekspresji wokalnej polegający na rytmicznym i ekspresyjnym wypowiadaniu słów i ich rymowaniu do zapętlonego podkładu instrumentalnego. Element kultury hip-hopowej. Rap często zamiennie z wyrażeniem hip-hop określany jest jako odrębny gatunek muzyczny powstały we wczesnych latach 70 XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki wśród czarnych mieszkańców. Chociaż rap powszechnie uważany jest za muzykę, to wielu naukowców wskazuje na jego bliskie pokrewieństwo z poezją.
  Rufin z Kapui, Rufus z Kapui, wł. San Rufo (Rufino) (ur. w Palestynie, zm. 25 sierpnia 423 roku w Kapui) – biskup Kapui, czczony jako święty Wyznawca i Męczennik.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.732 sek.